Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:20:41

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Józef Gosławski 50 rocznica  (Przeczytany 64476 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Józef Gosławski 50 rocznica
« dnia: 10 Lipca 2008, 00:34:02 »
Nie wiem czy każdy śledzi historię rodzimych medalierów, rzeźbiarzy.
[w najnowszym nr 7 (30) Zabytki heritage - Anna Rudzka przedstawia nam artykuł, Kopernik, rybak i łoś czyli o monetach Józefa Gosławskiego]
Mija 50 rocznica kiedy to w 1957 roku NBP ogłosiło konkurs na monetę, która miała zastąpić 2, 5 i 10 złotowe banknoty monetą metalową.



Józef Gosławski w 1958 po ogłoszeniu wyników w konkursie, dostał pierwszą nagrodę za monetę dziesięciozłotową z Mieszkiem i Dąbrówką, wybito stu złotówkę w srebrze na tysiąclecie państwa polskiego. Drugą nagrodę dostał za monetkę z kogutkami a również otrzymał aż cztery wyróżnienia za projekty monety dziesięciozłotowej z Kopernikiem,  pięciozłotowej z rybakiem, pięciozłotowej ze statkiem "Waryński" i dwu złotowej z łosiem.





Interesowałem się od dawna Stanisławem Szukalskim, moim ulubionym artystą, rzeźbiarzem międzywojennym. Podczas lektur biograficznych trafiłem na notkę
Cytuj
Szczep Rogate Serce - grupa artystyczna założona w 1929 przez wybitnego rzeźbiarza Stanisława Szukalskiego, skupiająca plastyków poszukujących inspiracji w kulturze dawnej słowiańszczyzny. Szczepowym zawołaniem grupy było hasło "Miłować, walczyć". Grupa działała do 1936 roku, organizując liczne wystawy na terenie całej Polski - publikując artykuły w pismach krajowych, wydając pocztówki z reprodukcjami swoich prac, oraz własny organ prasowy - pismo Krak. Do organizacji tej należeli również wybitny malarz i rzeźbiarz Wacław Boratyński z Ryglic znany rzeźbiarz i medalier - Józef Gosławski. Członkowie tej organizacji zamieniali swoje imiona na miana o brzmieniu bardziej słowiańskim

rok 2008 to setna rocznica urodzin Józefa Gosławskiego. urodził się 24 kwietnia 1908r w Polanówce na Lubelszczyźnie
http://pl.wikipedia.org/wiki/J%C3%B3zef_Gos%C5%82awski
http://www.culture.pl/pl/culture/artykuly/os_goslawski_jozef_jan

fotki z WCN
« Ostatnia zmiana: 10 Lipca 2008, 00:36:57 wysłana przez nabializm »
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #1 dnia: 10 Lipca 2008, 10:32:09 »
W latach 70-tych biuletyn numizmatyczny ogłosił konkurs na anjpiekniejszą monetę polską powojenną, konkurs, a raczej ankieta, była przeprowadzona w ten sposób, że uczestnicy przysyłali do redakcji listy ze swoimi opiniami. Listy te były drukowane na łamach BN. Z listów tych wynika, że wszyscy zachwycali się własnie m.in. Mieszkiem i Dąbrówką, jest to dla mnie małe dzieło sztuki, projekt, który jest kompletny. Jest to jedyna moneta PRL, która mnie autentycznie zachwyca, jest kilka innych ciekawych wizerunkowo monet, ale ta jest szczególna, każdy detal w monecie ma swoją wymowę, silna postawa Mieszka, ciężki miecz, dziewczęca figura Dobrawy, a awers? pomysł z herbami - dla mnie mistrzostwo.
Natomiast o twórcy projektu nie wiedziałem niczego...
Swoją drogą 100 lecie urodzin takiego artysty winno byc chyba uhonorowane jakąś wystawą np. w Kazimierzu Dolnym, gdzie artysta przez wiele lat działał.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #2 dnia: 02 Lutego 2009, 15:49:18 »
Witam serdecznie

Apropos J.Gosławskiego. Czy zarówno awers jak i rewers zaprojektował Gosławski? Czy tylko I stronę???

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #3 dnia: 02 Lutego 2009, 17:50:06 »
Z tego co wiem, to zarówno awers jak i rewers są projektu J. Gosławskiego....
Ps. witamy serdecznie na forum...  ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Aston

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Czerwca 2009, 23:55:22 »
Dla mnie sa to najpiekniejsze - jedyne - monety PRL - generalnie nie interesuje mnie PRL, ale mam nadzieje zebrac cala kolekcje monet z Mieszkiem i Dabrowka lacznie z probami niklowymi.

pozdrowienia

Piotr_k84

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 95
    • Portal Numizmatyczny
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #5 dnia: 07 Czerwca 2009, 12:12:40 »
Niebawem ukaże się książka poświecona życiu i twórczości J.Gosławskiego.

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #6 dnia: 07 Czerwca 2009, 15:21:05 »
Bardzo się cieszę na tą wiadomość, proszę ogłosić jak już książka wyjdzie.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Czerwca 2009, 22:59:39 »
Kolekcje monet z Mieszkiem i Dabrowka lacznie ze WSZYSTKIMI probami bedzie cholernie ciezko skompletowac... ;)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #8 dnia: 07 Czerwca 2009, 23:19:43 »
Dziwie sie, ze akurat Panu, Panie Lechu, ten marginalny szczegol mialby byc sola w oku...  8)
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #9 dnia: 07 Czerwca 2009, 23:38:52 »
monetka 100zł to projekt Gosławskiego

Szukalski coś tam zaprojektował ale nie miał szczęści by jego monety poszły w obieg.

Tak mam książkę Lameńskiego, grube tomiszcze , również mam Krak syn Ludoli wyd. Toporzeł, czytać to jest trudno, nie przebrnąłem... z tych klimatów narodowościowych mam jeszcze książeczkę Franciszek Frączek "SŁOŃCESŁAW". Ale o tym w moim dziale o inspiracjach jeszcze będzie.
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,779.15.html

Ja z niecierpliwością czekam na książkę o Józefie Gosławskim!
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #10 dnia: 07 Czerwca 2009, 23:59:24 »
Cytuj
Ale czy mylę się co do wpływów stylistyki Szukalskiego w tej konkretnej realizacji?
w  żadnym wypadku Pan się nie myli, taki wpływ jest jak najbardziej ja też to widzę wyraźnie, tyle tylko że to tworzy Gosławski i on nie zamieścił symbolu krzyża. nie znamy werbalnego wpływu Szukalskiego na Gosławskiego. Ale w ich szczepie chrześcijaństwo jest złem, dlatego takiego motywu nie ujrzymy. Prędzej zobaczymy stylizowaną swastykę
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #11 dnia: 08 Czerwca 2009, 14:11:22 »
Dlaczego "marginalny szczegół"? Prrzecież jeśli o Mieszku w ogóle pamiętamy i jest on pierwszym w poczcie królów (choć formalnie królem nie był), to właśnie z powodu tego "marginalnego szczegółu".

Niezupelnie sie zgadzam z taka interpretacja, choc moze mowiac "marginalny szczegol" myslimy kazdy cos innego... Faktem jest, ze chrzest Mieszka w 966 uznajemy symbolicznie za poczatek panstwowosci polskiej, ktorej 1000-lecie swietowalismy w 1966. Z cala pewnoscia widzial to w identyczny sposob i sam Mieszko, traktujac tak swoj sojusz z Czechami, jak swoje malzenstwo i wreszcie przyjecie chrztu w 966 za elementy ukladanki dyplomatycznej zmierzajacej do politycznego zrownania juz od dawna istniejacego panstwa polskiego z chrzescijanskimi monarchiami europejskimi. Chyba nie chcemy byc naiwni i zakladac, ze z czystego zachwytu wiara chrzescijanska narazilby sie na koniecznosc tlumienia buntow swojego narodu oraz na konflikt z odsunieta od wladzy kasta kaplanow. Takie byly czasy i posuniecie takie jak chrzest bylo akurat w danym momencie konieczne dla wiodacych celow politycznych. Gdyby dzis sie np. oddzielila od Rosji jakas mloda republika, powiedzmy szamanska (Chakazja albo cos takiego), na pewno nikt nie zwrocilby uwagi na to, jesliby symbolicznie przyjela chrzest - ale wszyscy od razu wpadliby w zachwyt, gdyby ONZ uznalo jej panstwowosc... Z kolei w 1966 klimat polityczny w Polsce nie sprzyjal popieraniu symboli chrzescijanskich np. na monetach panstwowych - tym niemniej w kontekscie wydarzenia historycznego, ktore swietowano(widzianego obiektywnie wlasnie w swietle, ktore nakreslilem), nie uwazam, ze nalezy akurat o to miec pretensje!

Pozdrawiam :)

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #12 dnia: 08 Czerwca 2009, 17:44:26 »
Cytuj
choć to zawsze przykre widzieć niezłego artystę uwierzytelniającego kłamstwo

dlaczego kłamstwo, taką miał wizję i tak się wbił w oczekiwania komisji skoro moneta wygrała konkurs. Być może mniejsze szanse miała by gdyby propagowała krzyż. Zresztą czy takie pewne jest, że nasz Mieszko uznawał bardziej krzyż od orła? Dużo bardziej przemawiają symbole władzy takie jak miecz i tarcza.
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

harpsycho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 648
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #13 dnia: 08 Czerwca 2009, 19:03:19 »
Wlasnie - dlaczego klamstwo? Z pozycji zajmowanej w dyskusji przez Pana Lecha wynikaloby, ze moneta wybita na 1000-lecie panstwa polskiego musialaby obligatoryjnie miec krzyz - a jesli go nie miala, to mielibysmy tu do czynienia z jednoznacznie politycznie zabarwionym zafalszowaniem historii. Moim skromnym zdaniem tak nie jest - pojmowanie "chrztu Polski" w 966 roku w kategoriach religijnych stanowi tylko jedna strone zagadnienia - i uwazam ze nie najwazniejsza (o czym napomknalem w mojej poprzedniej wypowiedzi). Jedna rzecza jest obiektywne postrzeganie niecheci komunistycznego rezimu do propagowania symboliki religijnej - z drugiej jednak strony wymaganie od tegoz rezimu interpretacji zjawisk historycznych przez pryzmat obcej mu chrzescijanskiej filozofii jest wszystkim innym, tylko nie obiektywizmem. Juz na wstepie zatem zdziwil mnie nieco fakt, ze wlasnie Pan Lech, nie dajacy sie w dotychczasowych debatach poznac w charakterze "wojujacego klerykala", w dosyc scholastyczny sposob broni tez, ktore powinny w zasadzie byc Mu obce.

Pozdrawiam serdecznie!

Marek
JAK KIJEM, TO W MROWISKO!!!!

harpsycho - TPZN 001 - Prezes TPZN w stanie spoczynku

nabializm

  • TPZN 005
  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 720
Odp: Józef Gosławski 50 rocznica
« Odpowiedź #14 dnia: 08 Czerwca 2009, 21:36:07 »
Czyli jak by Pan znalazł się w komisji to ta monetka skreślona by została na amen.
Czy nie było tak, że sprawa religii w czasach socjalizmu była wówczas tematem drażliwym i raczej tępiło się jakieś przejawy uwidaczniania symboli, wręcz wyraźnie widać oddzielenie kleru od państwa, antyklerykalizm był bardziej widoczny nie to co teraz. Jednak władza tej epoki ma większą siłę nad katolicyzmem, który wyraźnie schodzi do podziemia, by przetrwać zaczyna mieszała się w sprawy polityki czego efektem teraz są ujawnienia księży będących agentami bezpieki...
 
Teraz mamy inne czasy inną cenzurę i innych oszołomów, polityka jest tematem drażliwym, mnie ostatnio zbyt irytuje. Nie chcę wdawać się tu w przepychanki i dyskusje o obecnym rządzie.
 
Mówmy o walorach estetycznych monety, wiadomo każdy z nas inaczej by zaprojektował, lecz należy uszanować taki twór. A widać orzeł też ma brak ale to Panu Lechowi jakoś nie przeszkadza, że orzełek jest bez korony... dla mnie krzyż jest najmniej ważny w tej monetce i bardziej pasował by baculus pastoralis bądź łamany krzyż prawosławny
[..]Istnieje teza, a jako taka, mająca swych zwolenników, jak i przeciwników, według której Mieszko I w chwili przyjęcia przez Polskę chrztu, był już chrześcijaninem obrządku wschodnio-słowiańskiego. W "Żywocie Metodego" Lwów 1864 r. można przeczytać: "Pogański książę bardzo potężny, siedząc w Wiślach urągał chrześcijanom i szkody im wyrządzał, posławszy więc do niego rzekł Metody: dobrze byłoby, gdybyś się dał ochrzcić dobrowolnie na owej ziemi, bo inaczej będziesz wzięty w niewolę i zmuszony przyjąć chrzest na ziemi cudzej, wspomnisz moje słowa! Tak się też stało". Kroniki Galla i Thietmara także dają w tej materii podstawę do pewnych wniosków. Gall przekazuje, że Mieszko będąc od urodzenia ślepym "przejrzał" w czasie "postrzyżyn". Otóż chrzest w języku greckim nazywa się "fotimos", czyli "przejrzenie", zaś w czasie jego celebracji istnieje rytuał "postrzyżyn" włosów, zachowany zresztą u prawosławnych do dnia dzisiejszego. U Thietmara zaś Mieszko nie jest wprost nazwany poganinem, z Dobrawa zamiast go uczynić chrześcijaninem, myśli tylko, aby go "ze sobą połączyć w wierz". Powyższe uzupełnić można pierwszymi stronicami Kroniki Krasińskich, gdzie jest mowa, że św. Metody ochrzcił księcia w Polsce, a księciem tym mógł być Mieszko. Również odkrycia archeologiczne w Ostrowi Lednickim, Łęknie koło Żnina, Grzegowicach, Przemyślu, oraz rotundy św.św. Feliksa i Adaukta na krakowskim Wzgórzu Wawelskim świadczą, że budowle te można przyporządkować do najstarszych ośrodków chrześcijańskiego kultu, istniejącego już za czasów Mieszka I i posiadającego wschodni charakter.[..]
http://pu.i.wp.pl/?k=MzI0Nzg0MjksMzkwOTQ4&f=Jezyk_cerkiewnoslowianski.doc
Prezes TPZN 005 w stanie spoczynku
- Maciej Nabiałek

 

R E K L A M A
aukcja monet