Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:12:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Oryginał czy fals - antyk  (Przeczytany 10176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #30 dnia: 03 Lutego 2020, 14:44:38 »
Caliope znowu wypłynęła tym razem Gorny & Mosch.
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3693&lot=1190

Widziałem. Naprawdę to jest bulwersujące, że kolejny dom aukcyjny sprzedaje tego falsa, zwłaszcza 3 miesięce po tym jak spadł na Savoca za 900 euro, gdzie oryginalna Calliope w takim stanie spokojnie poszłaby za 5-10 tyś EUR. Więc moim zdaniem Gorny musi być świadomy, że to fals.

Tym razem nie chcę marnować swojej energii i samemu zgłaszać sprawy do Gorny, ale poprosiłem Sylviane Estiot, aby do nich napisała, bo jej to raczej posłuchają. Mam tylko nadzieję, że zdąży do nich napisać.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #31 dnia: 03 Lutego 2020, 18:11:58 »
Caliope znowu wypłynęła tym razem Gorny & Mosch.
https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3693&lot=1190

Widziałem. Naprawdę to jest bulwersujące, że kolejny dom aukcyjny sprzedaje tego falsa, zwłaszcza 3 miesięce po tym jak spadł na Savoca za 900 euro, gdzie oryginalna Calliope w takim stanie spokojnie poszłaby za 5-10 tyś EUR. Więc moim zdaniem Gorny musi być świadomy, że to fals.

Tym razem nie chcę marnować swojej energii i samemu zgłaszać sprawy do Gorny, ale poprosiłem Sylviane Estiot, aby do nich napisała, bo jej to raczej posłuchają. Mam tylko nadzieję, że zdąży do nich napisać.

Taka smutna prawda że jak zostanie wycofany to tylko kwestia czasu kiedy pojawi się w nastepnym domu aukcyjnym.

PS.Jak Panu się udała wczorajsza aukcja o której tyle to dyskutowaliśmy.Przyznam szczerze że byłem zaskoczony ceną.Odniosłem wrażenie że końcówka rozgrywała się między dwoma licytującymi którzy usilnie chcieli ją mieć.

Maciej

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #32 dnia: 03 Lutego 2020, 18:25:34 »

Taka smutna prawda że jak zostanie wycofany to tylko kwestia czasu kiedy pojawi się w nastepnym domu aukcyjnym.

PS.Jak Panu się udała wczorajsza aukcja o której tyle to dyskutowaliśmy.Przyznam szczerze że byłem zaskoczony ceną.Odniosłem wrażenie że końcówka rozgrywała się między dwoma licytującymi którzy usilnie chcieli ją mieć.

Takiego ryzyka całkowicie wyeliminować nie można, ale jednak jest różnica, gdy dany lot się nie sprzeda (jak u Savoca), a zostaje wycofany. Archiwa aukcyjne odnotowują zaś z reguły fakt, że dana pozycja została wycofana. Nie kojarzę specjalnie aby moneta kiedyś wycofana w jednym domu aukcyjnym pojawiła się na aukcji u innego domu.

Jednym z tych licytującym na końcówce to byłem ja, ale zostałem niestety przelicytowany. Wyrzutów z przegranej jednak nie mam, bo walczyłem dzielnie, a moneta ostatecznie poszła naprawdę drogo. Właściwie to nawet cieszę się, że nie kupiłem jej za moją maksymalną ofertę, bo po namyśle stwierdzam, że aż tyle to ona chyba nie jest warta. Wiadomo jednak że w ogniu walki nie raz daje się więcej niż rozsądek podpowiada. Na szczęście udało mi się sfinalizować inną ważną transakcję, którą się pochwalę jak wszystko do mnie dojdzie. 

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #33 dnia: 03 Lutego 2020, 18:31:13 »
Właśnie mi Estiot odpowiedziała, że napisze do Gorny. Przy okazji Estiot napisała mi (o czym nie wiedziałem), że wcześniej wyczerpująco ostrzegła Savoca przed tą monetą w odpowiedzi na pytanie Savoca, z którym się sami do Estiot zwrócili. Savoca nie wycofała monety mimo jasnej opinii Estiot! Po prostu ręcę opadają!

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #34 dnia: 03 Lutego 2020, 18:55:52 »
Jednym z tych licytującym na końcówce to byłem ja, ale zostałem niestety przelicytowany. Wyrzutów z przegranej jednak nie mam, bo walczyłem dzielnie, a moneta ostatecznie poszła naprawdę drogo. Właściwie to nawet cieszę się, że nie kupiłem jej za moją maksymalną ofertę, bo po namyśle stwierdzam, że aż tyle to ona chyba nie jest warta. Wiadomo jednak że w ogniu walki nie raz daje się więcej niż rozsądek podpowiada. Na szczęście udało mi się sfinalizować inną ważną transakcję, którą się pochwalę jak wszystko do mnie dojdzie.
Dopytam: lot 633, Probus z głową Meduzy???
Z uciechą obserwowałem...

ZM

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #35 dnia: 04 Lutego 2020, 10:42:14 »
Jednym z tych licytującym na końcówce to byłem ja, ale zostałem niestety przelicytowany. Wyrzutów z przegranej jednak nie mam, bo walczyłem dzielnie, a moneta ostatecznie poszła naprawdę drogo. Właściwie to nawet cieszę się, że nie kupiłem jej za moją maksymalną ofertę, bo po namyśle stwierdzam, że aż tyle to ona chyba nie jest warta. Wiadomo jednak że w ogniu walki nie raz daje się więcej niż rozsądek podpowiada. Na szczęście udało mi się sfinalizować inną ważną transakcję, którą się pochwalę jak wszystko do mnie dojdzie.
Dopytam: lot 633, Probus z głową Meduzy???
Z uciechą obserwowałem...

ZM

Tak

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #36 dnia: 07 Lutego 2020, 16:15:49 »
Gorny Mosch wycofał falsa Calliope po interwencji Estiot:

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3693&lot=1190

Warto pamiętać na przyszłość zwłaszcza w zestawieniu z heniebną postawą Savoca, która wcześniej mimo ostrzeżeń nie tylko moich, ale i Estiot, nie wycofała tego falsa z aukcji.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #37 dnia: 07 Lutego 2020, 17:38:40 »
Gorny Mosch wycofał falsa Calliope po interwencji Estiot:

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3693&lot=1190

Warto pamiętać na przyszłość zwłaszcza w zestawieniu z heniebną postawą Savoca, która wcześniej mimo ostrzeżeń nie tylko moich, ale i Estiot, nie wycofała tego falsa z aukcji.

Gratuluję postawy.Dobra robota.Mogliby oznaczyć  "f" ale chyba nie mamy na to wpływu

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Lutego 2020, 10:17:36 »
Zaraz po tym jak Gorny usunął falsa Calliope z aukcji stacjonarnej to Lanz wystawił ją na ebay:

https://www.ebay.pl/itm/LANZ-SISCIA-BILLON-ANTONINIAN-PROBUS-MUSE-CALLIOPE-LYRA-AUSSERST-SELTEN-AIN1047/233493169483?hash=item365d47054b:g:uGwAAOSwFR5eRAZV

Zarówno Savoca, Gorny jak i Lanz są z Monachium i mają blisko siebie siedziby. To że każdy z tych domów aukcyjnych bezkrytycznie wystawia tego falsa zaraz po tym jak inny dom go wycofuje albo nie udaje mu się sprzedać nie można niestety inaczej interpretować jako świadome pośredniczenie w sprzedaży falsa. To jest po prostu skandal!



Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Lutego 2020, 12:09:44 »
Zamieszczam wiadomość, którą wysłałem dzisiaj Lanzowi. Zobaczymy jaka będzie reakcja, ale tak czy owak swoje podejrzenia już mam i naprawdę co raz bardziej się zniechęcam... 

"Dear Mr. Lanz,

I am hereby notifying you that the below Probus Calliope “coin”, which you are currently offering on ebay, is an obvious modern forgery which should be removed from the auction immediately:

https://www.ebay.pl/itm/LANZ-SISCIA-BILLON-ANTONINIAN-PROBUS-MUSE-CALLIOPE-LYRA-AUSSERST-SELTEN-AIN1047/233493169483?hash=item365d47054b:g:uGwAAOSwFR5eRAZV

This forgery has just been recently withdrawn by Gorny & Mosch from their auction after the intervention of prof. Sylviane Estiot (whom I asked for help in this regard):

https://www.numisbids.com/n.php?p=lot&sid=3693&lot=1190

Earlier, the very same forgery was offered by Savoca on sale, whom I have notified that it is a forgery and who was also informed by prof. Sylviane Estiot that it is a forgery, but who did not withdraw the coin nevertheless from auction (which is a shame no doubt). Fortunately, no one believed it was genuine and “the coin” was unsold (despite the low staring price of EUR 900 only):

https://www.sixbid.com/en/savoca-numismatik/6732/roman-imperial/5553085/probus-ad-276-282-siscia?term=probus&orderCol=lot_number&orderDirection=asc&priceFrom&displayMode=large&auctionSessions=&sidebarIsSticky=false

Now this forgery is offered by you on ebay. One would expect that you would do more research and due diligence before listing such a “coin” on an ebay auction, considering that it has just been withdrawn from one reputable auction house (Gorny & Mosch) and was unsold (for EUR 900 only!) at another auction (Savoca), all within less than 3 months time; and considering that the market value of a genuine Calliope in a very good condition is at least 5,000-9,000 EUR.

There are obvious differences in style of a genuine Calliope and this monstrous fake which you are currently offering on ebay. Please consult below the pictures of all the known original specimens of Calliope which are in private hands (including my specimen from your 2014 auction):

https://probuscoins.fr/search?atelierID=-1&dateID=-1&titulatureID=-1&legendeID=21&reversType=-1&emission=-1&officineID=-1&busteID=-1&ric=-1&bastien=-1&mpr=-1&ho=-1&rarityID=-1&id=&keywords=

I am especially surprised that you have not detected that it is a forgery, considering that you sold two genuine specimens of  Calliope in the past (one in 2000 and the other in 2014 for EUR 7,000 + fees, which specimen I bought myself from you), so you should have a good orientation what a genuine specimen of Calliope looks like. 

I am attaching my correspondence with prof. Sylviane Estiot re: this forgery to this letter for your information.

I have also reported this coin as a forgery on the Forvm Ancient Coins:

http://www.forumancientcoins.com/fakes/displayimage.php?album=45&pos=850

as well as on the Polish and French numismatic forvms, on which I am active.

I am also planning to list this forgery on the Probvs.net site, of which I am co-author together with Grzegorz Kryszczuk (whom I am copying on this message):

https://probvs.net/probvs/

Kind regards,"


zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Lutego 2020, 12:35:03 »
Witaj, Barnabo!

Czy pomyślałeś już o tym, aby tę korespondencję udostępnić na przykład na amerykańskim FAC?
Ta sytuacja to SKANDAL.
Rozumiem, że "wielkie domy akcyjne" mają różne swoje interesy, czasem bardzo "dziwne", ale coś takiego szkodzi całemu środowisku...

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. Ja od Savoca'i nabyłem ostatnio Probusa pociągniętego srebrną farbką, taką na rury od piecyków... W dodatku to, co na zdjęciu było ciemne / czarne, w rzeczywistości było jadowicie zielone i osypujące się! Oczywiście, poradziłem sobie z tym za pomocą chemii, ale pewien niesmak pozostał, zwłaszcza w kwestii "trędowatości" monety.
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2020, 12:43:31 wysłana przez zenonmoj »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Oryginał czy fals - antyk
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Lutego 2020, 12:51:18 »
Czy pomyślałeś już o tym, aby tę korespondencję udostępnić na przykład na amerykańskim FAC?
Ta sytuacja to SKANDAL.
Rozumiem, że "wielkie domy akcyjne" mają różne swoje interesy, czasem bardzo "dziwne", ale coś takiego szkodzi całemu środowisku...

Zenonie, nie tylko że pomyślałem, ale ja to już uczyniłem w przeszłości, zaraz po tym jak Savoca wystawiła tego Falsa, publikując na FAC moją korespondencję z Savoca. Ale Joe Sermarini ostatecznie usunął wątek po jamiś czasie, wskazując, że reguły FAC nie pozwalają na wytykanie placem handlarzy, którzy sprzedają falsy, a którzy nie są na ich liście "notorious fake sellers" (a wielkich domów aukcyjnych na tej liście rzecz jasna nie ma, bo nie są "notorious", tylko falsy zdarzy im się oferować "od czasu do czasu"), ale jedynie na publikację zdjęć falsów monet poprzez złożenie "fake coin report".  Oczywiście, taki fake coin report dot. tej Calliope złożyłem, ale przyznam, że ręce mi opadły gdy zetknąłem się z postawą właściciela FAC w tej sprawie.

Prawdopodobnie jego podjeście wynika z uwrunkowań kulturowo-prawnych. Amerykanie mają naprawdę obsesję na punkcie potencjalnych pozwów o zniesławienie i zapewne dlatego Sermarini woli dmuchać na zimne i nie narażać się innym handlarzom z branży. Jak widać, kiepsko w USA z wolnością słowa...  Dobrze że na forum TPZN nie ma takich ograniczeń!

PS. Ja od Savoca'i nabyłem ostatnio Probusa pociągniętego srebrną farbką, taką na rury od piecyków... W dodatku to, co na zdjęciu było ciemne / czarne, w rzeczywistości było jadowicie zielone i osypujące się! Oczywiście, poradziłem sobie z tym za pomocą chemii, ale pewien niesmak pozostał, zwłaszcza w kwestii "trędowatości" monety.

Śmieszna ta farba:).  Ich zdjęcia rzeczywiście zaś potrafią wiele ukryć, jak i zresztą zdjęcia wielu innych domów aukcyjnych. Niestety. Trzeba być czujnym i krytycznym.
 
« Ostatnia zmiana: 14 Lutego 2020, 12:58:39 wysłana przez barnaba »

 

R E K L A M A
aukcja monet