Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 07:48:50

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pomorze Bogusław XIV grosz z 1623 r. Darłowo  (Przeczytany 816 razy)

0 użytkowników i 2 Gości przegląda ten wątek.

DSPommern

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 22
  • Zainteresowania: Podwójne szelągi, drobne monety pomorskie
Pomorze Bogusław XIV grosz z 1623 r. Darłowo
« dnia: 06 Czerwca 2022, 20:09:25 »
Witam.
Przeglądając parę lat temu różne katalogi monet pomorskich zaciekawił mnie grosz Bogusława XIV z datą 1623. Data zapisana rzymskimi cyframi 23 a nie w znany sposób na monetach pomorskich Z3.
Oczywiście dla półtoraków Zygmunta III Wazy, to zupełnie nic takiego szczególnego, ale w przypadku tego grosza z Darłowa to nie lada gratka.
Wtedy szukałem choćby grafiki lub zdjęcia takiej monety, niestety na próżno. Zastanawiałem się, czy jest to moneta, którą gdzieś ktoś widział, np w muzeum i na tej podstawie ją opisał czy jest to moneta typu, ona jest ale nikt jej nie widział.
I tak jak poniżej autorzy przedstawiają ten wariant (1623):

Kopicki 4522-brak grafiki lub zdjęcia
Kopicki tom VII monety pom.-118/4 brak grafiki lub zdjęcia
Hiildisch 137- brak grafiki lub  zdjęcia
Olding - 83-brak grafiki lub zdjęcia
Hoeveler Abb.66- brak grafiki lub zdjęcia

Każdy z autorów tych katalogów wyróżnia ten wariant, ale grafiki brak. A to pozycja, która powinna być ozdobą każdego katalogu, gdzie występują monety pomorskie. Odnoszę wrażenie jakby autorzy robili to na zasadzie kopiuj-wklej. Kilku wspomina również o dacie zapisanej w jabłku, jako 24 zamiast Z4 . Co ciekawe Pan Kopicki dał tej monecie notę R. Nie można się dziś z tym zgodzić, ale to już wiemy i wiele razy temat tan był poruszany.

Kilka dni temu na znanym portalu, pewien sprzedawca postanowił wystawić taką oto monetę :

https://allegro.pl/oferta/boguslaw-xiv-poltorak-1623-darlowo-bardzo-rzadki-12096642695

To niewątpliwie o tej monecie wspominali autorzy katalogów !!
Ta moneta istnieje i właśnie została sprzedana.

Należy wspomnieć, że już grosz 16Z3 jest rzadką pozycją a co dopiero jego wariant 23 z nominałem 24.
Dziś nie pozostaje nic innego jak pogratulować nabywcy tego ekstremalnie rzadkiego grosza, tym bardziej w całkiem niezłym stanie zachowania.
Cena wydaje się zupełnie nie adekwatna do wartości kolekcjonerskiej.

Może któryś z szanownych kolegów ma grafiki lub zdjęcia innego grosza Bogusława z 16(2)3 roku.
Do tej pory nie ukazała się żadna lektura dokładnie opisująca grosze pomorskie, taka, która rozróżnia odmiany i warianty.

Pozdrawiam




Podwójny szeląg to nie dwa szelągi ;)


Ten watek nie ma jeszcze komentarzy.
 

R E K L A M A
aukcja monet