Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 15:51:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE  (Przeczytany 2734 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Podwójny floren Edwarda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« dnia: 04 Grudnia 2019, 23:25:25 »
Dotychczas zbierałem miliraria,ale urodził mi się syn i chcę go zainteresować monetami i historią z nimi związaną nie bronią i wojną :)  :scyth:  Raczkuje w świecie nunizmatyki. Zaczynam swoją kolekcję i chciałbym się zapytać co sądzicie. Oto 3 monety które zakupiłem jako pierwsze 1# USA 2 1/2 DOLARA 1910 INDIANIN stan 2      2# Zygmunt II August Wilno półgrosz 1550 MS64     3# Aleksander I  2 kopiejki EM HM Jekaterinburg MS62      Chciałbym wiedzieć co myślicie ? Dziękuję pozdrawiam

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Grudnia 2019, 23:32:35 »
Masz rozrzut po tematach jak uzi :)

Do kompletu proponuje dukat lokalny Dzierzążni :)

A poważnie, to zacznij od tego co masz w portfelu. Tam są czasami tez rarytasy, np. 1 złoty 2008, 2010, czy 2 złote 2005/6, 5 złotych 2008.

A naklejki na pudełkach(slabach) to ... tylko nalepki na pudełkach.
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

Podwójny floren Edwarda

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Grudnia 2019, 23:49:13 »
Haha :) dobre hahaha  dziękuję za odpowiedź bardzo mi się przydała   ...tak zaczynałem kolekcję militariów 19 lat temu od 5 różnych fantów z 4 wojen na 3 kontynentach hahahaha nie wiedziałem jeszcze co mnie interesuje i co warto zbierac  :) teraz tak  mam z monetami :)    mam 4 klasery po dziadku i parę słoików z PRL i Niemiec które muszę komuś pokazać   pozdrawiam

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #3 dnia: 05 Grudnia 2019, 07:10:14 »
Prawdę mówiąc nie jest dla mnie jasne, czy chcesz otworzyć nowy temat kolekcjonerski pod pretekstem narodzin syna, czy też rzeczywiście chcesz w nim zaszczepić pasję do numizmatyki :) Jeśli faktycznie chodzi o to drugie, to zastanów się czy będziesz dawał 3-latkowi do ręki do zabawy monety za tysiąc złotych? Czy moneta zamknięta w pudełku "żeby nikt jej nie dotykał" wzbudzi jego zainteresowanie? Ja bym raczej zaczął od czegoś starego, co może bez strachu wziąć do ręki i co może go zaciekawić. Czyli np. monety z wyobrażeniami zwierząt albo mitycznych zwierząt.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #4 dnia: 05 Grudnia 2019, 07:22:37 »
Ze zwierząt to raczej proponuję pluszowego misia. Monetą sie może zadławić. No chyba, że osiemnastowieczną pięciokopiejkówką.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

J.H.

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 121
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #5 dnia: 05 Grudnia 2019, 07:53:37 »
Australijska Koala i Kokaburra Młodemu się spodoba. Zadławić się trudno i można budować wieże z nich.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #6 dnia: 05 Grudnia 2019, 11:45:07 »
Mówienie o zainteresowaniu 3 latka monetami to czysty absurd.Dziecko w wieku 3 lat pojmuje zabawe i obcowanie z przedmiotami w nieco inny sposób  niż nam sie wydaje.Jego zainteresowanie przedmiotami nie wykazuje cech dłuższego zainteresowania.Dziecko postrzega w swoim wieku przedmioty pod kątem zabawy i jednakowo odbiera czy to wóz strażacki czy to monety.Zaryzykowałbym stwierdzenie że monety jednak nie wzbudza u niego większego zainteresowania a jedynie narażą go na jakiś niefortunny wypadek np połknięcie.Dziecko podatne jest na otoczenie,bajki,książki,zabawy z rodzicami (niekoniecznie z monetami xd)dużo wnosza więc w zakresie  zainteresowań dziecka będą rzeczy,bohaterowie  właśnie z tych przekazów.Monety nie spełniaja tych kryteriów nawet jak ich wizerunek uzupełniony jest misie koala.

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #7 dnia: 05 Grudnia 2019, 11:55:47 »
Mam takie samo zdanie jak kolega nosfer3. Sam mam 3-letniego elektrona, który - z wiadomych - względów poza misiami interesuje się tym samym co tata i mama. Dałem jej nawet monetę (też trudno byłoby się nią zadławić) do zabawy ale nie taktuję tego jako "zaszczepiania" jej hobby. Na takie rzeczy to trzeba przynajmniej poczekać jak dziecko będzie miało 3 albo 4x tyle lat. Sam byłem "zaszczepiany" bakcylem przez rodziców i wujka w wieku +/- 15 lat, potem odrodziło się to na studiach a w końcu w wieku +/- chrystusowym, czyli koło 30-tki. Za każdym razem miałem inny temat przewodni.
Wydaje mi się,  że ważne, żeby mały oswajał się z monetami i nie traktował tego jak "archaiczny" sposób płacenia tylko był ciekawy co jak i gdzie. A jak ma zaskoczyć to zaskoczy jak dostanie choćby złachanego półgrosza wileńskiego. Jak nie będzie miał ku temu ciągot to i tuzin portugałów go nie przekona, że numizmatyka fajna jest :)
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #8 dnia: 05 Grudnia 2019, 12:17:48 »
Tylko duże złote donatywy. Dzieciątko nie połknie i nie uszkodzi sobie ząbków na miękkim złocie.

xallax

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 500
  • Zainteresowania: Półgrosze Jagiellonów
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #9 dnia: 05 Grudnia 2019, 12:53:33 »
Kiedyś takie z czekolady były  ;)

zyzio22

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 28
  • MEDALE I MONETY POLSKI KRÓLEWSKIEJ
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #10 dnia: 05 Grudnia 2019, 13:04:20 »
Chcąc zainteresować swoją latorośl proponuję, abyś sam zgromadził "kolekcję", która ciebie zainteresuje. Opowiadając malcowi opowieści o dawnych czasach  i dodatkowo dając mu monetę z okresu do ręki "bakcyl" będzie skuteczniejszy i dla niego i dla ciebie - z własnego doświadczenia. Dziecko jest świetnym obserwatorem - od razu zauważy, czy to pasja (u ciebie), czy coś sztucznego dla niego.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #11 dnia: 05 Grudnia 2019, 14:50:59 »
Tak mi nie daje spokoju ta wizja niemowlaka w monetach i chyba znalazłem nareszcie odpowiedż na pytanie dręczące mnie od lat.
Już wiem skąd powodzenie monet w slabach! Rodzice kupują je maleństwom na gryzaki! A przy okazji połykają bakcyla. Genialne.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 056
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #12 dnia: 05 Grudnia 2019, 15:59:59 »
Tak mi nie daje spokoju ta wizja niemowlaka w monetach i chyba znalazłem nareszcie odpowiedż na pytanie dręczące mnie od lat.
Już wiem skąd powodzenie monet w slabach! Rodzice kupują je maleństwom na gryzaki! A przy okazji połykają bakcyla. Genialne.
powinny byc wersje o roznych smakach i zapachach !!

ca co do dzieci i ich zmiennosci zainteresowan (to do modsog) - jak ma sie dziecko z zespolem aspargera to uwierz, ze potrafia byc skoncentrowane na jednej rzeczy miesiacami. Jak sie domyslasz spektrum zachowan moze byc duze.
Tak czy inaczej - nie ma to wiekszego znaczenia - monety i 3 letnie dziecko nie ida w parze :-)

Tomek

Pozdrowienia, Tomasz

khubeo

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #13 dnia: 05 Grudnia 2019, 16:08:47 »
Tak mi nie daje spokoju ta wizja niemowlaka w monetach i chyba znalazłem nareszcie odpowiedż na pytanie dręczące mnie od lat.
Już wiem skąd powodzenie monet w slabach! Rodzice kupują je maleństwom na gryzaki! A przy okazji połykają bakcyla. Genialne.
Brawo! Jednocześnie wyjaśnia to sens tzw. regradingu - pogryzione slaby wymienia się na świeże.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Witam,jestem tu nowy. I MAM PYTANIE
« Odpowiedź #14 dnia: 05 Grudnia 2019, 16:22:05 »
Mam nadzieję, że to nie ta sama pociecha, co w wątku http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14025.0.html. Oznaczało by to, że Galeriusz został już połknięty.

 

R E K L A M A
aukcja monet