Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 06:03:19

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)  (Przeczytany 2065 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2019, 10:11:24 »
Bez przesady, książka wcale nie jest aż tak przekrojowa, jak by się mogło wydawać. Ostatecznie nie rozprawia o całym mennictwiem rzmyskim, a tylko o nominałach srebnych z okresu 280 BC - 476AD :)

Przy okazji, ciekawe czy posrebrzane antoniniany z końca III wieku są tam uwzględnione i jakie srebrne nominały z V wieku opisuje:)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2019, 10:13:29 »
Trochę też śmieszne, że w 2006 r. nie otrzymujemy jeszcze zdjęć monet, ale ich rysunki (drawings). Ciekawe, czy odręczne autora? :)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2019, 10:49:55 »
Bez przesady, książka wcale nie jest aż tak przekrojowa, jak by się mogło wydawać. Ostatecznie nie rozprawia o całym mennictwiem rzmyskim, a tylko o nominałach srebnych z okresu 280 BC - 476AD :)
Nie przyuważyłem tego ograniczenia :-) Skoro ogarnął Trajana dziewięcioma rewersami to uznałem, że najwidoczniej brązy nie okazały godne jego ilustratorskiego pióra :-) A tu wychodzi na to, że jest to po prostu skrócone i przerysowane RCV, ceny pewnie też są stamtąd, tylko odpowiednio przeindeksowane (nie mam go teraz pod ręką, żeby sprawdzić).

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudnia 2019, 10:51:24 »
Trochę też śmieszne, że w 2006 r. nie otrzymujemy jeszcze zdjęć monet, ale ich rysunki (drawings). Ciekawe, czy odręczne autora? :)
Chyba tak, bo nie podziękował osobno ilustratorowi na przedostatniej stronie. Swoją drogą rysunki są urocze i gdyby użyć je np. do stworzenia kolorowanki dla dzieci pt. "moje pierwsze rzymskie monety", mogłyby rzeczywiście mieć wartość edukacyjną :-)

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudnia 2019, 12:34:30 »
Świetnie sie ubawiłem oglądając te ryciny:)
Celna uwaga idąca ku kolorowankom dla młodocianych.
Nie no,uśmiech mi nie schodzi z facjaty ,Hah

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Grudnia 2019, 16:24:30 »
Zupełnie przypadkowo odkryłem drugą część dzieła obejmującą brązy. 85 stron, z czego katalog+cennik zajmują 68.

http://files.mechlov.webnode.cz/200000022-0faa010a46/Rimske%20zakladne%20mince%20a%20ich%20cena%20(2006).pdf

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Grudnia 2019, 17:05:20 »
Sam pomysł z przedstawieniem obrazowym personifikacji nie jest zły,ale .... no właśnie te ryciny. Gdyby okrasic w miejsce rycin zdjęciami presonifikacji z ujeciem monet to by mnie przekonało a tak jedna wielka kolorowanka

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Grudnia 2019, 19:28:56 »
Pal licho ryciny. Ma Pan w ręku konkretną monetę, bierze Pan do ręki Dzieło i jakie ma Pan szanse, że cokolwiek się o niej Pan z niego dowie? 2%?

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Jak rozprawić się z mennictwem rzymskim na stu stronach :-)
« Odpowiedź #9 dnia: 10 Grudnia 2019, 19:51:47 »
Pal licho ryciny. Ma Pan w ręku konkretną monetę, bierze Pan do ręki Dzieło i jakie ma Pan szanse, że cokolwiek się o niej Pan z niego dowie? 2%?

Bardziej mi chodziło o jakąś forme zestawienia personifikacji na monetach dla stawiających pierwsze kroki w tego typu tematyce

 

R E K L A M A
aukcja monet