Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 07:33:05

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym  (Przeczytany 4995 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« dnia: 12 Października 2019, 12:57:34 »
Trochę już nabyłem monet z różnych domów aukcyjnych ale takie „coś” trafiło mi się po raz pierwszy. Otóż, nie tak dawno poprzez portal numimarket dokonałem zakupu dukata holenderskiego od jednego z bardziej renomowanych polskich sprzedawców numizmatów. Jako, że była to sobota wpłatę za aukcję wykonałem w poniedziałek. Sądziłem, że za 2-3 dni otrzymam monetę. Nic bardziej mylnego. Czekam więc tydzień, drugi tydzień – cisza. W międzyczasie wysłałem do sprzedającego 2 maile z zapytaniem kiedy mogę spodziewać się przesyłki. Zero odpowiedzi. Postanowiłem więc zadzwonić na wskazany w wizytówce numer. Pan był bardzo zaskoczony moimi pytaniami o dukata i nie potrafił wyjaśnić zaistniałej sytuacji. Podałem więc datę wykonania przelewu, żeby mógł sprawdzić wpływy na koncie. Sprzedający zobowiązał się oddzwonić niezwłocznie jak ustali czy płatność została zaksięgowana. Po dwóch dniach milczenia znowu musiałem zadzwonić. Usłyszałem tłumaczenie, że wyjazd, że pracownik zawalił… itd. itp. W końcu przyznał się, że nie ma tej monety ponieważ prawdopodobnie zaginęła !!! W trakcie rozmowy doszliśmy do porozumienia, że w zamian za zakupionego dukata otrzymam inny. Sprzedający zadeklarował, że  w ramach rekompensaty za oczekiwanie oraz zagubienie monety postara się przysłać inną w dużo lepszym stanie. „No to rozumiem” – pomyślałem sobie. Byłem bardzo zadowolony z tak załatwionej transakcji do momentu kiedy otrzymałem obiecaną monetę.

I tutaj pytanie do szerokiego gremium tego forum:

Czy stan zachowania „zastępczej” monety jest chociaż zbliżony do zakupionego przeze mnie numizmatu?

W załączeniu zdjęcie obydwu dukatów gdzie górna moneta to egzemplarz zakupiony na aukcji a dolna to egzemplarz „zastępczy”, który miał być o niebo lepszy.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Października 2019, 13:25:30 »
Górna moneta jest w lepszym stanie zachowania

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Października 2019, 13:45:03 »
Stan monet na pewno różni się między sobą. Pierwszy dukat jest w lepszym stanie. Drugi dodatkowo posiada niewielkie rysy. Dochodzi jeszcze tutaj kwestia innego rocznika. Jednak nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie ;)
Norbert

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Października 2019, 13:56:03 »
W trakcie rozmowy doszliśmy do porozumienia, że w zamian za zakupionego dukata otrzymam inny. Sprzedający zadeklarował, że  w ramach rekompensaty za oczekiwanie oraz zagubienie monety postara się przysłać inną w dużo lepszym stanie.

A Pan tak się zgodził na kota w worku? Naturalna odpowiedź to przecież: "Rozważę tę propozycję. Proszę przysłać zdjęcie zastępczej monety w dużej rozdzielczości".

Tak, ponieważ mimo wszystko mam zaufanie do ludzi. Z tego co się orientuję na zdjęcia czekałbym wieki.

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Października 2019, 14:04:32 »
Stan monet na pewno różni się między sobą. Pierwszy dukat jest w lepszym stanie. Drugi dodatkowo posiada niewielkie rysy. Dochodzi jeszcze tutaj kwestia innego rocznika. Jednak nie wiem, czy to ma jakieś znaczenie ;)
Rocznik nie miał większego znaczenia. Chodziło głównie o stan zachowania monety.

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Października 2019, 14:11:44 »
No górny dukat wygląda lepiej, adekwatnie do opisu z aukcji: stan 3+

Ale różnica nie jest na tyle drastyczna by wszczynać spór; zresztą może kwestia jakości zdjęcia ma jakieś znaczenie.
Poza tym te dukaty to prawie bulion i zapewne sprzedawca na to liczył, że jeśli klient skonstatuje że waga się zgadza, to oleje temat stanu.

eMTi

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 392
  • Zainteresowania: Islandia, Malta, Seszele, Nigeria, II RP i Pomorze.
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Października 2019, 15:29:21 »
Ktoś może udostępnić namiar na tę aukcję?
TPZN nr 042
Pozdrawiam

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #7 dnia: 12 Października 2019, 18:28:52 »
No górny dukat wygląda lepiej, adekwatnie do opisu z aukcji: stan 3+

Ale różnica nie jest na tyle drastyczna by wszczynać spór; zresztą może kwestia jakości zdjęcia ma jakieś znaczenie.
Poza tym te dukaty to prawie bulion i zapewne sprzedawca na to liczył, że jeśli klient skonstatuje że waga się zgadza, to oleje temat stanu.

Dla mnie ten dukat jest pełnowymiernym numizmatem, którego cena potrafi wachać się od kilkuset do kilku tysięcy złotych. Natomiast współczesne bicia są jak najbardziej monetą bulionową.

zenonmoj

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 404
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #8 dnia: 12 Października 2019, 19:39:48 »
Jeśli pierwszy dukat ocenić na 3+, to drugi zasługuje na ok. 3/3-.
Na pewno nie jest to moneta "w dużo lepszym stanie"!
"Renomowane domy aukcyjne" zazwyczaj w takich przypadkach zwracają pieniądze, albo dają odpowiedni upust cenowy.
Ja osobiście, mając wybór, tej drugiej monety bym nie przyjął - i to z czysto estetycznych powodów...
Pierwsza po prostu była dużo ładniejsza!!!

Pozdrawiam
Zenon M.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #9 dnia: 12 Października 2019, 19:50:38 »
Popieram zdania poprzedników. Moneta, którą Pan nabył była w lepszym stanie i choćby dlatego zwróciłbym te drugą i zażądał zwrotu pieniędzy, łącznie z przesyłkami.

P.S. Dobrze byłoby wiedzieć co to za dom aukcyjny, żeby sobie nie zawracać głowy w przyszłości.
« Ostatnia zmiana: 12 Października 2019, 19:53:32 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Października 2019, 19:53:01 »
A która to renomowana firma tak robi?
Myślę, że zasługuje na "reklamę".

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Października 2019, 19:56:10 »
A która to renomowana firma tak robi?
Myślę, że zasługuje na "reklamę".

Mnie to nawet nie chodzi o monetę "zastępczą" ale o traktowanie klienta jak kogoś, kto nie ma wyboru.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 689
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Października 2019, 20:51:14 »
zapewne ta aukcja

https://numimarket.pl/b60-holandia-dukat-1781-holland-st-3_567458

Też żądałbym zwrotu pełnej kwoty

Jarasek

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 178
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Października 2019, 20:57:38 »
Właśnie chodzi o potraktowanie mnie jak natrętnej muchy, kiedy wyraziłem swoje różne od sprzedającego zdanie co do stanu monety.
Wczoraj napisałem, że rezygnuję z tej monety. A że mieszkam w mieście gdzie ma siedzibę firma to pofatyguję się osobiście po odbiór należności.

sniegu80

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Zakup w renomowanym, polskim domu aukcyjnym
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Października 2019, 21:11:17 »
Ja zaproponowałbym sprzedającemu aby zwrócił pieniążki z przeprosinami, albo następnego dnia wizyta w miejscowej jednostce Policji i zawiadomienie z art. 286 kk. Kilka wizyt w sprzedającego na Policji i więcej takiego numeru nie zrobi!!!!

 

R E K L A M A
aukcja monet