Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:09:09

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Warszawa - co polecacie  (Przeczytany 5176 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Warszawa - co polecacie
« dnia: 09 Stycznia 2010, 14:36:34 »
Tak się składa że we wtorek los rzuca mnie do stolicy. Będę miał kilka ładnych godzin przestoju, więc co koledzy proponują do odwiedzenia ? Oczywiście szukam czegoś związanego z numizmatyką.

Jak na razie to wybieram się na wystawę "Polskie monety kruszcowe od X wieku ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego" w NBP, oraz planuję odwiedzić sklep Niemczyka. Niestety muzeum w mennicy jest czynne tylko w piątki.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #1 dnia: 09 Stycznia 2010, 15:43:45 »
Na początek Zamek Królewski i oczywiście Gabinet Numizmatyczny !

Ostatnio, jak byłem tam - już zresztą kolejny raz - Pani mająca tam akurat dyżur poznała mnie (zapewne z poprzednich i dość długich wizyt ...).  :)

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #2 dnia: 09 Stycznia 2010, 16:03:01 »
Na początek Zamek Królewski i oczywiście Gabinet Numizmatyczny !

Byłam tam niedawno (z dwa miesiące temu), lecz jeżeli nie znajdę nic innego, to oczywiście odwiedzę Zamek Królewski, ale dziękuje za rade.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2010, 20:43:23 »
Już po powrocie ze stolicy. Niestety wróciłem bardzo zawiedziony, Na Zamku Królewskim, gabinet jest zamknięty :( Muzeum przy mennicy zamknięte :(  ale za to Gabinet Numizmatyczny w NBP jak zwykle otwarty :) Jak chwilkę odsapnę to zamieszczę krótkie streszczenie.
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2010, 20:50:03 »
Czekamy na relację :)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #5 dnia: 12 Stycznia 2010, 21:43:59 »
A w takim gabinecie numizmatycznym to pozwolą "pomacać" monetkę, czy tylko można przez szybkę zobaczyć?
Ja miałem możliwość zobaczenia tylko wystawy w muzeum Chorzowskim, ale może kiedyś gdzieś się jeszcze wybiorę.

Pozdrawiam :)

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #6 dnia: 12 Stycznia 2010, 23:33:39 »
A w takim gabinecie numizmatycznym to pozwolą "pomacać" monetkę, czy tylko można przez szybkę zobaczyć?
Ja miałem możliwość zobaczenia tylko wystawy w muzeum Chorzowskim, ale może kiedyś gdzieś się jeszcze wybiorę.

Pozdrawiam :)

Zapraszamy do Warszawy ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

rara_avis

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 239
  • Zbierajmy monety, tak wiele piekna w sobie kryją
    • Biuletyn Informacyjny TPZN
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Stycznia 2010, 11:53:27 »
Dla niezorientowanych na początek napiszę jak trafić do muzeum numizmatycznego NBP. Po pierwsze nie kierujemy się do banku - sal obsługi klienta, tylko idziemy ul. Świętokrzyską dalej. Wchodzimy do trzeciej bramy, na której powita nas strażnik i skieruje do głównego budynku. Dalej mamy kolejną przeprawę ze strażnikami, bramka do wykrywania metalu, prześwietlenie kurtek i toreb. Teraz czas na przepustkę (potrzebny dokument tożsamości, tj D.O. lub prawko) , dostajemy jedną dla siebie, a jeżeli mamy laptopa to drugą dla niego :) Tak skontrolowani i sprawdzeni idziemy na górę (przez kolejną bramkę, którą otwiera nasza przepustka) i stoimy przez drzwiami muzeum.
Niestety na obecnej wystawie królują wyroby monetopodobne :(
Najciekawsze przynajmniej dla mnie były pierwsze gabloty. Bardzo solidnie została wystawiona reprezentacja papierków. Mało gdzie na raz zobaczymy tyle banknotów z nadrukami Specimen i "Bez Wartości". Dla mnie od razu cisnęło się na myśl, skoro one są bez wartości, to oddajcie mi je. U mnie będą bezcenne :D
Obejrzałem sobie całą wystawę gdy nadeszła wycieczka. Udało mi się podczepić pod nią, i trochę posłuchać przewodnika. Przy pierwszych gablotach (tych ze starymi monetami) gadał jeszcze z sensem, ale przy świecidełkach zemdliło mnie i wyszedłem.
Bardzo ładnie są zaprezentowane monety II RP, Pięknie wyglądają groszówki z monogramami prezydenta Mościckiego.
Gabloty i eksponaty są słabo opisane, ale są tez prezentowane dokumenty np. z otwarć oddziałów Banku Polskiego. W pamięć mi zapadł reportaż z otwarcia oddziału w Łodzi. Pierwszym klientem banku był "Polski Żołnierz", który to przyszedł wymienić jednego dolara, otrzymanego od rodziny z zagranicy, na Marki Polskie, zamiast marek, otrzymał złotówki, i za bardzo nie wiedział co ma z tym zrobić.
Dlaczego mnie zemdliło przy świecidełkach, nie do końca dla tego że jestem im przeciwny, ale dla tego że usłyszałem teksty przewodnika, tego typu: A oto najpiękniejsze numizmaty Polskie.

Informacje dla osób chcących zobaczyć wystawę:

Cytuj
W gmachu Centrali Narodowego Banku Polskiego w Warszawie, przy ul. Świętokrzyskiej 11/21, dostępna jest stała wystawa numizmatyczna prezentująca historię polskich banknotów i monet.

Wstęp na wystawę jest nieodpłatny.

Godziny otwarcia:
poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki – w godz. od 10:00 do 15:30,
środy – w godz. od 8:30 do 16:00.

Dla zorganizowanych grup zwiedzających istnieje możliwość obejrzenia wystawy z fachowym przewodnikiem, który przedstawia historię oglądanych eksponatów. Warunkiem jest zgłoszenie grupy z 2-miesięcznym wyprzedzeniem pod numerem telefonu: (0-22) 653 22 81
Tylko monety, nie błyskotki. Tylko POLSKA i ziemie z nią związane.

Prezes TPZN w stanie spoczynku
TPZN 044
WBCC 516


Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Stycznia 2010, 13:00:27 »
No i zaczyna się indoktrynacja już w szkole, a potem niewiniątka skąd mają doceniać piękno jakiś tam szelągów, cze denarów (o brakteatach nie wspomnę).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Warszawa - co polecacie
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Stycznia 2010, 13:43:38 »
Rośnie nowe pokolenie kupców więc dobrzy marketingowcy zachwalają temat od "maleńkości", żeby później realizować zyski. Pocieszające jest to, że po etapie fascynacji blaskiem - część z nich zmierzy się z prawdziwym pięknem. Dzięki czemu duch numizmatyki w narodzie nie zginie :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

 

R E K L A M A
aukcja monet