Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 01:30:15

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Subaeratus rzymskiej drachmy I-II w.  (Przeczytany 927 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Subaeratus rzymskiej drachmy I-II w.
« dnia: 05 Grudnia 2019, 17:09:51 »
Czy ktokolwiek z Szacownego Grona spotkał się kiedyś z subaeratusem drachmy (lub jej wielokrotności) bitej na wschodzie Imperium za czasów pryncypatu? Chodzi o emisje z dobrego srebra, czyli bez Aleksandrii - Antiochia (+Seleucja), Cezarea Kapadocka, Tars, Tyr, Bosra, szeroko pojęta Azja Mniejsza czy też Licja, etc.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Subaeratus rzymskiej drachmy I-II w.
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Grudnia 2019, 17:35:13 »
Nikt się nie spotkał?... No dobrze, ja też nie ;-) Chociaż przez dłuższą chwilę miałem taką nadzieję. Kiedy jednak emocje opadły i przysiadłem porządnie przy brązach, okazało się, że znalazłem rozwiązanie zagadki. Podejrzana moneta wygląda tak:
11c.JPGSubaeratus rzymskiej drachmy I-II w.

i została mi sprzedana przez Panów Francuzów jako galijskie naśladownictwo rzymskiego kwadransa. Ani to galijskie, ani naśladownictwo, ani kwadrans - to akurat widać w ciągu dwóch sekund po legendzie rewersu. Nie jest to niestety - jak już nadmieniłem - subaeratus drachmy, dajmy na to przy tej stylistyce - kapadockiej. Jest to ni mniej ni więcej tylko brąz antiocheński notowany w RPC pod pozycją 3658 (raczej nie RPC 3657 ze względu na położenie widocznych resztek legendy awersu - NEP).

Mimo wszystko nabytku trupka nie żałuje i mam inne pytanie - czy tylko mi się wydaje, czy niektóre egzemplarze (niekoniecznie mój) mają ewidentne ślady srebrzenia? Przy tym rewersie, tak często wykorzystywanym na denarach (np. bardzo popularnej emisji Wespazjana) i niemal identycznych wymiarach przecież to musiało kusić ;-) Lekko posrebrzymy drobniaka i mamy konkretny pieniądz :-)

https://www.acsearch.info/search.html?id=329265
11d.JPGSubaeratus rzymskiej drachmy I-II w.
https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/3/3657
11e.JPGSubaeratus rzymskiej drachmy I-II w.
(za gammą, na głowie za wieńcem laurowym itd.) https://rpc.ashmus.ox.ac.uk/coins/3/3658

 

R E K L A M A
aukcja monet