Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 02:04:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Portus Traiani  (Przeczytany 4249 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #15 dnia: 16 Listopada 2019, 19:36:26 »
 :D :D :D ;D ;D ;D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #16 dnia: 16 Listopada 2019, 20:50:39 »
Dalej smaczki z Ostii.Ołowiana rura.Ot tak sobie smętnie leży i nic nią już nie płynie. Reklama handlarzy garum.
Delta Nilu cel mojej następnej wędrówki. ;)
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #17 dnia: 17 Listopada 2019, 14:12:52 »
Pawle, dzięki za ten instruktarz dojazdowy do Portu Trajana!

O ile w samej Ostii byłem dwa razy, to do samego portu nigdy nie dotarłem i ciągle odczuwam niedosyt tego miejsca.

Cytuj
Intryguje mnie czy w basenie portowym prowadzono jakieś poszukiwania pod wodą.Tam to dopiero może być ciekawie.

Teren na którym zlokalizowany jest port, należy obecnie do jednego z książęcych rodów i jakiekolwiek badania w tym miejscu rozbijają się o brak woli ze strony właścicieli. Sam wstęp na dróżki przylegające do basenu portowego również nie jest możliwy bez zgody właściciela. Ponoć można się z nim w jakiś sposób umówić i po łaskawym uzyskaniu akceptacji sam książę obwozi gości dorożką. Niestety, chętnych zapewne jest wiele, a łaski pańskiej nie starcza...

Jeśli ktoś ma ochotę przekonać się jak mogą wyglądać efekty badań archeologicznych na terenie portu z czasów antycznych, to polecam małą wycieczkę do Musée des Docks romains w Marsylii. Miejsce dawnego nabrzeża portowego z magazynami dokami jest obecnie oddalone o ok. 170 metrów od współczesnego basenu portu jachtowego. W miejscu odkrycia pozostawiono in situ część dawnego nabrzeża i magazynu, który wypełniały dolia na wino. Na ekspozycji można zobaczyć części ładunków i elementy wyposażenia z różnych wraków epoki starożytnej od VI wieku p.n.e. po IV wiek n.e. Intrygująco wygląda np. skarb zbrylonych antoninianów z czasów Klaudiusza II Gockiego. Odnaleziono również sporo monet luzem - brązowych , srebrnych i dwa złote aureusy z okresu tetrarchii. Ciekawie wygląda oryginalna waga z ciężarkami oraz ołowiane ciężarki balastowe, nie wspominając o unikatowych drewnianych figurkach wotywnych.

W innym miejscu, w Stambule, odkryto teren dawnego basenu portowego, gdzie zlokalizowano przeszło trzydzieści wraków od starożytności po średniowiecze. Po zakończeniu badań ma tam powstać muzeum portu, ale kiedy to się spełni?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #18 dnia: 17 Listopada 2019, 14:22:59 »
Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem bramę, którą wszedłem. Przed bramą, przy Via Prtuense był niewielki, nieutwardzony parking, gdzie można było zostawić auto.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #19 dnia: 17 Listopada 2019, 14:30:36 »
Magazyn przy nabrzeżu portowym w Marsylii datowanym na lata 230 - 240 n.e., do złudzenia przypomina magazyn w pobliżu portu rzecznego w Ostii.
Również wypełniały go dolia do magazynowania towarów płynnych - wina i oliwy. Magazyn ten zlokalizowany jest bezpośrednio przy budynku Museo Ostiense na terenie ruin miasta. W samym muzeum zachwyca fenomenalna kolekcja rzeźb i można tam np. stanąć oko w oko z trzema obliczami budowniczego słynnego portu.

Zgadzam się z kolegami - antyczna Ostia zachwyca urokliwym klimatem. Nie polecam zatłoczonych plaż, ale ruiny antycznego miasta  :-*

Do Ostii docierałem zawsze samochodem. W pobliżu wejścia na teren parku archeologicznego nie ma najmniejszego problemu z parkowaniem, ale wzdłuż wybrzeża to już należy troczę pokrążyć, polując na zwalniające się miejsce postojowe.

Ach, muszę tam jeszcze wrócić i tym razem dobić do portu...

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #20 dnia: 17 Listopada 2019, 14:34:54 »
Cytuj
Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem bramę, którą wszedłem. Przed bramą, przy Via Prtuense był niewielki, nieutwardzony parking, gdzie można było zostawić auto.

Cenna informacja - dzięki!

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #21 dnia: 17 Listopada 2019, 15:32:11 »
Do Ostii dostaję się najczęściej pociągiem. Po zwiedzeniu ruin lubię jeszcze przejechać nad morze i umoczyć się dla ochłody. Właśnie na plaży znalazłem takie coś. Nie wiem z jakiego okresu pochodzi, ale ten kawałek trawertynu pobudza moją wyobraźnię.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #22 dnia: 17 Listopada 2019, 16:48:49 »
Na załączonym zdjęciu zaznaczyłem bramę, którą wszedłem. Przed bramą, przy Via Prtuense był niewielki, nieutwardzony parking, gdzie można było zostawić auto.
To jest jedyna brama na teren wykopalisk. Co do parkingu, to wzdłuż Via Portuense jest kilka parkingów dla pasażerów lotniska, może by się dało na którymś zostawić samochód na parę godzin. Co do tego placyku przed wejściem, to się do niego nie przyznają, tj. na którejś ze stron pisali, że nie mają parkingu.

Może jeszcze taka mapka:
1) Lotnisko
2) Rondko w miasteczku Fiumicino, na który dojeżdżają busy
3) Via Portuense - tą tniemy prosto na wschód, tam musi być jakaś cywilizacja
4) Wejście na teren archeo
5) Nekropolia na Isola Sacra, obecnie niedostępna.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #23 dnia: 17 Listopada 2019, 16:52:36 »
Ach, muszę tam jeszcze wrócić i tym razem dobić do portu...
No i może znowu Isola Sacra udostępnią, chociaż w jakimś ograniczonym zakresie... Np. w 2018 można tam było jesienią, w pierwszy i ostatni czwartek miesiąca umówić się na zwiedzanie na maila, teraz niestety w ogóle nie ma takiej możliwości, ale kto tam Włochów wie, co będzie za rok ;-) W każdym bądź razie na IV 2020 jest przewidziane otwarcie małego muzeum na terenie lotniska, w którym będzie eksponowane pięć statków: https://www.atlasobscura.com/places/museum-roman-ships-fiumicino (termin widziałem na jakiejś innej stronie).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #24 dnia: 17 Listopada 2019, 16:53:51 »
Nie wiem z jakiego okresu pochodzi, ale ten kawałek trawertynu pobudza moją wyobraźnię.
Cokolwiek to jest, na pewno miałoby coś ciekawego do opowiedzenia, gdyby umiało mówić :-)

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #25 dnia: 10 Stycznia 2021, 12:06:59 »
Dla zainteresowanych zgłębieniem tematu antycznego portu i miasta w Ostii, polecam stronę:

  http://www.ostia-antica.org/

na której z prawej strony strony znajduje się link do pobrania pdf z nową, treściwą publikacją Life and death in a multicultural harbour city: Ostia Antica from the republic through late antiquity.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #26 dnia: 10 Stycznia 2021, 16:32:52 »
Ostia Antica jest przystankiem na każdej mojej wizycie w Rzymie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet