Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 08:21:28

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Zagadka  (Przeczytany 2855 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Zagadka
« dnia: 22 Października 2019, 18:38:17 »
Wreszcie dotarła przesyłka, od nerwowego przebierania nogi zaczynały mi puchnąć.  ;)
Chyba najbardziej intrygująca z moich monet, na pewno, od razu, od pierwszego wejrzenia jedna z ulubionych.
Zachęcam Szanownych Państwa do spojrzenia na nią i wymienienia wszystkich dostrzeżonych błędów.

Miłej zabawy,
Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #1 dnia: 23 Października 2019, 19:04:49 »
To ja zacznę, bo znam Ci ja tę monetę ;)

W legendach, pomijając zdwojenia, w PRV i SAM. Podwójna ostatnia cyfra daty i co efektowne dwa krzyże jabłka.
Dodatkowo fajniejsza korona z dwoma jabłkami i kwiatkami nad obręczą.
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #2 dnia: 23 Października 2019, 19:39:15 »
jak dla mie najwieksza ciekawostka to jak sie "I" dostalo pod "A" w SAM

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #3 dnia: 23 Października 2019, 20:07:51 »
Być może ktoś zaczynał stemplować SIGIS?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Samogitia

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 107
    • SpodStempla
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #4 dnia: 23 Października 2019, 20:19:10 »
Być może ktoś zaczynał stemplować SIGIS?

Jest to chyba najbardziej prawdopodobna teza.
Zbieranie monet uzależnia... https://spodstempla.pl/

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #5 dnia: 23 Października 2019, 22:21:06 »
Być może ktoś zaczynał stemplować SIGIS?
Bardzo ciekawa hipoteza. Utwierdza mnie w przekonaniu, że bydgoscy mincerze nie wylewali za kołnierz  ;).
Co zaś się tyczy samej zagadki, dodać chyba jeszcze można błąd w interpunkcji, czyli kropkę między L i I, choć przypadkowe znaki interpunkcyjne są raczej standardem na tych monetach.

Pozdrawiam, Paweł
Pozdrawiam,
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #6 dnia: 23 Października 2019, 23:00:17 »
...Utwierdza mnie w przekonaniu, że bydgoscy mincerze nie wylewali za kołnierz  ;)...

Pozdrawiam, Paweł
Mogli też być analfabetami.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Listopada 2020, 21:48:48 »
Odkurzę nieco wątek...

Mogli też być analfabetami.
Zgadzam się, za potwierdzenie może służyć ten ort, awers z tego samego stempla ale ten rewers: https://wcn.pl/eauctions/201105/details/149753/Polska-ort-1622
Jak wiadomo Szatalin nie wyróżnia odmian interpunkcyjnych w swoim opracowaniu ortów koronnych, tutaj interpunkcja wygląda tak: SAM.LIV.NEC..(pierwsza z kropek może być uszkodzeniem stempla)N.SV.-.GOT.VA.N.Q.H.R.IR. - ciekawa ilość błędów, a jak dokładniej przejrzeć katalog, nie jest to coś wyjątkowego w tym roczniku.
Dodatkowo, nie zauważyłem tego wcześniej, ale napis otokowy awersu kończy dwukropek.

Nota bene, interesowały mnie na dzisiejszej aukcji dwie monety, ta powyżej oraz ta: https://wcn.pl/eauctions/201105/details/149763/Polska-ort-1624 - ładna, co rzadko się zdarza w tym roczniku. Do tego nie notowany napis otokowy rewersu ze skrótem NE, co już parę razy zauważyłem przy innych ortach, jest to więc raczej niedopatrzenie autora. Odpadłem jednak w przedbiegach, nie umiem sobie wyjaśnić tych cen, jakieś pomysły?

Pozdrawiam,
Paweł

« Ostatnia zmiana: 05 Listopada 2020, 21:59:07 wysłana przez Paweł 1261 »
Pozdrawiam,
Paweł

Booboo

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 339
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Listopada 2020, 22:02:27 »
Cytuj
Odpadłem jednak w przedbiegach, nie umiem sobie wyjaśnić tych cen, jakieś pomysły?

No kilka: http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15309.msg115157.html#msg115157

Paweł Hobby

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Listopada 2020, 22:44:52 »
Niewątpliwie epidemia ma swój wpływ na ceny monet, jednak w tym przypadku, wie Pan, śledzę ceny ortów koronnych dość dokładnie, gdyby pierwsza poszła za 800,-, druga za 600, powiedziałbym: kurcze, poniosło kogoś. Ale te ceny za monety w stanach III... to szaleństwo.
Ostatecznie jednak może to tylko mój prywatny spór z rzeczywistością. ;)

p.
Pozdrawiam,
Paweł

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #10 dnia: 06 Listopada 2020, 00:23:59 »
Ktoś chciał po prostu koniecznie dostać wilka...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #11 dnia: 06 Listopada 2020, 00:35:35 »
Żeby sukces odtrąbić to jeszcze licytant musi się wywiązać, bo jak widzę, to wirus rzeczywiście musi coś robić z pniem mózgu.
Przy najbliższej okazji podpytam się u źródła.
Może faktycznie to czas aby podrzucić co nieco "do spędzenia" na aukcję do WCNu... zamiast zakupów na za tydzień na stacjonarnej nr 75, gdzie pewnie smakiem się obejść będzie trzeba. .

Carum est, quod rarum est.

Bebek2006

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 948
  • Legitymacja: TPZN nr 122
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #12 dnia: 06 Listopada 2020, 07:50:25 »
Ja przeglądałem jedynie skromną ofertę antyku, a z uwagą jeszcze skromniejszą ofertę okresu, który mnie interesuje, i tam też trafił się taki cenowy dziwoląg:

https://wcn.pl/eauctions/201105/details/149680/Cesarstwo-Rzymskie-follis-330-335

Dwóch ambitnych zawodników o niego walczyło i w ten sposób dość pospolity follis dobił do 1350 złotych. Owszem, na tle raczej marnych kondycyjnie sąsiadów prezentuje się ładnie, ale już 350 złotych za ten egzemplarz to byłaby (moim zdaniem) przesada. Nigdy na zagranicznej aukcji nie widziałem tej konkretnej odmiany (RIC VII ANTIOCH 113; zwykle mylnie, jak i w tym wypadku, 91) w aż tak wysokiej cenie, a widziałem egzemplarze w nie gorszym stanie zachowania i chyba lepsze artystycznie.

Masakra !
Tyle pieniędzy za zwykłego follisa , przecież nie jest kosmicznie rzadki ( ma tylko r1 ! ).
Za takie pieniądze można kupić coś takiego https://www.coinarchives.com/a/lotviewer.php?LotID=1748386&AucID=4013&Lot=270&Val=eadfc6393b797ccae074a587d5da304f
Chyba powystawiam swoje follisy na WCN-a , licząc że teraz zarobię a po pandemi się obkupię w ciekawsze tematy ( argentusy , medaliony ...  :-* ). Chyba , że chore ceny zostaną.
A w tym momencie ograniczę zakupoholizm na aukcjach internetowych , ale i tak łowy będą trwać bo są inni kolekcjonerzy , którzy może będą mieli normalniejsze ceny.
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:49:21 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrawiam
Karol

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #13 dnia: 06 Listopada 2020, 14:34:58 »
Żeby sukces odtrąbić to jeszcze licytant musi się wywiązać, bo jak widzę, to wirus rzeczywiście musi coś robić z pniem mózgu.
Przy najbliższej okazji podpytam się u źródła.
Może faktycznie to czas aby podrzucić co nieco "do spędzenia" na aukcję do WCNu... zamiast zakupów na za tydzień na stacjonarnej nr 75, gdzie pewnie smakiem się obejść będzie trzeba. .
Na tygodniowych aukcjach WCN-u jest juz od pewnego czasu wiecej monet. A co do wirusa - miestety po tym calym dodrukowywaniu pieniadza aby wspomoc ludzi, jego wartosc nabywcza spadnie. Jak widac numizmatyka jest uwazana za cos bardziej stabilnego niz "konto bankowe"

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Zagadka
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopada 2020, 15:12:50 »
Tu Tu bym polemizował.
W czasach potencjalnie niestabilnych tudzież kryzysowych niezbędne są wysoce płynne aktywa, gotowka lub jej substytuty.
To jest bowiem gwarancja stabilności dla "Kowalskiego".
Carum est, quod rarum est.

 

R E K L A M A
aukcja monet