Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 14:24:54

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop  (Przeczytany 6609 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

orrm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #15 dnia: 15 Listopada 2019, 14:22:15 »
Pytanie czy moneta przetrwa kolejne kilkaset lat gdyby przechowywać ją w polimerach?

Co sądzicie o kapslach Leuchtturm ultra, zrobione są z akrylu, czy stare srebro ma szanse nie zmienić się po np 30 latach w takim kapslu? Nie znam sie na chemii, ale strony typu "Blog o materiałach budowlanych"  ;) podają, że akryl nie reaguje z metalami, nie powoduje korozji ..

Obol Pędzelkiewicz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #16 dnia: 15 Listopada 2019, 15:07:16 »
Ja przymierzam się do zakupu takiego modelu:
https://www.dinolite.us/products/am73115mtf?fbclid=IwAR1ZGAlyY7zrCAM_PTxo1Y0-YzBq0l-rDDL91_V10mqi_GePPtwjXTGaZYs
Jak już będę go miał to podzielę się odczuciami i zdjęciami monet :)

Spora inwestycja. :) Ciekaw jestem, czy wart tej ceny.

Na przełomie czterech lat nie zauważyłem śladów negatywnego reagowania z barwionym papierem. Kopertki są przynajmniej w teorii dostosowane dla kolekcjonerów.

Właśnie zapomniałem wcześniej zapytać, bo nie widziałem na tej stronie informacji o bezkwasowym papierze. Niby to oczywiste, jeśli są to torebki do monet, ale jeśli nie ma tej uwagi i pojawią się jakieś wykwity, to powiedzą, że przecież nie pisali. :)

Cytuj
O tym, że tego typu kopertki są bezpieczne miałem też okazję przekonać się, gdy trafił do nas przepiękny zbiór, sprzedawany pod wdzięczną nazwą "kolekcji kopertkowej" :)
https://aukcje.gndm.pl/auction/6/category/14554/

Widziałem, widziałem. :)

Cytuj
To kopertki a'la "pergaminowe". Używał ich m.in. Marian Gumowski :) Zaletą jest to, że są one bardzo estetyczne, jednak nie wiem czy ten materiał dobrze będzie znosił reakcję z tuszem. Nie miałbym odwagi. No i dwa, że firma raczej nie świadczy usługi ich nadrukowywania. Ale to już trzeba by się zapytać.

Jeśli materiał jest przezroczysty to może nawet nie trzeba robić opisu na zewnątrz, bo da się odczytać kartkę, która jest w środku? Może zamówię kilka sztuk na próbę.

Cytuj
Starsi kolekcjonerzy zawsze mówili mi, że im bardziej miękki plastik, tym gorszy. Ten nie czułem by jakoś pachniał ;)

Mam jakiś stary klaser na monety z lat 80-tych. Gdy się przystawi blisko nos i mocniej zaciągnie, to jeszcze czuć taki specyficzny zapaszek jakby gumy. :)

Cytuj
Ale dodatkowo mam monety na filcu / karteczce w przegródkach. Wcześniej używałem metalowych kasetek PTN-owskich, z plastikowymi przegródkami, ale problematyczność z kupnem ich, wymiarami tacek, wymusiła na mnie przejśce. Tu jest specyfikacja kasetki, którą mam.
https://www.safe-album.de/munzen-banknoten/munzkasten/beba-maxi.html

Identyczna kasetka jest w publikacji Pana Kurpiewskiego, o której wcześniej wspominałem. Stronę wcześniej jest drewniana szafka z 16-toma szufladami, na którą chorowałem w swoim czasie. :) Dzisiaj nawet nie bardzo miałbym na nią miejsce.

Może to trochę nie na temat ,ale zwróciłem uwagę na Nick Pana - Obol Pędzelkiewicz  :D ktoś tu chyba jest fanem ,, Sposobu na Alcybiadesa " i naczytał się o wujku Obolu słynnym numizmatyku zaraz po doktorze Koziełło z Klanu  ;D.

Lubię czasem wracać do tych książek, a osobliwie do tego fragmentu. Marnie skończył swoją drogą. :)

Czy nie wpadamy skrajności ??
Nasze monety mają kilkaset albo nawet kilka tysięcy lat. Większość przetrwała ten czas w ziemi. Jeśli nie skontaktujemy  monety z niczym kwaśnym lub utleniającym to raczej nic się jej nie stanie.

A miedź? Podobno niewiele trzeba, żeby zaczęła korodować.

Cytuj
Co do polimerów to jeden z moich klaserów spowodował na srebrze zielony nalot i tyle. Dało się go zetrzeć w palcach.

Może dlatego, że był świeży. Miałem podobnie z jednym ortem. I dlatego chcę się pozbyć plastyku. Jeśli będzie się zaglądało do monet rzadziej, to można się później zdziwić.

Co sądzicie o kapslach Leuchtturm ultra, zrobione są z akrylu, czy stare srebro ma szanse nie zmienić się po np 30 latach w takim kapslu? Nie znam sie na chemii, ale strony typu "Blog o materiałach budowlanych"  ;) podają, że akryl nie reaguje z metalami, nie powoduje korozji ..

Jakoś w połowie lat 90-tych kupiłem jedną monetę w kapslu akrylowym i do dzisiaj nie zmieniła się nawet o jotę. Przynajmniej na oko - przydałby się mikroskop. ;) Ale nie jest ze srebra.
« Ostatnia zmiana: 15 Listopada 2019, 15:13:53 wysłana przez Obol Pędzelkiewicz »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #17 dnia: 15 Listopada 2019, 16:36:42 »
Czy nie wpadamy skrajności ??
Nasze monety mają kilkaset albo nawet kilka tysięcy lat. Większość przetrwała ten czas w ziemi. Jeśli nie skontaktujemy  monety z niczym kwaśnym lub utleniającym to raczej nic się jej nie stanie.

Tez mam takie wrażenie. Moje miedziane monety od 10 lat przechowuję w zwykłych kapslach po 42 grosze za 1 sztukę. Monety mają się dobrze :)
Pozdrawiam. zdzicho

odys

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 94
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #18 dnia: 15 Listopada 2019, 16:51:05 »
Oj przesada. Kolego Zdzichu po co Ci paleta i do tego jeszcze kapsle?

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #19 dnia: 15 Listopada 2019, 17:24:54 »
A wyciągał kolega kiedyś monetę o grubości +/- 0,5mm palcami z takiego małego "okienka"? No ja mam problemy z półtorakami jak je wsadzam luzem, dopiero jak wyhoduję paznokcie to jest łatwiej :) No chyba, że ma się malutkie paluszki... :D
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #20 dnia: 15 Listopada 2019, 17:55:22 »
Oj przesada. Kolego Zdzichu po co Ci paleta i do tego jeszcze kapsle?
Kapsle po to aby na monecie nie osiadały drobiny kurzu i aby monet paluchami nie dotykać bez potrzeby.
Palety po to aby kapsel z monetą szybko odszukać. Pewnie kolega zauważył karteczki z numerami przyklejone do kapsla. To numer pozycji w moim katalogu w komputerze. W katalogu pod danym numerem znajdują się zdjęcia monety i jej dokładny opis.
A wyciągał kolega kiedyś monetę o grubości +/- 0,5mm palcami z takiego małego "okienka"? No ja mam problemy z półtorakami jak je wsadzam luzem, dopiero jak wyhoduję paznokcie to jest łatwiej :) No chyba, że ma się malutkie paluszki... :D
Wystarczy kapsel troszeczkę większy kupić
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #21 dnia: 15 Listopada 2019, 18:02:55 »
Ależ ja mówię właśnie o wyciąganiu monet z palety bez kapsli. Swoje trzymam w kapslach jak kolega Zdzicho :) ale w tych po 2-złotówkach GN 5x8. Chciałem mieć takie j/w 7x11 ale mieściłyby się tam dopiero bez kapsli. No i ich wyjmowanie... W przypadku, gdy moneta jest cienka to wydłubywanie jej palcami/paznokciami jest czasem męczące nie mówiąc o wypalcowaniu monety lub jej uszkodzeniu (mam kilka b. rzadkich egzemplarzy giętych - po prostu przy pewnych monetach nie za bardzo można sobie pozwolić na wybrzydzanie co do stanu).
Zresztą już bardziej ufam plastykowi (4 lata i nic się nie dzieje) niż samym paletom, których mikroskopijne czerwone włoski z tego "weluru" nieraz znajduję na monetach oglądając je pod lupą.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #22 dnia: 15 Listopada 2019, 18:48:21 »
W temacie mikroskopu- mam Delta Discovery 50, czyli jeden z najtańszych Delty. Jakość obrazów jest wyśmienita. O ile w lornetkach Delty taniość czuć w optyce, o tyle w mikroskopie już nie.
Kwestia potrzebności, rzecz indywidualna, ale przyjemność z patrzenia nieporównana z najlepszą lupą.

pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #23 dnia: 15 Listopada 2019, 18:50:51 »
Ja swoją kolekcję miedziaków Sasa i nie tylko przechowuje w kapslach Quardrum ( do samodzielnego wycinania z powodu różnych średnic),a nie lubię jak monety "latają" w kapslu.Zaletą dla mnie również jest  to ,że można w kapsel włożyć karteczkę z opisem(na razie opisałem tak "na sztukę",czekam na katalog Pana Chałupskiego).A kapsle, w kartach Encap. Nie jest to tani sposób na przechowywanie monet,ale nie zamieniłbym  na inny.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #24 dnia: 15 Listopada 2019, 20:39:15 »
Ja przymierzam się do zakupu takiego modelu:

https://www.dinolite.us/products/am73115mtf?fbclid=IwAR1ZGAlyY7zrCAM_PTxo1Y0-YzBq0l-rDDL91_V10mqi_GePPtwjXTGaZYs

Jak już będę go miał to podzielę się odczuciami i zdjęciami monet :)

Prosze nie zapomniec o stojaku. Kiedys kupilem podobny mikroskop, tanszy, chinski, ale nie uzywam, bo sie trzesie i nic nie widac.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Obol Pędzelkiewicz

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 19
Odp: Kopertki +, monety miedziane/z dodatkiem miedzi, mikroskop
« Odpowiedź #25 dnia: 16 Listopada 2019, 14:21:22 »
W temacie mikroskopu- mam Delta Discovery 50, czyli jeden z najtańszych Delty. Jakość obrazów jest wyśmienita. O ile w lornetkach Delty taniość czuć w optyce, o tyle w mikroskopie już nie. Kwestia potrzebności, rzecz indywidualna, ale przyjemność z patrzenia nieporównana z najlepszą lupą.

Ale zdjęcia już się nie da zrobić?

Ja swoją kolekcję miedziaków Sasa i nie tylko przechowuje w kapslach Quardrum ( do samodzielnego wycinania z powodu różnych średnic),a nie lubię jak monety "latają" w kapslu.Zaletą dla mnie również jest  to ,że można w kapsel włożyć karteczkę z opisem(na razie opisałem tak "na sztukę",czekam na katalog Pana Chałupskiego).

Mam kilka podobnych opakowań jeszcze produkowanych w PRL-u. I nawet próbowałem do jednego włożyć większą monetę. Wycinanie i potem szlifowanie to mordęga. Naprawdę trzeba się przyłożyć, żeby to wyszło ładnie. Moim zdaniem operacja taka zabiera zbyt dużo czasu. Nie wiem z czego produkują obecnie wkładkę do takich pudełek, może ze współczesnymi nie ma takiego problemu.


pablo77

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 524
  • Zainteresowania: August III Sas,monety związane z wydarzeniami historycznymi,liczmany,żetony i medale pamiątkowe

 

R E K L A M A
aukcja monet