Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 23:33:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Szczęśliwy finał pewnej aukcji - piękny szóstak J.K. 1667 TLB - nowy nabytek ...  (Przeczytany 1927 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
.. Po bardzo burzliwej licytacji , na pewnej niemieckiej stronie aukcyjnej , udało mi się wylicytować tego szóstaka Jana Kazimierza ... Bydgoszcz , rok emisji - 1667 TLB . Moneta popularna w sumie , choć  portret władcy już nieco mniej . Cieszy też stan zachowania numizmatu - z całą pewnością mocna ,, trójka ,, ... Mam nadzieję , że wśród licytantów , którym nie udało się kupić monety , nie było  nikogo z szacownego grona  naszego TPZN , i widok tego szóstaka , nie podniesie nikomu ciśnienia ... Moneta zapłacona , oczekuję przesyłki - załączone zdjęcie nie moje - sprzedającego , mam jednak nadzieję , że nie wezmie mi za złe jego publikacji  ...

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Witam.
To zielone to grynszpan? Mają w stopie miedź?
Doctrina multiplex, veritas una

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
... Jak wiadomo , srebro , w swoim składzie chemicznym , zawiera rudy takich metali jak :  złota , ołowiu , cynku , i miedzi - stąd , po kilkusetletnim okresie ,, leżakowania ,, srebrna moneta podlega różnym reakcjom chemicznym , a to z kolei , przekłada się na tworzenie się na jej powierzchni , różnych powłok , które mogą przybierać różne kolory . Wpływ na to ma również środowisko , w którym , tak długi okres czasu srebrna moneta leżała , rodzaj gleby / jeśli została znaleziona w ziemi /  , warunki klimatyczne , i pewnie jeszcze innych powodów - ale to już pozostawiam ocenie fachowców ...

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Jasne. Liczyłem na bardziej konkret. Ile srebra, ile miedzi, bo nie siedzę w tym okresie, a nie mam czasu grzebać po katalogach... Zakładam, że pewno srebra mało zważywszy na ciężkie czasy po Potopie?
Doctrina multiplex, veritas una

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 771
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
O ile mnie pamięć nie myli szóstaki w czasach Jana Kazimierza miały próbę 375 czyli reszta 625 to miedź z domieszkami innych metali
Pozdrawiam. zdzicho

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
2/3 miedzi, czyli grynszpan może się pojawić, jeśli monetka była w środowisku wilgotnym.
Poproszę o lepsze zdjęcia (własne), gdy nabytek dojdzie do rąk nowego, szczęśliwego właściciela  ;)
 
Doctrina multiplex, veritas una

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 802
Jeśli idzie o grynszpan, to mogło się zdarzyć, że srebrna moneta została znaleziona na stanowisku z monetami miedzianymi. Często widuję a to srebro pokryte grynszpanem, a to miedziaki z wyraźnym półksiężycem, jakby cieniem pozostawionym przez inną monetę z którą leżakowały w ziemi.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Optimus_Prime

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 005
Gratuluję ciekawej monety, z rzadszym portretem:) Ja się o nią nie biłem.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Jeśli idzie o grynszpan, to mogło się zdarzyć, że srebrna moneta została znaleziona na stanowisku z monetami miedzianymi. Często widuję a to srebro pokryte grynszpanem, a to miedziaki z wyraźnym półksiężycem, jakby cieniem pozostawionym przez inną monetę z którą leżakowały w ziemi.

Zgadzam się. Jest to możliwe pod warunkiem, że będą zbite w skupisko. Grynszpan z miedziaków się rozpanoszy na pozostałe.
Doctrina multiplex, veritas una

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
... Dzięki za komentarze do tego wątku  , Jak tylko moneta znajdzie się u mnie , obiecuję wkleić własne zdjęcia . Pozdrawiam  ...

SZÓSTAKI JK

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 26
Witam ,
Szóstak dotarł , i jak obiecałem , załączam jego scany  ...

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Trochę małe  :-\
Jest szansa na większe?
Doctrina multiplex, veritas una

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Kliknij kwadracik

 

R E K L A M A
aukcja monet