Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:20:13

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Obiegowe monety Kanady  (Przeczytany 1917 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Obiegowe monety Kanady
« dnia: 16 Grudnia 2019, 18:43:07 »
Drodzy forumowicze, czy jest tutaj ktoś zbierający obiegówki z Kanady? Ja jakiś czas temu się nimi zainteresowałem i nurtuje mnie, dlaczego 50 centów kanadyjskich bite po 2002 roku z nowym portretem królowej jest w bardzo skromnych nakładach i praktycznie nieobecne w obiegu. Właściwie zaprzestano wprowadzania do obiegu tego nominału, bo istniejące nakłady 100-200k sprzedawane są w rolkach, więc to już nie jest pieniądz obiegowy. Doszło do tego, że część ludzi nie wie jak wygląda pół dolara, a wiele sklepów nie przyjmuje tego nominału...
Rozumiem brak centów, bo zwyczajnie z nich zrezygnowano, ale pół dolara, to w końcu nie tak mało.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #1 dnia: 16 Grudnia 2019, 18:49:24 »
Wszystkie współczesne (mniej więcej po 2000) 50-cio centówki kanadyjskie to monety nieobiegowe. Występują tylko w zestawach, do obiegu trafiają niezwykle rzadko i są warte 50 c.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #2 dnia: 16 Grudnia 2019, 18:57:50 »
W zestawach są pozycje bite stemplem proof i specimen, więc nie ma mowy o obiegu.
Mennica kanadyjska bije natomiast 50-ki o specyfikacji obiegowej i sprzedaje w rolkach po 25 sztuk, gdzie całkowity nakład oscyluje wokół 200k. Ale to nie jest ważne. Szukam przyczyny niebicia masowego tego nominału :) 10, 20 centów jest, dolar jest, więc czemu nagle wycofali się z połówki dolara?
https://www.mint.ca/store/coins/50-cent-special-wrap-circulation-roll-2019-prod3500011?rcmiid=link|categorypage|50-cent_Special_Wrap_Circulation_Roll_2019|Shop-Traditional_&

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #3 dnia: 16 Grudnia 2019, 20:08:36 »
Specimen jest taki sam jak "obiegowy" - Ni-Cu na stali, nie srebrny.
Są jeszcze zestawy proof-like (Uncirculated Set), które są obiegowej specyfikacji (Ni-Cu na stali).

Te inne są srebrne - proof.

A te rolki, to po prostu specjalne banderole na obiegówkach i cena 2X nominalna.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #4 dnia: 16 Grudnia 2019, 20:37:11 »
Specimen nie jest taki sam. Posiadam takie. W porównaniu ze zwykłą obiegówką są matowe.
Skoro w tej rolce są zwykłe monety, to w końcu są w obiegu czy nie ma? Mocno jest to dla mnie niejasne. I o ile przed 2000 rokiem nie mam problemu, to tutaj nie wiem, czy zbierać to z obiegówkami czy nie. Niby jest a tak naprawdę nie ma. Klasyfikować jako monetę razem z obiegowymi czy już jako produkt qasi?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #5 dnia: 16 Grudnia 2019, 20:54:23 »
Nie mam specimenów, bo nie widziałem nigdy sensu w zbieraniu tych zestawów, może oprócz jedno-dolarówek, które są unikalne dla tych zestawów. Sa one stosunkowo nowe na rynku.
Mam za to dość pokaźny zbiór proof-lików.

Powtarzam, nie ma w obiegu 50-cio centówek, żadnych! Teraz to złom numizmatyczny.

https://www.mint.ca/store/coins/50-cent-special-wrap-circulation-roll-2019-prod3500011?rcmiid=link
« Ostatnia zmiana: 16 Grudnia 2019, 21:00:31 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #6 dnia: 16 Grudnia 2019, 20:59:35 »
A czy masz wiedzę, dlaczego po 2002 zaprzestali bicia poldolarowek do obiegu? Poza tym, ze ich nie ma, nie mogę znaleźć informacji, dlaczego tak się stało.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #7 dnia: 16 Grudnia 2019, 23:55:46 »
Nie wiem, nikt mi nie meldował ;)

A serio, myślę, ze to była decyzja podyktowana ekonomią.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #8 dnia: 17 Grudnia 2019, 07:37:29 »
A serio, myślę, ze to była decyzja podyktowana ekonomią.
A nie jest tak, że skopiowali pomysł od Stanów? Tam też połówki od 2002 r. są bite tylko na "rynek kolekcjonerski". Spowodowane było to nie tyle kosztami bicia monety, co brakiem zainteresowania w obiegu - oni wszystko ćwiartkami załatwiają.

https://en.wikipedia.org/wiki/Half_dollar_(United_States_coin)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #9 dnia: 17 Grudnia 2019, 12:40:57 »
Źle sie wyraziłem. To miałem na myśli, pisząc ekonomia, moneta 50 centów była mało używana i zlegała, więc nie miało sensu wydawać pieniędzy na jej bicie. Z punktu widzenia ekonomii, bicie wyższych nominałów byłoby pewnie tańsze, bo potrzeba by ich było mniej.

Nie wiem, być może ta moda przyszła z USA, jednak dolara nie skopiowali, bo przecież loonie jest w stałym obiegu i, inaczej niż w Stanach, chętnie używany. Za to centy zlikwidowano, choć w Stanach wciąż krążą.
I to prawda, że ćwiartki są popularne.
Przy nominałach 5, 10, 25 centów końcówki są zaokrąglane do 5-ciu i zera i można złożyć kazdą kwotę.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #10 dnia: 17 Grudnia 2019, 13:17:53 »
Już jestem trochę mądrzejszy. Rzeczywiście ludzie rzadko płacili tymi nominałami. Dodatkowo próba zachęcenia płacenia nimi w 2002 poprzez kampanię okazała się klapą i w konsekwencji zaprzestano dostarczania tego nominału do banków. Pozostawiono natomiast opcję bicia dla zbieraczy „wynalazków”.
Błahy temat z pozoru, a pochłonął mnie niemal na dwa dni.... :) Coraz bardziej się cieszę, że zbrzydło mi zbieranie bulionu na rzecz monet obiegowych :)
« Ostatnia zmiana: 17 Grudnia 2019, 15:11:03 wysłana przez el-dziubek »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #11 dnia: 17 Grudnia 2019, 13:31:22 »
Rozminąłem się z tym nominałem i nie zarejestrowałem tej zmiany. Pewnie akurat sie rozpakowywałem.
Zbieranie Kanady rozpocząłem od PL, ze względu na cenę. Teraz zarzuciłem wszelkie wynalazki. Czasem dla zabawy oglądam Shopping Channel, gdzie na Coin Show obywatel o wdzięcznym nazwisku Steven Bromberg sprzedaje złom na skalę przemysłową i pokazuje licznik, jak mu to pięknie schodzi. Właśnie niedawno sprzedawał chyba cały zestaw dolarówek i drugi 50-cio centówek. Ma facet fantazję, te historie, które wciska publisi wyciskają mi łzy z oczu.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

el-dziubek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 15
Odp: Obiegowe monety Kanady
« Odpowiedź #12 dnia: 17 Grudnia 2019, 16:25:57 »
Mnie to nie dziwi. Skoro ludzie kupują, to dlaczego im nie sprzedawać.
I żeby nie być takim naiwnym żółtodziobem, każdy nowy rozdział rozpoczynam od obserwacji, rozmów i dogłębnego poznania tematu.
Na ucoinie nie było info o tym, ze 50 centów jest jakie jest. Dopiero jak zacząłem porównywać nakłady, zapaliła się lampka :)

 

R E K L A M A
aukcja monet