Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:49:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej...  (Przeczytany 2108 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej...
« dnia: 15 Października 2019, 09:06:00 »
Nakładem Wydawnictwa Uniwersytetu Śląskiego ukazała się monumentalna praca prof. Agaty Aleksandry Kluczek, "Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej w rzymskich numizmatach zaklęta".

Po pobieżnym przejrzeniu (książkę dopiero co otrzymałem), mogę zapewnić, że dostaliśmy do rąk pracę zapowiadającą się bardzo obiecująco, w której autorka w analityczny sposób przedstawiła mity założycielskie Rzymu, zobrazowane na naszych ukochanych, małych  dziełach sztuki, na rzymskich monetach.

Ilustracje monet od czasów republikańskich po IV wiek n.e., uzupełnione korespondującymi z nimi przedstawieniami na płaskorzeźbach i freskach. Do tego sporo zestawień analitycznych i imponująca bibliografia, a wszystko to na 560  kartach solidnie wydanej księgi.

Pozycja obowiązkowa w biblioteczce każdego miłośnika monet rzymskich,

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej...
« Odpowiedź #1 dnia: 29 Października 2019, 10:05:13 »
zobrazowane na naszych ukochanych, małych dziełach sztuki, na rzymskich monetach.

Tym bardziej ukochanych, że niektóre z tych zilustrowanych "małych dzieł sztuki" to monety z naszych kolekcji :) Szkoda tylko że zdjęcia są czarnobiałe:(

W każdym razie książkę szczęśliwie otrzymałem wczoraj i już nie mogę doczekać się pogłębionej lektury! 

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 332
Odp: Primordia Romana. Mityczna przeszłość Rzymu i pamięć o niej...
« Odpowiedź #2 dnia: 13 Listopada 2019, 21:38:28 »
Dzięki za info!

 

R E K L A M A
aukcja monet