Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 23:55:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Znalezisko na Podkarpaciu  (Przeczytany 986 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

trabant600

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Znalezisko na Podkarpaciu
« dnia: 25 Listopada 2019, 01:12:27 »
Witam serdecznie.
W wielkim skrócie: na wakacje byłem na Podkarpaciu, gdzie pomagałem mojej teściowej w remoncie domu. Zamówiłem 4 tony żwiru i nie byłem najszczęśliwszą osobą na świecie gdy żwir (tłuczeń, najtańszy szary kamień pewnie z kamieniołomu, raczej nie rzeczny) był pełen piachu. Za co ja płacę, za kamienie czy piach? No i chodzę po tym żwirze a tu moneta. Była strasznie szara (od tego żwiru), ale patrzę - jakaś taka dziwna. Ani to żaden miedziak z dzisiejszego obiegu, ani z przed denominacji (jestem chłopcem z przełomu 70/80 więc stare monety pamiętam doskonale). No i sobie myślę - nie dość że piach to jeszcze monety!
Przemyłem wodą w domu i zacząłem dochodzić do tego że to chyba cosik starszego.
Było to 3 miesiące temu i nie było tygodnia żebym o niej nie myślał albo nie rozmawiał o niej z moimi dziećmi jak wspominaliśmy wakacje (znalazłem jeszcze łuskę niemieckiego naboju z II Wojny).
Moneta jest w kiepskim stanie, ale nie wiem ile przeżyła leżąc w kwasowym (zasadowym?) środowisku - ciekawe jak się tam znalazła... Te odrapania odsłaniające goły metal prawdopodobnie powstały przy przewalaniu kruszywa, są b.świeże.
mir_20191124_210146.jpgZnalezisko na Podkarpaciu
 
mir_20191124_210104.jpgZnalezisko na Podkarpaciu
 
mir_20191124_210028.jpgZnalezisko na Podkarpaciu
 
mir_20191124_205957.jpgZnalezisko na Podkarpaciu

Proszę o pomoc w identyfikacji - przejrzałem Wasze forum (genialna sprawa) i chyba jest najpodobniejsza do czworaków, ale nie znam się na tym kompletnie...
Z góry dziękuję i przepraszam za jakość zdjęć - nie jestem ani profesjonalistą w fotografii ani w numizmatyce.

trabant600

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Znalezisko na Podkarpaciu
« Odpowiedź #1 dnia: 25 Listopada 2019, 01:16:39 »
zrobiłem jeszcze 2 skany moją drukarką ale chyba drugie zdjęcie w pierwszym poście pokazuje najwięcej....
 
coin 1a.jpgZnalezisko na Podkarpaciu

 
coin 2.jpgZnalezisko na Podkarpaciu


Pozdrawiam :)

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Znalezisko na Podkarpaciu
« Odpowiedź #2 dnia: 25 Listopada 2019, 02:07:19 »
Jak na moje oczy to grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Nic więcej nie powiem bo raczej mało widać - może się uda rozszyfrować rok.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Znalezisko na Podkarpaciu
« Odpowiedź #3 dnia: 25 Listopada 2019, 02:26:32 »
Zdecydowanie grosz Stanisława Augusta Poniatowskiego. Wyraźnie widać druga cyfrę daty "7".
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Znalezisko na Podkarpaciu
« Odpowiedź #4 dnia: 25 Listopada 2019, 08:34:31 »
Widać 7 i 6. wiadomo, że pierwsze jest 1, przyjmijmy więc że ostatnie jest 7 gdyż jest to wąska cyfra. Dla pokazania koledze jak ta moneta wyglądała przyjąłem rok 1767.
Qui Non Proficit, Deficit.

trabant600

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Znalezisko na Podkarpaciu
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Listopada 2019, 02:48:47 »
Ludzie Wy na prawdę jesteście debeściaki... Ja myślałem że po prostu spróbuję tu dać fotkę, ale że stan monety jeszcze gorszy niż jakość zdjęć to nic z tego nie będzie a tu proszę...
Chylę czapkę, dziękuję tysiąckrotnie, będę teraz wszystkim opowiadał do końca życia że w żwirze znalazłem monetę co ma ćwierć tysiąca lat... już widzę moją żonę kręcącą oczami jak to będę przy niej opowiadał u kolejnych znajomych siedemdziesiąty czwarty raz :))))


Dziękuję

 

R E K L A M A
aukcja monet