Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 15:02:27

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Portus Traiani  (Przeczytany 4250 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Portus Traiani
« dnia: 14 Listopada 2019, 20:03:51 »
W sumie to już nie wiem, za którym to razem sztuka się udała, ale najważniejsze że w końcu zobaczyłem ten legendarny port. Zawsze coś tam nie zagrało, a to za wcześnie, a to nie ten dzień tygodnia, a to nikt mi na maila nie odpowiedział i tak w koło Macieju.

Ponieważ szlak został przetarty, na razie krótka instrukcja jak tam dotrzeć (jest łatwiej niż się wydaje):

1. Strona wyskakująca często w googlach jako pierwsza - https://civitavecchia.portmobility.it/en/visiting-harbour-trajan-fiumicino nie jest aktualna. Nie ma żadnego busa dojeżdżającego do Portu ani mitycznego kierowcy z biletami zniżkowymi. Byli w planach, ale nie wyszło.
2. Oficjalna strona to  https://www.ostiaantica.beniculturali.it/ - może by i była bardziej pomocna, bo wynika z niej, że nie trzeba się już umawiać na maila, tylko po prostu przyjść we wrześniu-październiku-listopadzie pomiędzy czwartkiem a niedzielą w określonych godzinach. Tyle że na razie google tego nie zaindeksowało i gubi się to gdzieś na kolejnych stronach wyszukiwania
3. Próba dowiedzenia się pod podanym na w/w stronach mailem, czym tam dojechać skutkuje jednoznacznym "wynajmij sobie na lotnisku taksówkę", bo pieszo z lotniska dojść się nie da. No fakt, nie da się, same autostrady bez poboczy.

ale...

4. Busy na lotnisko Fiumicino co najmniej dwóch firm - Terravision i TAM (https://www.terravision.eu/airport_transfer/bus-fiumicino-airport-rome i https://moovitapp.com/index/en/public_transit-line-TAM-Roma_e_Lazio-61-858654-479870-0) dla mniejszych kosztów postojów na pętli końcowej jeżdżą poza lotniskiem do miasta Fiumicino, skąd można spokojnie dojść do portu (jakieś 1,2 km, trzeba z tego placu, na którym się zatrzymując dość do Via Portuense i dalej jak sierpem rzucił).
5. Aha, no i wejście jest za darmo, więc nie trzeba mitycznego kierowcy mitycznego busa, żeby dał kupon rabatowy. Pani przy wejściu daje sensowne mapki i już można łazić.

Zdjęcia jutro, bo jeszcze mi samolot szumi w głowie i nie będę się dzisiaj zmagał ze zgrywaniem z aparatu.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Listopada 2019, 20:46:55 »
ja dojechałem wynajętym autem :D do ostia antica
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #2 dnia: 15 Listopada 2019, 21:44:59 »
DSC_6591.JPGPortus Traiani

Oczywiście nie będę zapewniał, że resztki zabudowań portowych to jakiś zabytek pierwszej klasy, jednakże jak ktoś już pozaliczał wszystkie pozycje obowiązkowe, ta powinna mu także przypaść do gustu. Większość pozostałości to różnej maści magazyny pochodzące zarówno do czasów Klaudiusza, jak i Trajana. Wśród nich zdarzają się takie perełki jak taki to portyk:
DSC_6597.JPGPortus Traiani

czy magazyn produktów łatwo się psujących z dodatkową przestrzenią umożliwiającą obieg chłodnego powietrza od spodu:
DSC_6603.JPGPortus Traiani



DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #3 dnia: 15 Listopada 2019, 21:54:28 »
Morze co prawda przeniosło się dobre dwa kilometry na zachód, jednak nadal na podmokłym terenie widać ślady antycznego doku:
DSC_6610.JPGPortus Traiani


Jak się okazało trzecim budowniczym portu okazał się Septymiusz Sewer, który wzniósł swój całkiem niemały kompleks magazynów na samym brzegu charakterystycznego sześciokątnego bajorka. Nie wiem, na jakiej podstawie tak je wydatowano, więc powtarzam za opisem na miejscu, jednakże należy pamiętać o tym, że już za Trajana były tam zabudowania, o czym wiemy z monety (jeśli rysunek rewersu jest ustawiony na osi północ-południe, a dużo na to w tym wypadku wskazuje, to zabudowania ze zdjęcia są w okolicy godziny 7):
DSC_6618.JPGPortus Traiani



Na koniec spaceru można obejrzeć sześciokątny basen portu Trajana, który nie zmienił swojego kształtu od czasów powstania. Co prawda nie da się do niego dość bezpośrednio (teren archeo kończy się kilka metrów wcześniej, ponieważ akwen pozostaje w rękach prywatnych), jednakże z dachów powyższych magazynów seweriańskich widać go całkiem nieźle:
DSC_6627.JPGPortus Traiani

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #4 dnia: 15 Listopada 2019, 22:03:54 »
dojechałem autem do ostia antica
Ostia to jest klasa sama w sobie, pozycja obowiązkowa :-) Szczególnie, że w tym (albo w tamtym) roku dołożyli bardzo dobre wizualizacje na tablicach. Dostać się do Ostii jest natomiast stosunkowo prosto, wystarczy w Rzymie wsiąść do kolejki startującej z Piramide (stacja ta sama, ale nazywa się Porta S. Paolo), która przez pewien czas jedzie równolegle z metrem linii B i na której działają te same bilety, co na zwykłej komunikacji miejskiej.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Listopada 2019, 04:16:53 »
Tez Portus Traiani
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Listopada 2019, 04:20:41 »
...i jeszcze...
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Listopada 2019, 16:44:40 »
Bardzo ciekawe.Ja też dotarłem dwa razy tylko do Ostii.Oczywiście kolejką ,bo to najłatwiejszy i najwygodniejszy sposób.
Intryguje mnie czy w basenie portowym prowadzono jakieś poszukiwania pod wodą.Tam to dopiero może być ciekawie.A to jakiś ładunek wypadł przez nieuwagę (np jakiś posąg) ,a to ktoś zgubił sakiewkę.Nie mówiąc o statkach, które czasem osiadają na dnie przy nabrzeżu.Taki przypadek  mieliśmy niedawno w Gdańsku na Motławie.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #8 dnia: 16 Listopada 2019, 18:00:06 »
Takie migawki z Ostii.Latarnia  ;) .Studzienka z amfor.Miejsce gdzie zawsze zalecana jest dobra lektura  ;) .Jednym słowem piękne miejsce.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 410
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Listopada 2019, 18:49:31 »
haha siedzielismy w tym samym miejscu, tylko ktoś gąbke na kiju ukradł i trzeba było czeka aż wyschnie :)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Listopada 2019, 18:59:41 »
Tez Portus Traiani
A czym Pan tam dojechał?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 752
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #11 dnia: 16 Listopada 2019, 19:02:15 »
Samolotem i wynajętym samochodem z Fiumicino. Rok 2018, koniec maja. Wyglądało to nieco gorzej niż u Pana na zdjęciach. Musiano chyba włożyć w to jakieś pieniądze.
« Ostatnia zmiana: 16 Listopada 2019, 19:06:59 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #12 dnia: 16 Listopada 2019, 19:09:19 »
Intryguje mnie czy w basenie portowym prowadzono jakieś poszukiwania pod wodą.Tam to dopiero może być ciekawie.
Nie spotkałem się z takimi badaniami, co nie znaczy, że nie było jakiś prób, które potem nie zostały szerzej opisane. Ostatnio dość sporo robiono w ramach tzw. "Portus project", prowadzonego przez Uniwersytet w Southampton, ale chyba nie obejmował on badań podwodnych -


Tam naprawdę mogą być jeszcze cacka, tylko żeby były pieniądze i na badania i na późniejsze udostępnienie, nie tak jak z Isola Sacra, stanowiącą trzeci element terenów przyportowych, który jest niedostępny do zwiedzania "bo nie możemy zapewnić podstawowego bezpieczeństwa": https://www.ostiaantica.beniculturali.it/en/archaeological-sites-and-monuments/necropolis-of-porto/tombs-in-ex-o-n-c-area/

Za to wygląda, że nurkowie zaczynają badać port w Pompejach: http://archaeology.institute/029-research-and-underwater-survey-in-portus-iulius-useful-information.asp

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #13 dnia: 16 Listopada 2019, 19:21:19 »
Takie migawki z Ostii.
Jakoś nigdy sobie nie potrafię jej podarować, ma coś w sobie :-) Poza urokliwymi widoczkami antycznymi można tam spotkać przy wyjściu po lewej stronie drzewo, na którym gniazduje nowy ptak miejski - aleksandretta. Jak kiedyś Panowie widzieliście zielone, skrzeczące chmary ptactwa, to część z nich mieszka właśnie w Ostii :-)

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Portus Traiani
« Odpowiedź #14 dnia: 16 Listopada 2019, 19:32:32 »
haha siedzielismy w tym samym miejscu, tylko ktoś gąbke na kiju ukradł i trzeba było czeka aż wyschnie :)
Ja tam miałem karteczki z przewodnika  ;D To się nazywa archeologia eksperymentalna....
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet