Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 20:20:01

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana  (Przeczytany 146330 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #270 dnia: 21 Listopada 2020, 09:09:20 »
Mam pytanie odnośnie bitwy na Dunaju opisanej w  " Nad Tybrem i Granem"str 121i 122.Troszkę mnie to frapuje bo interesuję się tematem.Kasjusz Dion przekazał to inaczej.Bitwa odbyła się na środku rzeki a nie na brzegu lub na jego podejściu.Kluczowy był szyk "orbis" i tarcze położone na lodzie.Są jakieś inne przekazy na ten temat?
Obecnie dostępny dodruk "Nad Tybrem i Granem" zawiera już prawidłowy opis bitwy na Dunaju.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #271 dnia: 21 Listopada 2020, 09:40:10 »
O super! Mam już tą książkę ,więc nie będę kupował następnej.Mógłbym w jakiejś formie otrzymać ten poprawiony fragment i?Byłbym niezmiernie wdzięczny.Lubię Pana opowieści i cieszę się ,że w jakimś stopniu pomogłem w drobnej korekcie. :)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #272 dnia: 21 Listopada 2020, 18:47:26 »
O super! Mam już tą książkę ,więc nie będę kupował następnej.Mógłbym w jakiejś formie otrzymać ten poprawiony fragment i?Byłbym niezmiernie wdzięczny.Lubię Pana opowieści i cieszę się ,że w jakimś stopniu pomogłem w drobnej korekcie. :)
Prześlę Panu kawałek pdf-a, ale znaczących analiz tam nie ma - po prostu relacja Diona bez większej krytyki źródła.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #273 dnia: 21 Listopada 2020, 19:49:37 »
To w zupełności wystarczająca korekta.Jego relacja jest dość dokładna i bardzo obrazowa.Dziękuję za z pdf.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #274 dnia: 22 Listopada 2020, 11:25:34 »
Swoją droga jaka to musiała być bitwa...Kłębiące się ciała legionistów i Sarmatów ściąganych z koni.Rzymianie mieli być niczym porozrzucane kręgle przez sarmacką kulę a tu  taka niespodzianka. :) Oszukali ,przykleili kręgle do podłoża  ;D Scena niczym z "Bitwy pod Grunwaldem"Matejki.Zapasy opancerzonych legionów z Jazygami i ich konikami.To musiało wyglądać niesamowicie.
« Ostatnia zmiana: 22 Listopada 2020, 11:27:57 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kwitnąca oaza na pustyni - książka o mennictwie Trajana
« Odpowiedź #275 dnia: 22 Listopada 2020, 15:27:07 »
Scena niczym z "Bitwy pod Grunwaldem"Matejki.Zapasy opancerzonych legionów z Jazygami i ich konikami.To musiało wyglądać niesamowicie.
Można pomarzyć, że moda na akademizm nie potrwała dłużej i że nie mamy takiego obrazu. Bo temat jest zacny :-) Oczywiście wiele jest w malarstwie historycznym końca XIX wieku kiczu, ale trochę dzieł pozwalających na dobre przyjrzenie się jakiemuś ciekawemu momentowi historycznemu też powstało.


 

R E K L A M A
aukcja monet