Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:28:30

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych  (Przeczytany 2796 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Witam,

postanowiłem zebrane materiały i swoje przemyślenia dotyczące wprowadzenia waluty złotowej przez pryzmat pierwszych monet srebrnych podsumować

Znajdziecie  w tym podsumowaniu trochę:
o ustroju pieniężnym
o powstaniu mennicy
o konkursach na monety złote a może nie złote?
o wycofaniu sie z projektów na pięciozłotówkę i monety złote oraz przyblizonych przyczynach.
o realizacji zamówień.

Pozdrawiam i życzę miłej lektury

Materiały to zlepek informacji z prasy dokumentów  i książek.
 



POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #1 dnia: 17 Listopada 2019, 13:52:11 »
Witam,

w moim opracowaniu poruszyłem wątek mennicy a w nim wizytę Prezydenta RP wraz z innymi dygnitarzami w dniu 12.04.1924

"...Następnym ważnym wydarzeniem była data 12.04.1924 gdzie w obecności Prezydenta RP S. Wojciechowskiego dokonano uroczystego otwarcia mennicy na Pradze, z tej okazji  puszczono wszystkie maszyny w ruch. ..."

Chciałem zapytać czy ktoś wie dlaczego we wszelkich oficjalnych informatorach podaję sie datę oficjalnego otwarcia mennicy 14.04.1924 ?

Przecież nawet na upamiętniającej 5-cio groszówce mamy datę 12.04.1924.
 
Screenshot_2019-11-16 PRÓBA - 5 groszy 1923 r - 12 IV 24 i monogram SW 2.jpgII RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych

Echo Warszawskie z dnia 13.04.1924 relacjonuje wydarzenie z 12.04.192
 
1924-04-13 EchoWarsza uroczyste otwarcie mennicy wycinek.jpgII RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #2 dnia: 17 Listopada 2019, 14:10:38 »
12 kwietnia 1924 - sobota, wizyta, czyli pokazówka, prezenciki, imprezka
14 kwietnia 1924 - poniedziałek, pierwszy dzień normalnej pracy
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Listopada 2019, 17:53:47 »
12 kwietnia 1924 - sobota, wizyta, czyli pokazówka, prezenciki, imprezka
14 kwietnia 1924 - poniedziałek, pierwszy dzień normalnej pracy

Dzięki, ale czekam na bardziej prawdopodobne wyjaśnienie.
Myślę, że normalny dzień pracy był już wcześniej gdyż w artykule na tej samej stronie w wywiadzie z inżynierem mennicy twierdził on , że doszli już z biciem pięciogroszówki do 40 tys dziennie.

Poza tym kiedyś sobota była normalnym dniem pracy. Być może dlatego na ostatni dzień roboczy tygodnia zorganizowano wizytę, która była połączona, kontynuowana dalej w GUP, gdzie mieściło się biuro zbiórki Narodowej i zdawano prezydentowi relację po niepokojących informacjach  o możliwych  nieprawidłowościach.

Pozdrawiam

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #4 dnia: 17 Listopada 2019, 21:01:13 »
wszystko zależy co uznamy za pierwszy dzień pracy mennicy, czy to że pracownicy przyszli, poustawiali krzesła i stoły oraz zamontowali maszyny, czy dzień kiedy maszyny rozpoczęły pracę na 100% a pracownicy wiedzieli po co przyszli do pracy

sam rozruch mennicy trwał w czasie a pierwszy dzień jest raczej wyznaczony symbolicznie, stąd 14.04.1924 jako taki najbliższy chwili t0
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #5 dnia: 17 Listopada 2019, 23:24:47 »
wszystko zależy co uznamy za pierwszy dzień pracy mennicy, czy to że pracownicy przyszli, poustawiali krzesła i stoły oraz zamontowali maszyny, czy dzień kiedy maszyny rozpoczęły pracę na 100% a pracownicy wiedzieli po co przyszli do pracy

sam rozruch mennicy trwał w czasie a pierwszy dzień jest raczej wyznaczony symbolicznie, stąd 14.04.1924 jako taki najbliższy chwili t0

Uruchamianie zakładu to proces znaczna część maszyn miała dotrzeć dopiero na 01.09.1924 roku.
Jednak już początkiem kwietnia rozpoczęto bicie na 4 tłoczarkach.

Np. Polska Zbrojna donosi 12.03.1924 o ustawianiu maszyn
Rzeczpospolita z 12.04.1924 pisze tak: Mennica polska na Pradze ... jest w pełnym ruchu i bije zdawkowe monety.
Robotnik z 19.04.1924 ... na Pradze ulokowana została mennica polska czynna od kilkunastu dni.
Około 22.04.1924 gazety donosiły o 100 tys do 150 tys na dzień a Echo Warszawskie 8.05.1924 o wybiciu 3 milionów 5-groszówek.
Czynny był tylko 1 budynek z trzech. Zatrudnionych było również sporo osób. A odbywało sie tylko bicie pozostałe działy były jeszcze w budynku G.P.U.

Pozdrawiam

Pozdrawiam

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #6 dnia: 18 Listopada 2019, 11:42:02 »
Myślę, że normalny dzień pracy był już wcześniej gdyż w artykule na tej samej stronie w wywiadzie z inżynierem mennicy twierdził on , że doszli już z biciem pięciogroszówki do 40 tys dziennie.

Pozwolę się wtrącić do Waszych rozważań.
Odpowiedź wydaje się być zależna od tego, co Pan rozumie pod pojęciem normalnej pracy/dnia.

Dla mnie normalny cykl produkcyjny, to taki, gdy nie ma przestojów i awarii oraz osiągany jest dzienny, zakładany w Projekcie poziom produkcji.
Jeśli pisze Pan, że 12 kwietnia osiągnięto 40tys. sztuk, a ok.22 kwietnia już 150tys. to powstaje pytanie, co było zamierzeniem projektantów linii produkcyjnych i czy ta osiągnięta liczba była zakładaną, docelową dzienną produkcją.

Rozruch każdej linii produkcyjnej to proces. Sam rozruch mechaniczny i technologiczny może trwać kilka tygodni od ustawienia maszyn, wykonania zasilania elektrycznego, wykonania instalacji pomocniczych i obejmuje jeszcze dostawy surowców, zapewnienie gospodarki magazynowej, przeszkolenie personelu, zapewnienie serwisu technicznego i części zamiennych itd.
W tym czasie eliminuje się zauważone problemy techniczne, usterki urządzeń, optymalizuje się cykl procesowy


Doctrina multiplex, veritas una

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #7 dnia: 18 Listopada 2019, 18:30:54 »
Zgadzam się z kolegą.

Wydaje mi sie jednak , że instalacje mennicy na Pradze rozpoczęto jeszcze na przełomie listopad/grudzień.

Jak donosiły gazety pierwsze maszyny z Niemiec i USA dotarły już w grudniu 1923 w marcu 1924 instalowano je , poziom dochodzenia do optymalnej wydajności to proces, według doniesień zainstalowane były 4 tłoczarki z docelową wydajnością dzienną na poziomie 100 tys. szt. każda, to udało się osiągnąć w porywach dopiero w 3 dekadzie kwietnia 1924. Czy poziom wydajności w wielkości  10 tys szt /masz/dzień oznacza , że mennica była nieczynna a zatrudniała już w tym okresie sporo osób według niektórych doniesień nawet do 200 osób w systemie zmianowym.

Zapytałem jednak jakie były/ są przesłanki, podające datę otwarcia mennicy 14.04.1924 według mnie bardziej pasowałaby data 12.04.1924 skoro w tym dniu odbyła sie oficjalna wizytacja już działającej mennicy przez Prezydenta i przedstawicielu Rządu i z tej okazji wybito pamiątkową pięciogroszówkę z monogramem.

Każdy odzew mile widziany.


Podobnie mam wątpliwości co do konkursu nr 3 jak przebiegał, jak był zorganizowany kto był w komisji konkursowej, może ma ktoś bliższe dane. Wprawdzie 17.02.1925 pan Aleksandrowicz wyjaśnia na łamach prasy, że do 3 konkursu zaproszono 15 artystów, którzy nadesłali 27 prac  , z których jednak ani jednej nie przyjęto ze względów technicznych.
Konkurs 2-gi na monety złote okazał się byc konkursem na monety srebrne i pozostały bilon dziwne bo w nim nie było wzoru Żniwiarki.

Pozdrawiam

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Listopada 2019, 23:14:41 »
Witam,

odnośnie otwarcia mennicy załączam jeszcze fragment Robotnika z 9.7.1924 , w który napisano , że wybite z okazji otwarcia mennicy pięciogroszówki są białym krukiem. Jeżeli dobrze rozumiem to 12.04.1924 traktowano jako oficjalne otwarcie mennicy. Wszystko przed było zaliczane do rozruchu.
 
1924-07-09 Robotnik - 5 groszy z otwarcia mennicy białym krukiem.jpgII RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych

 
1924-07-09 Robotnik - 5 groszy z otwarcia mennicy białym krukiem wyc.jpgII RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych



mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #9 dnia: 21 Listopada 2019, 09:39:53 »
14 kwietnia - rocznica Chrztu Polski, może nie okrągła, (958 :)) ale rocznica :), czyli lepsza data niż 12 kwietnia
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #10 dnia: 21 Listopada 2019, 11:57:45 »
Ja się zastanawiam jak potraktowano bilon wybity przed oficjalnym otwarciem mennicy i zakończeniem rozruchu?
Poszedł na złom czy w obieg?
Doctrina multiplex, veritas una

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #11 dnia: 21 Listopada 2019, 17:29:36 »
Jedna z ciekawostek, wprawdzie nic nie wnosząca do sprawy, z typu malowania trawników przy okazji wizyty prezydenta. To zamknięcie na czas wizyty prezydenta ekipy kilkunastu hydraulików - kanalarzy pod strażą w piwnicach-kotłowni  budynku,  których wypuszczono dopiero w godzinach południowych a wizyta trwała tylko pół godz. do godz. 10.00 tej.

POP STAR
 
1924-04-18 Robotnik uwięzienie robotników w kotłowni na czas wizyty prezydenta wyc.jpgII RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych


« Ostatnia zmiana: 21 Listopada 2019, 17:52:38 wysłana przez POPSTAR »

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #12 dnia: 21 Listopada 2019, 17:40:14 »
https://expressbydgoski.pl/12-kwietnia-1994-roku-wojewoda-bydgoskim-zostal-mianowany-wieslaw-olszewski-kalendarium-bydgoskie/ar/13077802

"12 kwietnia 1924 roku do Bydgoszczy dotarł pierwszy transport przewidzianych do wprowadzenia do obiegu po przeprowadzeniu reformy walutowej – złotych polskich. Ogółem do banku wpłynęły 3 mln złotych w banknotach o nominałach 1, 2, 3, 5,10, 20, 50, 100 i 500 zł wydrukowanych na welinowym papierze we Francji."
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

POPSTAR

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 16
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #13 dnia: 15 Grudnia 2019, 23:49:39 »
Witam,

ostatnio przeglądałem blog pana Jerzego Chałubskiego, i stwierdziłem, że wiele moich odkryć w temacie 2 złotówek już wcześniej odkrył , wpierw pomyślałem daremna była moja praca , jednak później uświadomiłem sobie , że skoro swoją analizą doszedłem do tych samych wniosków to wszystko wskazuje na fakt , że tak było.

Do jednej  tezy mam jednak wątpliwości pan Jerzy twierdzi , że raporty US Mint nic  nie mówią o monetach bitych przez Mennicę Birmingham dla Polski gdyż była to mennica prywatna. Mam w tym względnie inne zdanie , gdyż w wielu miejscach w różnych latach są podane ilości monet wybitych przez Birmingham.

Sadzę , że Birmingham nie zaraportowało tych ilości ze w względu na to , że nie było to dla Birmingham zlecenie rządowe (tzn. ani rządu brytyjskiego ani jakiegokolwiek innego rządu) zlecenie to pochodziło z prywatnej firmy Mattey & Johnson , dlatego nie przekazano tych danych do raportu US Mint.

Co się tyczy tezy ponownego wybicia dwuzłotówek w USA  to pomimo różnych dat z raportu US Mint można stwierdzić, że w Filadelfii  wybito w 1924  roku 4,4 mln szt. z których jak wskazuje polskie sprawozdanie mennicy pozostało w obiegu w Polsce 760 tys. szt.  Z pewnością nie dotarły 4,4 mln szt. do Polski lecz mennica filadelfijska nie zatrzymywała bicia po załadunku w październiku 1924 pierwszego transportu dla Polski.

Wnioskuję zatem , że ponownie bite monety w 1925 roku (ze względu na zwroty lub brak akceptacji) nie wykazywano w raportach gdyż dublowałyby one wielkości przerobionego srebra.

POP STAR


Takie jest moje zdanie.

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: II RP nowy ustrój pienieżny przez pryzmat pierwszych monet srebrnych
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Grudnia 2019, 00:32:39 »
blog pana Jerzego Chałubskiego
Małe sprostowanie:
Jerzego Chałupskiego, nie Chałubskiego.
Pozdrawiam, Gerard

 

R E K L A M A
aukcja monet