Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 14:45:31

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u  (Przeczytany 20036 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« dnia: 12 Stycznia 2010, 21:20:02 »
Niedawno przypadkowo sprawdzając pewną monetę na ebay'u zainteresowała mnie cała kolekcja podziurawionych trojaków m.in. Batorego oferowanych przez sprzedawcę z USA. Przez chwilę pomyślałem, że to urealnione słowa p. Tadeusza Igera: "Te trojaki z czasów węgrzyna odnajdują się też na krytych papą dachach rumuńskich chałup. Jako podkładki pod gwoździe papowe - z wywierconą wcześniej dziurą". Niemniej jednak dziury znajdują się przy rancie więc myślę że raczej był to jakiś wisior/łańcuszek z trojaków. A co wy o tym myślicie? Tutaj link do aukcji triojaka Batorego - można poszukać innych trojaków u sprzedawcy dzięki niemu, a poniżej zdjęcie tegoż "nieszczęśnika": http://cgi.ebay.com/1582-STEPHAN-BATHORY-SILVER-3-GROSCHEN-GROSZ-LITVA-COIN_W0QQitemZ120411963442QQcmdZViewItemQQptZLH_DefaultDomain_0?hash=item1c091cc032

TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Sciurus

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 439
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #1 dnia: 12 Stycznia 2010, 21:40:33 »
Sprzedawca sugeruje, że dziura posłużyła do sprawdzenia srebra. Jeśli chodzi o podkładki to z całą pewnością zły trop. No, a wisiorek? Jeśli chodzi o monety starsze to była to praktyka częsta, ale w czasach Batorego? Kiedy był to pieniądz powszechny to raczej biżuteria już nieatrakcyjna... Choć pediatra od mojej córki miała swego czasu wisiorek z dziesięciozłotówki międzywojennej z głową kobiety tylko jakoś dorobione było uszko. (tu trzeba zauważyć, że Polskie monety IIRP mają wyjątkową urodę :) )

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #2 dnia: 12 Stycznia 2010, 21:59:56 »
Są tam też trojaki Zygmunta III i ort Sasa więc ewentualny wisior mógł powstać dużo później. Pamiętam jak miałem może z 10-12 lat jak jedna Cyganka przechadzała się po moim rodzinnym mieście z takim wianuszkiem - tyle, że składającym się ze złotych monet - jak mi wówczas wyjaśnił ojciec były to dukatówki austro-węgierskie (o ile pamiętam monety były różnych rozmiarów, więc zakładam że 4-dukatówki były tam również reprezentowane). Ponieważ zbierał on monety był zainteresowany pozyskaniem tego cuda, ale Cyganka nie chciała go sprzedać, gdyż jak twierdziła to była pamiątka rodzinna :) Konkludując być może ktoś kiedyś zrobił to samo z tymi monetkami. Nasuwa mi się jeszcze jeden pomysł, chociaż dość mało prawdopodobny - a mianowicie być może ktoś w ten sposób transportował monety przytroczone na łańcuszku do spodni i potem zostały znalezione razem? Tak czy owak musi być jakiś powód sprzedaży tylu dziurawych monetek przez jednego sprzedawcę.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

trojak79

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 153
    • PAJACYK
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #3 dnia: 12 Stycznia 2010, 22:55:14 »
Mi to wygląda na podkładkę lub inne, podobne przemysłowe rozwiązanie. Przemawia za tym kształt otworu jak po kwadratowym gwoździu oraz wypchnięty z jednej strony materiał. Jeśli miałaby to być biżuteria, twórca postarałby się ładniej obrobić krawędzie otworu.



Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #4 dnia: 12 Stycznia 2010, 23:35:06 »
Dziurawienie polskich trojaków było popularne na Bałkanach.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #5 dnia: 13 Stycznia 2010, 00:06:04 »
Mi to wygląda na podkładkę lub inne, podobne przemysłowe rozwiązanie. Przemawia za tym kształt otworu jak po kwadratowym gwoździu oraz wypchnięty z jednej strony materiał. Jeśli miałaby to być biżuteria, twórca postarałby się ładniej obrobić krawędzie otworu.

O tym pomyslałem na samym początku, tylko jaki sens ma podkładka z dziurą przy rancie a nie po środku? Rozumiem jedna monetka z taką dziurą jako kuriozum ale wszystkie... Wydaje mi się, że było to coś innego - tylko co :)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #6 dnia: 13 Stycznia 2010, 00:09:52 »
Moim zdaniem te dziury służyły noszeniu na pasku - na Bałkanach, w Wołoszczyźnie niezwykle popularną metodą noszenia pieniędzy było nawlekanie na sznurek - odpowiednik sakiewki. Nie musiał to mieć schludnego wyglądu.

Gdzieś o tych dziurach czytałem - jak znajdę to wrzucę tytuł i bliższe namiary.
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Stycznia 2010, 00:23:19 »
Już to przypuszczenie wyraziłem wyżej, ale to nie wyjaśnia rozrzutu czasowego owych monetek.
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Stycznia 2010, 08:20:13 »
Jeśli chodzi o te trojaczki to przede wszystkim służyły one jako ozdoby - cekiny do szat kobiet z rejonu Turcji, Grecji, ogólnie w tamtym okresie było to Imperium Osmańskie. Nie wiem czy mężczyźni stosowali też takie ozdoby ale kobiety z całą pewnością i to na masową skale. Do szat przytwierdzano srebrne lub złote monety coś na rodzaj rybiej łuski. Jeśli moneta jest perforowana przy obrzeżu to była to ozdoba, jesli w okolicach środka to podkładka.

celtycki

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 246
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #9 dnia: 13 Stycznia 2010, 09:09:49 »
Zapomniałem o jeszcze jedne ważnej informacji. Właściwie to za największe zniszczenia monet na świecie odpowiadją plemiona pochodzenia osańskiego. To oni "sprawdzali" monety kruszczowe za pomocą kindżała i robili to od setek lat, dlatego część z takich sprawdzanych monet wygląda tak:
Tetradrachma popularna sówka klasycznie dziabnięta: http://www.ancientresource.com/images/greek/greek_coins/athens/athens_tetradrachm5499b.jpg
ten sam typ po radykalnym sprawdzaniu:
http://rg.ancients.info/owls/Classical_multiple_test-cut_r.jpg
Z mojego temetu tetra celtycka:
http://www.muenzauktion.com/saive/item.php5?id=2253&lang=en
Z monet polskich uszkodzenia takie trafiają się właściwie na wszystkim od średniowiecza po Poniatowskiego, od szeląga po dukaty. Nie znam przypadków czy opisów aby dla sprawdzenia kruszcu monete wiercić, to troche nielogiczne.

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #10 dnia: 13 Stycznia 2010, 11:05:14 »
Nie znam przypadków czy opisów aby dla sprawdzenia kruszcu monete wiercić, to troche nielogiczne.
No właśnie. Poza tym były u tego gościa na aukcji również m. in. srebrne kopiejki i ruble z XIX w. oraz austriackie srebrne kreuzery z XVIII-XIX wieku, monety imperium otomańskiego. Ostatnie monetki z dziurą bodaj z 1878. To pozwala umiejscowić tą "zbrodnie" na monetach mniej więcej w tym czasie 1878 wzwyż. Osobiście wydaje mi się że największą zbrodnię popełniono na tej monetce:
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #11 dnia: 13 Stycznia 2010, 11:37:34 »
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

borsuk1977

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 737
  • Nemo est mortalium, qui sapiat omnibus horis
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #12 dnia: 13 Stycznia 2010, 11:55:46 »
Z tym "wianuszkiem" na głowę u branek z Lechistanu to może być najbliżej prawdy chyba ;)
TPZN nr 46
Pozdrawiam Paweł

Mikołaj

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 464
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #13 dnia: 13 Stycznia 2010, 12:58:29 »
Z tym "wianuszkiem" na głowę u branek z Lechistanu to może być najbliżej prawdy chyba ;)

Biedne branki, cierpiały niewolę,  a my po 300 latach w tak niewybredny sposób z nich żartujemy ;)
Pozdrawiam
Mikołaj

TPZN nr 20

stasser

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 777
  • Legitymacja: 036
Odp: Kolekcja dziurawych trojaków i nie tylko na ebay'u
« Odpowiedź #14 dnia: 15 Stycznia 2010, 20:00:40 »
Odnośnie jeszcze tych dziur po gwoździach, to może ta sztuka będzie dobrym przykładem (choć to na szczęście nie polska moneta):
« Ostatnia zmiana: 15 Stycznia 2010, 20:03:23 wysłana przez stasser »
Pozdrawiam
Bartek
TPZN 036

 

R E K L A M A
aukcja monet