Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 26 Kwietnia 2024, 03:27:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: IV Aukcja RDA  (Przeczytany 11513 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #30 dnia: 04 Listopada 2019, 23:34:40 »
https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20793/lot/1637/?x=1572679751
Czy to jest stan 1 myślę, że nie.
https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20793/lot/1636/?x=1572864786
Tu jest moneta w 1 stanie zachowania też z ich aukcji. Biorą się za organizowanie aukcji, a nie umieją prawidłowo oceniać stanów zachowania monet. Może lepiej niech napiszą, że moneta jest w takim stanie zachowania, jaki każdy widzi.


Widzi Pan Panie Stanisławie, sęk w tym, że w przypadku pozycji na którą się Pan powołał różnimy się podejściem - dla mnie trudno by było o ocenę inną niż stan I dla krążka na którym nikt jeszcze nie zdążył nic wybić...a zatem moneta nie trafiła do obiegu, nie zdążyła się zużyć, a nawet nie wiemy jaką miała się stać... Czy nie potrafimy prawidłowo oceniać stanu monet......hmmm, możemy się na czymś nie znać, może też system podczas sortowania pozycji przyporządkować ją źle, może nastąpić po prostu pomyłka przy wpisaniu stanu zachowania.....ale żeby od razu nie organizować aukcji.....no cóż mają niektórzy fantazję i muszę przyznać, że potrafią mnie przed snem po ciężkim dniu rozbawić :)

Pozdrawiam serdecznie.
Dominik Makara


xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #31 dnia: 04 Listopada 2019, 23:39:10 »
Nie raz już tutaj pisaliśmy, że oceny do monet starszych niż XVIII w. są często bez sensu ponieważ częste są niedobicia, podwójne bicia itp.
A błyszczące monety sprzed 200-300 lat to każdy wie skąd się biorą  :)

E: Mam na myśli oczywiście skalę Sheldona.



« Ostatnia zmiana: 04 Listopada 2019, 23:42:37 wysłana przez xallax »

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #32 dnia: 04 Listopada 2019, 23:47:40 »
Ja się trochę ubawiłem oglądając propozycję podesłaną przez Stanisława. Ciekawe, ilu będzie chętnych na ten numizmat do "identyfikacji".
Wracając do oferty aukcyjnej, to są tu pozycje kontrowersyjne.
Poz. 1170 https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20759/lot/1170/?x=1572182040   
NGC daje MS61, a rewers praktycznie nieczytelny przez podwójne bicie. Na awersie też kryzę widać podwójnie. Państwo piszą "Bardzo atrakcyjny egzemplarz z mocnym obustronnym połyskiem. Ciekawe przedstawienie rewersu dzięki wyraźnemu podwójnemu biciu". Mocny połysk bo wymyty trojak i wypicowany, a jeśli atutem monety ma być podwójne bicie, no to robi się ciekawie.
Poz. 1160 https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20759/lot/1160/?x=1572787489
No, to może być po prostu hit aukcji. NGC zrobił z tego trojaka MS63. Państwo piszą: "Piękny menniczy egzemplarz.
Wyraźne podwójne bicie. Moneta doceniona drugą najwyższą, spośród dotychczas nadanych, notą w gradingu NGC. " Brakuje mi odrobiny krytycyzmu.
Poz. 1172 https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20759/lot/1172/?x=1572023962
Trojak popularny i do tego niedobity w otoku, koronie i na rewersie. NGC idzie po bandzie i daje oczywiście MS63. Moje trojaki w stanie 3 są bardziej czytelne niż ten i do tego z autentyczną patyną.

Na marginesie, dlaczego zdjęcia trojaków ZIIIWazy, są tak jasne, jakby prześwietlone?


Wybrane pozycje pochodzą z jednego zbioru, w którym właściciel lubował się we wszelkiego rodzaju "udziwnieniach". Podstawowy problem w przypadku tych trzech zarzutów to brak zrozumienia pomiędzy stanem zachowania, a jakością wybicia. Ja rozumiem, że wytarty trojak w ciemnej patynie z jasnym reliefem na skutek długiego obiegu i wytarcia może wydawać się dla kogoś atrakcyjny bo będzie ładnie kontrastował pomiędzy tłem a wypukłościami, jednak nie zmienia to rzeczywistości choćbyśmy ją zaklinali niezliczoną ilość razy i taki trojak będzie obiegowym (być może atrakcyjnym egzemplarzem), a oferowane brzydko wybite będą absolutnie menniczymi sztukami.

Rozróżniajmy stan zachowania, a piękno wybicia, bo to dwie niezależne sprawy. Jeżeli zaś chodzi o jasne zdjęcia, to monety nie mają patyny - mają mocny obustronny połysk i nie da się ich sfotografować tak jak np tej sztuki : https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20759/lot/1179/

Pozdrawiam.
Dominik Makara

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #33 dnia: 04 Listopada 2019, 23:53:18 »
Nie raz już tutaj pisaliśmy, że oceny do monet starszych niż XVIII w. są często bez sensu ponieważ częste są niedobicia, podwójne bicia itp.
A błyszczące monety sprzed 200-300 lat to każdy wie skąd się biorą  :)

E: Mam na myśli oczywiście skalę Sheldona.


My tylko dostosowujemy się do oczekiwań komitentów. Ktoś sobie życzy grading, to grading dostaje (w końcu jesteśmy oficjalnym przedstawicielem NGC), ktoś sobie życzy bez pudełek, to tak wystawiamy...ile ludzi tyle pomysłów, jesteśmy tylko od tego, żeby te zachcianki spełniać ;) ...a na aukcji na prawdę mamy sporo sztuk bez pudełek, więc wrogowie gradingu z powodzeniem coś mogą dla siebie upolować :)

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #34 dnia: 05 Listopada 2019, 07:37:58 »
Panie Dominiku Ja mogę zrozumieć ze ktoś ma kłopoty z ocena stanów zachowania starych monet ,bitych ręcznie. Ale z nowymi monetami bitymi współcześnie to chyba nie powinien mieć kłopotów.
Definicja mówi jasno,moneta w 1 stanie zachowania ma mieć połysk menniczy na całej powierzchni krążka.
A na tym niby krążku monetarnym, co widzimy,krążek poobijany,porysowany, zero połysku.
Panie Dominiku to ma być 1 stan zachowania.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #35 dnia: 05 Listopada 2019, 09:46:04 »
Panie Dominiku Ja mogę zrozumieć ze ktoś ma kłopoty z ocena stanów zachowania starych monet ,bitych ręcznie. Ale z nowymi monetami bitymi współcześnie to chyba nie powinien mieć kłopotów.
Definicja mówi jasno,moneta w 1 stanie zachowania ma mieć połysk menniczy na całej powierzchni krążka.
A na tym niby krążku monetarnym, co widzimy,krążek poobijany,porysowany, zero połysku.
Panie Dominiku to ma być 1 stan zachowania.

Cały czas się nie rozumiemy :) Mi chodzi o to, że to nie jest jeszcze moneta..więc trudno tu o klasyfikację stopnia zachowania tak jak w przypadku monety, która już w obiegu była - gdyby to była moneta nigdy nie otrzymałaby oceny 1...w tym przypadku równie dobrze można by było napisać "stan dobry" w ogóle nie stosując nomenklatury dla typowych monet, co też nie byłoby błędem.

Wiem o co Panu chodzi i w 100% bym się z Panem zgodził gdybyśmy mieli do czynienia z krążkiem, który funkcjonował w obiegu i na swojej powierzchni w tle czy reliefie nosiłby cechy obiegowe..tak więc nasza różnica w ocenie wynika jedynie z innego sposobu patrzenia na ten kawałek metalu.

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #36 dnia: 05 Listopada 2019, 09:55:26 »
Jak to nie jest moneta ,to po co wystawiacie ten krążek w dziale monet.

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #37 dnia: 05 Listopada 2019, 11:10:27 »
Jak to nie jest moneta ,to po co wystawiacie ten krążek w dziale monet.
Bo medal wybity w drugiej połowie XIX wieku we Francji umieścili w kategorii "Polska do 1795". Czego tu nie rozumiesz? :)

jmskelnik

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #38 dnia: 05 Listopada 2019, 11:13:54 »
Widzę, że zmodyfikowali Państwo opis odznaki o której napisałem tu wcześniej. Skąd pomysł, że to może być odznaka Stowarzyszenia Telefonistów? Czy anonimowy ekspert dokonał autorefleksji, czy też jest to nowy (zapewne też anonimowy) ekspert? :)

Wreszcie pytanie najważniejsze: Czy zweryfikowali Państwo, czy przed wojną istniało Stowarzyszenie Telefonistów?

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #39 dnia: 05 Listopada 2019, 11:46:46 »
Jak to nie jest moneta ,to po co wystawiacie ten krążek w dziale monet.

Ponieważ nie mamy działu "półprodukty" i jako przedmiot, który dzieli od bycia monetą tylko jeden nacisk prasy uznaliśmy, iż jest to dział, który najbardziej do tego krążka pasuje..tak jak niewycięte krążki z walcarki również umieścilibyśmy w dziale monet..

Pozdrawiam serdecznie.
Dominik

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 909
  • TPZN 080
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #40 dnia: 05 Listopada 2019, 13:18:01 »
Jeśli chodzi o podane przykłady trojaków Zygmunta III to bez przesady, monety na swój sposób atrakcyjne. Sam lubię takie udziwnienia, jak podwójne bicie. Nie jest winą sprzedającego, że NGC wystawiła takie noty. Tak samo uważam, że nawet jeśli firma RDA popełniłaby błąd to nie ma podstaw do stwierdzenia - „Biorą się za organizowanie aukcji, a nie umieją prawidłowo oceniać stanów zachowania monet.”
Można nie zgadzać się z oceną, ale to już za grube słowa;)
Należy docenić kontakt, udzielanie się Pana Dominika, który stara się udzielić odpowiedzi na pytania. To duży plus, tak samo jak obecność na forum GNDM.  :)
Norbert

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #41 dnia: 05 Listopada 2019, 13:34:39 »
Niestety widać tu sporo złych emocji. Mnie jedynie przeszkadza to, że w czepianiu się (dość słusznym) nie wszyscy obrywają po równo. Nie widzieć czemu inne tematy poświęcone aukcjom np. firmy GDA, WCN, Niemczyk, itd. nie spotkały się z takim odzewem ze strony Forumowiczów, a na moje oko niektóre pozycje tam zawarte wymagałyby również podobnej dogłębnej dyskusji.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 806
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #42 dnia: 05 Listopada 2019, 14:14:48 »
Nie dajmy się zwariować.
Co do czystego krążka rozumiem tę dwoistość i chyba po trosze zgadzam się z obydwoma podejściami. Z jednej strony nie jest to moneta obiegowa, bo nie ma nawet pewności jakiej monety jest to półprodukt.
Z drugiej strony ma on ślady jak z obiegu i moneta z takimi śladami nie mogła by być oceniona jako mennicza. Gradowanie tego nie ma dla mnie sensu w ogóle, gdyż nie służy niczemu. Jest to przedmiot amatorski i jako taki nie podlega żadnym katalogom. Nie ma więc znaczenia jak kto toto ocenia.

Niektóre firmy aukcyjne wydzialają dla takich cudaków oddzielne działy pod nazwą "destrukty". Ma to dla mnie dużo sensu. Gdyby ten krążek był zidentyfikowany, miałoby być może sens umieszczenie go z monetami tej samej serii.
Jednocześnie, skoro ma on opis, który jest sensowny, nie widzę problemu jeśli sobie siedzi z monetami.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #43 dnia: 05 Listopada 2019, 15:47:10 »
Jak to nie jest moneta ,to po co wystawiacie ten krążek w dziale monet.

Ponieważ nie mamy działu "półprodukty" i jako przedmiot, który dzieli od bycia monetą tylko jeden nacisk prasy uznaliśmy, iż jest to dział, który najbardziej do tego krążka pasuje..tak jak niewycięte krążki z walcarki również umieścilibyśmy w dziale monet..

Pozdrawiam serdecznie.
Dominik
W USA wybili coś tam na gwoździu czy przez to wszystkie papiaki, krokwiaki czy teksy stają się półproduktami monet - przepraszam za delikatną złośliwość ;-)

Co do wcześniejszejszego pakowania w grading- oczywiście, że każdy może zrobić co chce z monetą tylko nie zawsze ma to sens. Bo w starszych monetach powinny być uwzględniane i stan zachowania i jakość bicia i jakość przygotowanego krążka itp. itd. A że obecnie często płaci się za plastik a nie za ten kawałek metalu w środku to już zupełnie inna sprawa.

stary-sklep

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 12
Odp: IV Aukcja RDA
« Odpowiedź #44 dnia: 05 Listopada 2019, 16:40:48 »
Pozycja 997  E. Ivanauskas: 4SA19-6 (RR)  to jest E. Ivanauskas: 4SA419-7 (R)

 

R E K L A M A
aukcja monet