Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:37:38

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Boratynka 1666 - mennica ?  (Przeczytany 926 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

VasT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Boratynka 1666 - mennica ?
« dnia: 04 Grudnia 2019, 13:15:42 »
Witam Wszystkich Serdecznie,

Jako, że dopiero powoli wszystkiego się uczę i temat numizmatyki zgłębiam od paru miesięcy, a chciałbym cały czas poszerzać swoją wiedzę, zależy mi na tym, aby o danej monecie dowiedzieć się jak najwięcej. Dlatego też trafiłem na to forum, które przeglądam od jakiegoś czasu, a teraz przyszedł czas na pierwszy post   ;)
Zdaję sobie sprawę, że moneta jest w fatalnym stanie, ale może uda się ustalić coś jeszcze.
Do czego doszedłem sam: jest to szeląg Jana Kazimierza, popularnie zwany boratynką. Na rewersie jest Pogoń, więc będzie to boratynka litewska. Widoczny rok 1666 wyklucza mennicę w Ujazdowie i Oliwie. Pozostają, więc Wilno, Brześć, Kowno i Malbork. W tym momencie zaczynają się dla mnie schody.. ze względu na nieczytelne napisy poddałem się. Poza tym im więcej tych monet przeglądam, tym większe mam wrażenie, że każda boratynka nawet wśród jednej mennicy wygląda inaczej. Jeśli jest to więc możliwe, proszę Państwa o pomoc.
Z góry dziękuję za informację.

Serdecznie pozdrawiam,
Paweł

Ps. Zdjęcia awersu i rewersu wykonałem dwukrotnie (w świetle padającym centralnie na nią oraz ze światłem bocznym). Ze względu na ograniczenie wielkości wstawiam wersję drugą, gdyż bardziej odpowiada rzeczywistemu obrazowi.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Boratynka 1666 - mennica ?
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudnia 2019, 13:26:29 »
Boratynka litewska z mennicy w Wilnie 1666
Te schematy powinny pomóc w podstawowej identyfikacji
« Ostatnia zmiana: 04 Grudnia 2019, 14:06:10 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

VasT

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Boratynka 1666 - mennica ?
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudnia 2019, 22:24:34 »
Te schematy powinny pomóc w podstawowej identyfikacji

Bardzo Panu dziękuję za identyfikację, na pewno się przydadzą.
Mam jeszcze parę innych boratynek, mimo że w jeszcze gorszych stanach (ta była stosunkowo najlepsza) to postaram się "powalczyć".

 

R E K L A M A
aukcja monet