Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:00:21

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)  (Przeczytany 11876 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ranret

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 58
    • Monety Wazów
10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« dnia: 03 Grudnia 2019, 19:29:35 »
Zakładam wątek związany z sukcesywnie budowanym katalogiem aukcji 10 Gabinetu Numizmatycznego Damiana Marciniaka :)
Onieśmielająca kolekcja średniowiecza, chyba najlepsza jaka dotychczas gościła na aukcji w Polsce.

https://aukcje.gndm.pl/auction/10/category/886487/

Z tej okazji nakręcono świetny wywiad z dr. Witoldem Garbaczewskim. Jak widać firma, nie przestaje się rozwijać i wzbogaca kanał o nowe treści. Jak na razie największe wrażenie wywarł na mnie brakteat CARITAS ze serii cnót (choć kroczący anioł budzi nie
mniejsze emocje). Fenomenalny kompozycyjnie i stanowo... Średniowiecze, nie mój okres, ale widzę po aukcji, że muszę wejść w temat głębiej :)

Prawdziwa uczta, a dopiero co na 16 aukcji PDA, podziwialiśmy piękny zbiór brakteatów guziczkowych nieokreślonych emitentów, a na 73 aukcji WCN obecnością zaszczycił nas chociażby denar "ruski" Bolesława Chrobrego czy (kolejny ostatnimi czasy) brakteat ze św. Wojciechem na wprost.


cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Grudnia 2019, 20:27:23 »
Kiedy patrze na PRL i te wszystkie rybaki, Koperniki, czy Kościuszki, aż mi się łezka w oku kreci, jak sobie przypomnę kiedy mama mnie wysłała po masło - cena 17.50 zł i ja te dwa Koperniki zgubiłem! Teraz widzę jaki stary zgred ze mnie.

A'propos, pytanie:
Co mogło być przyczyna takiej daty na piątce z rybakiem? destrukt, wada stempla?
https://aukcje.gndm.pl/auction/10/category/887783/id/187856/?x=1574681330
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #2 dnia: 03 Grudnia 2019, 20:51:29 »
Onieśmielająca kolekcja średniowiecza, chyba najlepsza jaka dotychczas gościła na aukcji w Polsce.
Fenomenalny kompozycyjnie i stanowo... Średniowiecze, nie mój okres, ale widzę po aukcji, że muszę wejść w temat głębiej :)
Serio, jakoś średniowiecze mnie nie "kręciło" ale to co tam jest wystawione to prawdziwy crème de la crème. 
Jak tylko znajdę chwilę wolnego czasu zacznę czytać Kałkowskiego na nowo, bo teraz męczę katalog 50 aukcji WCNu własnie popatrując na te cuda tam wystawione.

Nawet jakoś mi nie żal, że w mojej działce jak narazie jest tam pusto :P
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #3 dnia: 03 Grudnia 2019, 21:38:20 »

A'propos, pytanie:
Co mogło być przyczyna takiej daty na piątce z rybakiem? destrukt, wada stempla?
https://aukcje.gndm.pl/auction/10/category/887783/id/187856/?x=1574681330

Mysle, ze taki stempel zrobili  - jakos nie widze mozliwosci aby wszystkie cyfry w dacie wygladaly tak samo (plaskie) przez dzialanie jakis czynnikow
zewnetrznych

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #4 dnia: 03 Grudnia 2019, 21:49:53 »
Mam trochę inne zdanie.
Stawiam na działalność osób trzecich. Aluminium to miękki metal więc takie spłaszczenie można zrobić.
Dodatkowo nie tylko data jest tam "ruszona", ale wszystkie litery od godz. 12 do 6.

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #5 dnia: 03 Grudnia 2019, 22:21:08 »
google mi podal te oto aukcje: https://archiwum.allegro.pl/oferta/5-zl-rybak-1974-data-szeroka-plaska-ok-menniczy-i7990322756.html

taka sama odmiana z szeroka/plaska data

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #6 dnia: 03 Grudnia 2019, 22:38:04 »
Tak data ogólnie płaska na stemplu. Natomiast ta moneta z aukcji wygląda tak jakby np. druga moneta ją uszkodziła po okręgu z prawej strony. Lub stary wyrobiony stempel.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #7 dnia: 03 Grudnia 2019, 22:39:05 »
Mam nadzieje, ze Pan Damian się nie obrazi za użycie zdjęcia.
Według mnie ta moneta została w jakiś sposób spłaszczona, jak sugeruje Pan xallax. Obie strony ukazują ślady zniekształcenia.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #8 dnia: 04 Grudnia 2019, 06:36:55 »
Zawsze zastanawiałem się nad tymi spłaszczeniami. Nie pamiętam na żadnej monecie w obiegu tego uszkodzenia.

« Ostatnia zmiana: 05 Grudnia 2019, 09:08:28 wysłana przez qcho »
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

monbank1

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 377
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #9 dnia: 04 Grudnia 2019, 22:32:03 »
Czy istnieje możliwość by krążek blachy aluminiowej był nierównej grubości?
Gdyby tak było i krążek byłby minimalnie cieńszy z zaznaczonym obszarze, to mogło by powstać takie niedobicie.
Pozdrawiam, Gerard

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #10 dnia: 04 Grudnia 2019, 23:09:00 »
Nie, to wina samego stempla. Moneta powinna mieć relief daty wąski. Tu jest szeroki i... płaski. Stempel z niewiadomych powodów ma szerszy relief. Ale to nie koniec. Bo ma też relief napisów lekko wklęśnięty. A to już jest niepokojące. Kiedy czasami patrze na monety IIRP są monety, gdzie releief jest równy jak stół na górze i są wklęśnięte i to zarówno brązy jak i srebro. I...? Co z tego? A że mi się to nie podoba. Bo jest to nienaturalne dla stempla. A tu nagle po 50 latach to samo. Co to ma być? Sztafeta pokoleń fuszerki? Czy jeden zakład fałszerski?
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Grudnia 2019, 00:56:49 »
Nie myślę, ze to wada stempla, ale uszkodzenie monety po wybiciu. Miejsca/litery spłaszczone są szersze, jakby aluminium płynęło pod naciskiem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Grudnia 2019, 08:11:37 »
Witam
Nie wiem jaka jest geneza powstania tej niedobitej daty na Rybaku 1974, ale faktem jest, że gdy do maja 2004 NBP prowadził sprzedaż monet ze swoich zapasów, to Rybaki 1974 kupowane od nich w warkach charakteryzowały się właśnie niedobitą, płaską datą.
Nie tak wyraźnie i spektakularnie jak na tym egzemplarzu od Kałkowskiego, ale w bardzo podobny sposób.
Damian | GNDM.pl
Pozdrawiam - Damian

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Grudnia 2019, 10:17:44 »
W obiegu też takie były.
Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 10 aukcja GNDM (Luty 2020)
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Grudnia 2019, 15:07:00 »
Z tego co widzę, to jednak egzemplarz z aukcji ma tę datę bardzo płasko wybitą, prawie całkiem usuniętą. Trzeba by zobaczyć w realu.
Jednocześnie skupiłem sie na literach "O", których jest na rewersie cztery. Tylko "O" w Polska wygląda na zamierzony kształt. Pozostałe mają zgrubienia i spłaszczenia jednocześnie. Nie wiem jakie by to musiałoby być uskodzenie stempla, by stworzyć to zjawisko. Mnie te spłaszczenia wyglądają jakby w litery monety wcisnęło się coś o kształcie walcowym.
Uszkodzenie plastyczne walca nie mogłoby spowodować poszerzenia częsciowego liter. Na wykruszenie to także nie wygląda.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet