Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 20 Kwietnia 2024, 10:48:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pęknięcie stempla?  (Przeczytany 8826 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Pęknięcie stempla?
« dnia: 14 Stycznia 2010, 12:37:51 »
Co się stało z szóstką w dacie? Pęknięcie stempla?


vdn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 130
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #1 dnia: 14 Stycznia 2010, 13:15:25 »
Jak dla mnie to dziwne na pęknięcie stempla. Za równe za idealne. Ale z drugiej strony jak to wytłumaczyć. Skąd to się mogło wziąć ? ;)
Pozdrawiam, Michał,
TPZN 018

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Stycznia 2010, 14:55:47 »
Jak dla mnie to dziwne na pęknięcie stempla. Za równe za idealne. Ale z drugiej strony jak to wytłumaczyć. Skąd to się mogło wziąć ? ;)
Zgadzam się, że nie ma tu mowy o pęknięciu stempla. Nie ma też mowy o rysie na stemplu, bo jak słusznie zauważył vdn, to coś jest równe na tyle, iż można uznać, że zostało wykonane celowo.

Ale skąd i po co to coś? Domysłów może być bez liku i trudno będzie o pewnik. Moim zdaniem rytownik "dorwał" się do stempla mającego już ten ryt (mógł go przeoczyć (?), czemu nie (?)).

Pozdrawiam
Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:05:22 »
Hmm, może to równie dobrze być odcisk jakiegoś przedmiotu na stemplu. Prawdopodobnym jest, że stempel podczas bicia monety wysunął się mincerzowi z ręki i spadł na ziemię uderzając silnie w coś twardego. Mincerz podniósł stempel i bił nim kolejne blaszki, które wyglądały jak ta ze zdjęcia (?).

Wrocek

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 841
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Stycznia 2010, 15:13:13 »
No chyba nie, bo gotowy stempel jest tak mocno zahartowany, że taka opcja nie jest możliwa. Prędzej stempel może pęknąć, niż "nabyć" taki dodatkowy detal.

Wrocek
TPZN 033  V-ce Prezes
TPZN 033   V-ce Prezes w stanie spoczynku

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Stycznia 2010, 16:06:37 »
Ten dodatkowy detal jest bardzo krótki i wąski. Stempel mógł uderzyć o jakieś ostrze, które zostawiło ślad. Zdaję sobie sprawę o twardości hartowanej stali i jej prawie żadnej elastyczności ale nie zawsze tak było. Bywało, że spomiędzy stempli uciekał krążek co powodowało ich drastyczne spotkanie. Jeśli gładka powierzchnia trafiała na jakiś fragment rysunku to ten zostawiał ślad na stemplu nie powodując jego pęknięcia. Stare stemple nie były wcale takie mocne i dość szybko się zużywały...

Bigatus

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 69
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Stycznia 2010, 16:11:01 »
Możliwe też, że rytownikowi się dłutko wyrwało z dłoni. Podczas "wycinania" szóstki za mocno przyłożył dłuto i to poszło swoja drogą. Ta "skaza" na monecie ma regularny kształt, taką samą szerokość i mogła powstać na stemplu właśnie w wyniku przypadkowego tzw. "niechcący" obsunięcia się dłuta podczas wycinania 6. Stempel mógł mieć w tym miejscu słabszy punkt i wyszła taka kreseczka.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 742
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Stycznia 2010, 16:41:06 »
Możliwe też, że rytownikowi się dłutko wyrwało z dłoni. Podczas "wycinania" szóstki za mocno przyłożył dłuto i to poszło swoja drogą. Ta "skaza" na monecie ma regularny kształt, taką samą szerokość i mogła powstać na stemplu właśnie w wyniku przypadkowego tzw. "niechcący" obsunięcia się dłuta podczas wycinania 6. Stempel mógł mieć w tym miejscu słabszy punkt i wyszła taka kreseczka.
Też o takiej możliwości pomyslałem, z drugiej jednak strony ci ludzie raczej nie popełniali takich błędów. Jeśli już jednak ewentualnie "spartolił" lekko robotę to czy nie powinien rozpocząć pracy ponownie bądź też spróbować jakoś naprawić błąd?
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Stycznia 2010, 17:09:56 »
To pewnie zagadka z tych nie do wyjaśnienia ;)
Wydaje mi się jednak, że rytownicy popełniali wiele błędów i specjalnie się tym nie przejmowali. Z tego powodu my teraz mamy tyle świetnej zabawy :D

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Stycznia 2010, 18:02:14 »
Być może w czasie procesu bicia szóstka została zaklejona opiłkami, węglem czy czymś podobnym co oderwało się od monety, więc trzeba ją było "oczyścić". Jakimś stosownie ostrym rylcem poprawono szóstke wraz z tym zarysowaniem. Dośc często poprawiano napisy na stemplach nabijając nawet inne cyfry daty na stary stempel lub pogłębiając istniejące napisy. Było to możliwe po rozhartowaniu metalu.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Stycznia 2010, 19:12:09 »
Pęknięcie to nie jest, raczej ktoś rylcem pociągnął.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Stycznia 2010, 19:12:28 »
Znamy tylko jeden taki egzemplarz?
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Stycznia 2010, 20:28:38 »
Znamy tylko jeden taki egzemplarz?

Znam tylko jeden, znalazłem go w jednej z aukcji alledrogo.

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Pęknięcie stempla?
« Odpowiedź #13 dnia: 14 Stycznia 2010, 22:25:24 »
Naszło mnie teraz - mam półgrosza dla Prus Południowych z podobną wadą (u mnie kreska jest krótsza) - zdjęcia:
http://images34.fotosik.pl/160/278808ef9e307248.jpg
Pęknięcie stempla?
http://images26.fotosik.pl/167/1191adcdc189d1f7.jpg
Pęknięcie stempla?


i rewers:
http://images27.fotosik.pl/166/d81df2c2d55a258e.jpg
Pęknięcie stempla?


i w mojej ocenie to jest po prostu wykruszenie stempla, nie pęknięcie, ale wykruszenie.

Przepraszam za jakość zdjęć, ale dobre słońce do zdjęcia nie mogę nigdy uchwycić (za szybko zachodzi).
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

 

R E K L A M A
aukcja monet