Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:13:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego  (Przeczytany 6062 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #15 dnia: 28 Listopada 2019, 16:21:48 »
takiego szlachta wybrala.
Bo ja wiem, czy da się to w ten sposób uprościć? Czy w ogóle elekcja 1697 została rozstrzygnięta na polu elekcyjnym, czy przy zielonym stoliku? Czy stronnictwo "każdy byle nie Francuz" nie miało też mocnych argumentów w postaci machinacji przy próbie wprowadzenia vivente rege pod koniec lat 60 i działań Marysieńki po śmierci Sobieskiego? Jakie było rzeczywiste poparcie Leszczyńskiego po 1704? Jakby na to nie patrzeć, trudny węzeł do rozwikłania.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #16 dnia: 28 Listopada 2019, 16:46:00 »
W kraju, gdzie "zawsze" panował polityczny bałagan, gdzie zwycięstw w polu "nigdy" nie potrafiono przekuć na strategiczne zwycięstwa dyplomatyczne. Gdzie przespano możliwość wpływu na politykę budzącej się Rosji. W tym kraju w pewnym momencie zaczęły decydować czynniki zewnętrzne. Elekcja, czy była zgodna z prawem, czy nie; nie była elekcją rzeczywistą a wyborem między jednym i drugim złem, coś jak dziś.
Wybór Wettyna był de facto zwycięstwem frakcji rosyjskiej nad frakcją pro-szwedzką, czy pro-francuską. Żadna z tych opcji nie była do końca czysto polska. Można więc się było spodziewać, że polityka będzie odzwierciedlać te unilateralne interesy. Nie jestem zbyt silny w tym okresie, ale mam wizję Fryderyka Augusta der Starke jako dziwkarza i hulaki, który miał jednak pojęcie o polityce, ale w gruncie rzeczy niewiele obchodziło go dobro kraju, który zrobił z niego króla, bo Saksonia była wtedy księstwem. Pierwszym królem Saksonii został jego prawnuk, Książę Warszawski w epoce napoleońskiej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #17 dnia: 28 Listopada 2019, 17:14:29 »
Żadna zaszła kradzież nie jest usprawiedliwieniem obecnej.
Takie były czasy, że każdy łupił jak miał okazję. Polacy pod Czarnieckim łupili Duńczyków, a pod Żółkiewskim Moskwę. Niestety później nas łupili częściej.
Pozdrawiam. zdzicho

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Listopada 2019, 18:16:41 »
takiego szlachta wybrala.
Bo ja wiem, czy da się to w ten sposób uprościć? Czy w ogóle elekcja 1697 została rozstrzygnięta na polu elekcyjnym, czy przy zielonym stoliku? Czy stronnictwo "każdy byle nie Francuz" nie miało też mocnych argumentów w postaci machinacji przy próbie wprowadzenia vivente rege pod koniec lat 60 i działań Marysieńki po śmierci Sobieskiego? Jakie było rzeczywiste poparcie Leszczyńskiego po 1704? Jakby na to nie patrzeć, trudny węzeł do rozwikłania.
Nietety rokosz Lubomirskiego pokazal osciennym panstwom jak latwo wplynac na polityke Polski, wywolac wojne itd. A wlasnie Lubomirski i inni magnaci stali za ograniczeniem wladzy krolewskiej. I tak juz pozniej zostalo - wielu magnatow/biskupow itd bylo oplacanych czy to przez Rosje czy Habsburgow,

Tomasz
Pozdrowienia, Tomasz

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #19 dnia: 29 Listopada 2019, 00:27:46 »
Panom którzy mają pretensje do realiów politycznych z drugiej połowy XVIII wieku przypominam, że te skradzione rzeczy zostaną przypuszczalnie zniszczone. W każdym razie nie można liczyć, że złodzieje zdeponują je w polskich muzeach. Ta kradzież nie jest dziejową sprawiedliwością, tylko barbarzyństwem na którym ucierpi także nasza kultura. Te pamiątki, jeśli policja ich nie znajdzie, już do Polski nie przyjadą na żadną wystawę, ani my ich nie zobaczymy w Dreźnie. Tak więc nie bądźmy krótkowzroczni. Kto jeśli nie TPZN ma rozumieć wagę pamiątek historycznych?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #20 dnia: 29 Listopada 2019, 05:25:52 »
Pewnie, ze szkoda, bo szanse na odzyskanie tych rzeczy są niewielkie. Przecież tu nie chodziło o schadenfreude o obrabowanie człowieka, który od trzystu prawie lat nie żyje, tylko złość, ze te wszystkie pamiątki porozrzucane są po całym świecie i nie ma co liczyć na ich powrót do Polski. Trzeba jeździć do Sztokholmu, czy Sankt Petersburga, żeby zobaczyć coś naprawdę niezwykłego. Najlepsze muzea są u złodziei.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #21 dnia: 29 Listopada 2019, 07:25:31 »
Najlepsze muzea są u złodziei.

Zamiast się cieszyć, że państwo polskie kupiło od samego siebie, za pieniądze podatników kolekcję Czartoryskich to narzekacie...

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #22 dnia: 29 Listopada 2019, 19:52:53 »
To może przesada, niemniej dziś daleko obrzydliwsza wydaje mi się retoryka oczyszczania Niemiec poprzez przerzucanie (lub dzielenie) odpowiedzialności za rozmaite zbrodnie w okupowanym kraju na Polaków w rodzaju "Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów".
(...)
Skoro już Pan sam poruszył kwestię modnej szowinistycznej retoryki, chciałbym zapytać, czy Pana taki szowinistyczny tytuł nie bulwersuje?
Wiem, że Pan takie dyskusje lubi, więc odpowiem.
Ten tytuł mnie bulwersuje, choć pewnie nie tak jak Pana...
Zdanie "Pomagaliśmy Niemcom zabijać Żydów" mi nie pasuje bo:
1) Co tu znaczy "my"? Nie uznaję w takich przypadkach odpowiedzialności zbiorowej i nieostrej - ja Żydów nie pomagałem zabijać, zakładam, że Pan pewnie też nie, więc o żadnym "my" nie może tu być mowy! Nawet jeśli założymy, że autor miał na myśli ów domyślny "naród polski", "państwo polskie", "wspólnotę narodową", czy cokolwiek w tym guście, to i tak to "my" jest nie na miejscu, bo te pojęcia dziś (czyli w odniesieniu do tego domyślnego "my") mają jednak nieco inne znaczenie i przełożenie na rzeczywistość, niż w latch 1939-45. Ja osobiście sobie to "my" po prostu wypraszam!
2) Taki tytuł oczywiście jest nieprecyzyjny, bo powinien brzmieć mniej więcej tak: "W czasie okupacji niemieckiej (1939-45) część obywateli polskich z różnych powodów współuczestniczyła w procesie eksterminacji swoich współobywateli wyznania mojżeszowego, a podobne procesy w różnym stopniu miały miejsce we wszystkich krajach znajdujących się wówczas pod okupacją niemiecką" - ale wtedy nie byłby to tytuł...
I to by chyba było na tyle.

Zenon M.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #23 dnia: 30 Listopada 2019, 09:25:14 »
A tak w ogóle to chciałem jedynie zaznaczyć, że szowinistyczna retoryka pojawia się w różnych miejscach i różne środowiska dbają o to, by była modna.
Otóż to! Uważam, że nasze forum nie powinno być wciągane w tę idiotyczną "wojenkę", umiejętnie podsycaną przez różnych jej beneficjentów, próbujących w mętnej wodzie ryby łapać...
Co do mediów mniej lub bardziej opiniotwórczych: wszędzie widać niestety tendencje do zastępowania rzeczowej dyskusji manipulacją i hejtem. Mam jednak wrażenie, że w GW jest ich zdecydowanie mniej niż na przykład w GP (nie wspomnę już o TVP... - tu powstrzymam się od komentarza) - ale cóż, media to media, trzeba umieć interpretować ich przekaz , z tym jednak "w społeczeństwie" jednak już gorzej. Jeszcze gorzej jednak (gorze nam się stało...), gdy manipulatorzy i hejterzy sięgają (otwarcie i zakulisowo) po najwyższe urzędy państwowe i cynicznie tę sytuację wykorzystują.
Gdy niegodziwość i pycha w cnot szaty się ubiera, o dobrze publicznym krzycząc, na własne spoziera, a w imię praw Justitii ślepej język z ust wydziera...

ZM

Szóstak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 294

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #25 dnia: 02 Grudnia 2019, 19:37:51 »
Libański gang to chyba jednak fałszywy trop: przecież ukradziono krzyż. Co innego, gdyby z Bożej łaski król August gustował w półksiężycach...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #26 dnia: 02 Grudnia 2019, 20:36:56 »
Ja bym dyskretnie sprawdził, czy szef jakiegoś libańskiego gangu przypadkiem nie wydaje córki za mąż i czym będzie na ślubie błyszczeć panna młoda.
Typowy "profiling" :-)
A moze myslisz, ze jakis "bialy gang" nie jest w stanie takiego napadu zrobic ? a moze bardziej [biali] dbaja o zabytki i mieliby problemy [sumienie] z ich zniszczeniem aby zarobic ?

a tak dla przykladu aby nie bylo watpliwosci: https://www.theguardian.com/world/2002/may/16/worlddispatch.france co do kradziezy i niszczenia zabytkow

Tomek
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:36:39 wysłana przez zenonmoj »
Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 682
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #27 dnia: 02 Grudnia 2019, 20:52:19 »
Można jeszcze mieć jakąś nadzieję, że jest to to porwanie dla okupu. Po cichu zostanie zapłacona "prowizja" ze przechowanie i całość wróci bezpiecznie na miejsce w muzeum.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #28 dnia: 02 Grudnia 2019, 21:11:33 »
zgadza sie - teoretycznie mozliwe. Jesli chodzi o zplaet to bitcoin jest w miare bezpieczny
Pozdrowienia, Tomasz

Pio86

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 207
  • Legitymacja 078
Odp: Kradzież w skarbcu Augusta Mocnego
« Odpowiedź #29 dnia: 11 Stycznia 2020, 00:37:47 »
https://wiadomosci.wp.pl/zlodzieje-zadaja-milionow-euro-twierdza-ze-maja-skarby-zrabowane-w-dreznie-6466256983763073a

Jest nadzieja na odzyskanie skarbów. Choć mam nadzieje ze uda się namierzyć złodziei bez płacenia okupu.

 

R E K L A M A
aukcja monet