Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:24:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa  (Przeczytany 3593 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« dnia: 23 Października 2019, 22:43:57 »
Kolejny michałek wyłapany z obiegu..

Niebezpieczna kopia, nabrała testowo kilka osób (właściciel przeprowadził eksperyment i kilku zaawansowanych jego znajomych chciało go kupić jako dobry)..w związku z tym został stosownie oznaczony i nie przysłuży się komuś, kto chciałby zrobić coś złego.

https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20746/lot/718/

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #1 dnia: 30 Października 2019, 20:41:49 »
Jeśli chodzi o michałki, to dobrze byłoby nabić efkę też na tym wynalazku:
https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20746/lot/722/

Stylistycznie nie siedzi nawet w najbardziej rozciągniętych granicach bardzo wczesnego popiersia Trajana, a to, co wygląda na patynę to raczej sztucznie nałożona warstwa ją imitująca.

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #2 dnia: 31 Października 2019, 22:36:26 »
Jeśli chodzi o michałki, to dobrze byłoby nabić efkę też na tym wynalazku:
https://rda.onebid.pl/auction/4/category/20746/lot/722/

Stylistycznie nie siedzi nawet w najbardziej rozciągniętych granicach bardzo wczesnego popiersia Trajana, a to, co wygląda na patynę to raczej sztucznie nałożona warstwa ją imitująca.

"Męczyłem" ten egzemplarz u kilku osób i przeważyło zdanie, że jest OK.
Pozdrawiam !
Dominik

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #3 dnia: 01 Listopada 2019, 19:10:32 »
Mi natomiast rzucił sie w oczy taki egzemplarz.Czyżby następna produkcja serbskich mincerzy?
https://www.sixbid.com/en/editions-v-gadoury/6625/greek-coins/5488144/ptolemaeus-20-40-apres-j-c-br-quinarius?term=ptoleme&currency=EUR

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #4 dnia: 01 Listopada 2019, 21:09:39 »
"Męczyłem" ten egzemplarz u kilku osób
Zgodnie z tradycją forum poprosiłbym o argumenty, które okazały się wystarczające do uznania tej monety za prawdziwą. Samo istnienie anonimowych konsultantów nam nie wystarcza :-)

TomekP

  • Gość
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #5 dnia: 01 Listopada 2019, 23:20:41 »
"Męczyłem" ten egzemplarz u kilku osób
Zgodnie z tradycją forum poprosiłbym o argumenty, które okazały się wystarczające do uznania tej monety za prawdziwą. Samo istnienie anonimowych konsultantów nam nie wystarcza :-)

To może żeby nie byli tacy anonimowi powiem, że np ja miałem ten egzemplarz w rękach na jednej z giełd i też początkowo mnie odrzucił, jednak koniec końców poza nietypowym popiersiem bardziej przypominającym Nerwę nie było nic do czego mógłbym się  konkretnie przyczepić.

Mało tego, zrobiłem zdjęcia i zadałem sobie trud znalezienia takiego falsa - bez skutku, co utwierdziło mnie w przekonaniu że moneta jest dobra, choć nietypowa.

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #6 dnia: 02 Listopada 2019, 11:43:33 »
Witam.
Moim zdaniem moneta jest dobra. Rozumiem wątpliwości Pana Pawła, ale kolor antycznego orichalkum jest na razie nie do podrobienia, przynajmniej ja takiego nie widziałem. Patyna i brud też wygląda na skutki realnych procesów utleniania orichalkum. Wizerunek cesarza przypomina Nervę, ale było to dość typowe przy przekazywaniu sukcesji, w przypadku Nerva- Trajan  jest dużo takich monet. W przypadku gwałtownych zmian władzy, wręcz mennice nie nadążały za produkcją stempli pod potrzeby cesarskiej propagandy, np. Aurelian na pierwszych emisjach wygląda jak Klaudiusz II Got, mam wrażenie, że przy niektórych emisjach, wręcz dopisano tylko na stemplach nowe legendy pozostawiając wizerunek cesarza bez zmian.
Pozdrawiam.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #7 dnia: 02 Listopada 2019, 12:12:19 »
ja miałem ten egzemplarz w rękach na jednej z giełd
I tu jest Pana przewaga. Jak więc Pan ustosunkuje się do patyny na tej monecie? Przecież patynuje cała powierzchnia, a nie tylko tło. A tu wygląda, jakby było to poddane jakiemuś sztucznemu procesowi i wyższe partie "nie chwyciły", albo jest to jakiś rodzaj brudu związanego z powierzchnią tylko fizycznie. Jaka np. jest kolejność warstw na poniższym fragmencie? Czy nie jest przypadkiem tak, że była ona wyczyszczona do gołej blachy, zostały i tak nieprzyjemne wżery i została czymś wtórnie pokryta?
12345.JPGFałszerstwo w złocie aureusa Tytusa


nietypowym popiersiem bardziej przypominającym Nerwę
Nie chodzi mi o to, że nie przypomina ono Trajana, w latach 98-99 nie ma prawa. Naoglądałem się trochę tych wczesnych portretów i nie muszą one być wcale nerwopodobne - część przypomina nie wiadomo kogo i też są to dobre monety. Ta nie leży mi bardziej ze względu na jakąś ciężką do uściślenia niezdarność celatora.

TomekP

  • Gość
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Listopada 2019, 14:12:58 »
Mi raczej wyglądało to na dobrą patynę. Najpewniej ktoś zaczął czyścić ale odpuścił

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Listopada 2019, 14:24:40 »
Mi raczej wyglądało to na dobrą patynę. Najpewniej ktoś zaczął czyścić ale odpuścił
Dokładnie tak bym to widział. Brud był usunięty, a twarda patynka się nie dała mało agresywnej chemii, a te rdzawe konkrecje tlenku żelaza jak najbadardziej wpisują się w znaną nam strukturę orichalkum  https://pl.wikipedia.org/wiki/Orichalcum

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Listopada 2019, 18:09:13 »
Teraz takie pytanie (bez monety w ręku raczej nie do odpowiedzi): czy mi się tylko wydaje, czy moneta ma dwie warstwy patyny: zielonkawą i brązową. Warstwa brązowa występuje praktycznie na całym rewersie oraz sporadycznie na awersie. Czy jest możliwe agresywne wyczyszczenie monety (w szczególności awersu), dopicowanie popiersia, po czym - jak całość wyszła co najmniej marnie - nałożenie nowej, zielonej warstwy? Jeśli nie, to co powoduje brak brązowej (raczej spodniej) patyny na awersie?

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Listopada 2019, 22:10:57 »
Nie chciałbym wypowiedzieć się tutaj jako specjalista w tym temacie (bo jak nadmieniałem w innym wątku w starożytności i średniowieczu jestem zielony jak szczypiorek), jednak przenosząc swoje doświadczenie z blaszek młodszych od tej o ponad 1000 lat niejednokrotnie miałem doświadczenia z carską miedzią, która na jednej monecie potrafiła mieć kilka różnych patyn (np na skutek punktowego kontaktu z tłuszczem lub potem dłoni), nie zapominając o sytuacji, gdzie np ziemniak leżał w takim miejscu, że zachodziła powolna samoistna elektroliza i z jednej strony mieliśmy awers z pełnym reliefem plus bliżej niezidentyfikowane narośla, a rewers po prostu goły i wesoły w zupełnie innej kolorystyce z ledwo dostrzegalnym reliefem. Nie wiem jak to się ma do tej konkretnej monety, ale zjawisko samo w sobie nie jest dla mnie niczym nadzwyczajnym.

Pozdrawiam.
Dominik

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #12 dnia: 03 Listopada 2019, 17:36:47 »
miałem doświadczenia z carską miedzią, która na jednej monecie potrafiła mieć kilka różnych patyn
Tak, tylko że tutaj patyna jest ta sama - zielonkawa na wierzchu, brązowa pod spodem. Przy czym brązowa wyłazi spod zielonej na całej powierzchni rewersu, a na awersie - tylko punktowo. Tak, jakby ktoś przeprowadził akcję opisaną przeze mnie powyżej.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Listopada 2019, 17:19:18 »
Ponieważ nie ma nowych głosów za dupondiusem-koszmarkiem, może warto jednak podjąć jakieś konkretne kroki, np. zdjąć go z aukcji?

RDA

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Fałszerstwo w złocie aureusa Tytusa
« Odpowiedź #14 dnia: 06 Listopada 2019, 09:50:39 »
Ponieważ nie ma nowych głosów za dupondiusem-koszmarkiem, może warto jednak podjąć jakieś konkretne kroki, np. zdjąć go z aukcji?

Nie mamy z tym absolutnie problemu, jednak na 4 osoby które weryfikowało antyk mając go dłoni, jedynie Pan na podstawie zdjęć stwierdza fałszerstwo...na takiej podstawie nie możemy usunąć pozycji z aukcji.

Pozdrawiam serdecznie.
Dominik

 

R E K L A M A
aukcja monet