Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:16:35

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20  (Przeczytany 24472 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #75 dnia: 03 Lutego 2020, 20:08:22 »
Cytuj
Gratulacje Tomku! Ciekawy  nabytek

Dziękuję bardzo!

Prawdę mówiąc, cieszę się ogromnie tym okazem, gdyż jako hybryda jest na swój sposób unikatowa. O ile znanych jest kilka egzemplarzy różnych hybryd monet z emisji CONSERVATOR AVGG, to taki wariant miksowania nie pojawił się wcześniej.

Ciekawostką jest, że do tej pory wystąpiła zaledwie jedna znana hybryda z awersem Dioklecjana i rewersem Herkuliusza.
Odmian wersji hybrydowych z awersem Maksymiana i rewersem z Jowiszem  znano do tej pory sześć . Np. jedna monetka w skarbie z La Venera (L.V. 7753), czy inna z kolekcji Gysena, sprzedana u Jacquiera we wrześniu (P-F J 46/718).

Wychodzi na to, że szczęśliwym trafem wpadłem na kolejną odmianę hybrydy. Dane mam pewne, bo jest na ten temat świeża publikacja prosto  z Zagrzebia, a więc o trzy rzuty kamieniem od miejsca emisji.

Hermogenes

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 683
    • TWNA na Facebooku
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #76 dnia: 06 Lutego 2020, 11:02:52 »
Salvete Amici!

diuturni silentii in foro eo finem hodiernus dies attulit - tak zacząłby pewnie po długiej nieobecności na forum Marek Tulliusz Cyceron (vide początek wygłoszonej po dłuższej przerwie mowy "Pro Marcello"). Ja jednak szczerze napiszę, że dawno nie gratulowałem Wam nowych ciekawych nabytków, co niniejszym czynię. Ze swej strony załączam kilka zdjęć monet, które nabyłem w ostatnich dwóch zimowych miesiącach, i uważam za godne pokazania na Forum:
1. "semis" Tytusa wybity w Germe - RPC II 926; na aw. kontramarka Howgego 742 - waga: 4,52 g;
2. as Julii Domny RIC 595 z ciekawą legendą rew. w accusatiwie: CEREREM AVG(ustae) - waga: 10,76 g;
3. epigraficznie już mniej ciekawy, ale ładny sesterc Gordiana III RIC 336 z legendą rew. SECVRITAS PERPETVA, S-C - waga: 17,95 g;
4. sesterc Filipa I Araba RIC 172a z legendą rew. FIDES MILITVM, S-C - waga: 18,64 g;
5. lekkie miliarense Konstancjusza II RIC VIII Sirmium 11 z (zapewne germańskim) nitowanym uszkiem - waga: 4,77 g.

Pozdrawiam serdecznie

B. 

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #77 dnia: 06 Lutego 2020, 16:16:48 »
Bardzo ciekawe sztuki, gratuluję Bartku!

Prowincjonalny brąz Tytusa z kontramarką namaszczającą na semisa -  bardzo interesujący.
Uszatego sreberka Konstancjusza, to szczerze i z ręka na sercu, najnormalniej w świecie Ci zazdroszczę.

Pozdrowionka,
  Tomek

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #78 dnia: 07 Lutego 2020, 11:42:03 »
Ja też gratuluję nabytków , i uszatego też zazdroszczę , stanu zach. i dbałości estetycznej z jaką to ucho zamocowano.

U mnie trochę skromniej
Constantin z dużym Solem - tu mam problem z przypisaniem mu numerka / z takimi niuansami zawsze mam kłopot :( , nie wyłapuję tych detali różniących te odmiany Sola / , więc jeśli ktoś miał by ochotę się pochylić nad tym aspektem , to będę wdzięczny.
Julka z Nikopolis - w pierwszej chwili myślałem że z małpą na rewersie  :)
Tacitus -wczorajszy - Serdica chyba Ric 195

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #79 dnia: 07 Lutego 2020, 12:26:58 »
Sol:
IMP CONSTANTINVS AVG, czyli legenda 1c i bust B (r., laur., cuir.) - RIC VI Treveri 890.
To najpopularniejszy wariant, a numerki nie mają nic wspólnego z Solem, tylko z kombinacją legend awersu i popiersia (RIC VI, s. 227)
Są też podobne edycje z Londynu i Ticinum / Aquilei, ale rzadkie i trudne do zdobycia...
Por.:
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6lon-132_unm.html
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6tic-115_unm3.html
http://www.notinric.lechstepniewski.info/6aqu-130_unm.html

ZM

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #80 dnia: 07 Lutego 2020, 12:41:24 »
Dziękuję kolego zenonmoj i pozdrawiam.

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #81 dnia: 07 Lutego 2020, 17:33:15 »
Cytuj
nie wyłapuję tych detali różniących te odmiany Sola

RIC VI Treveri 890

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #82 dnia: 07 Lutego 2020, 20:46:05 »
W tym sezonie pierwsze zdobycze.Dwa razy Kommodus  w tym po raz drugi SIM X 4.Dwa denary subaeratusy naśladownicze a tego samego warsztatu.Więcej w wątku germańskim.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #83 dnia: 11 Lutego 2020, 21:45:56 »
u mnie na razie wakacje z zakupami ..... ale czasem na drobiazg sie skuszę.
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2020, 13:05:38 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #84 dnia: 12 Lutego 2020, 10:54:56 »
Dotarł Tacitus , ale walnąłem gafę z przypisaniem go ,gdy go pokazywałem , to nie może być Ric 195 , bo tam jest przecież Sol, Ric 194 też raczej odpada ,gdyż tam jest IMP C TACITVS ,a na moim jest CM , tak że zostaje tylko opcja że jest nie notowany ? lub że czegoś jeszcze w Ric,u nie doszukałem /czytaj doczytałem/
http://forum.tpzn.pl/index.php?action=dlattach;topic=14151.0;attach=75394;image

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #85 dnia: 12 Lutego 2020, 13:12:40 »
no ciekawostka
 w tej wersji jesr R 5
IMP CM CL TACITVS AVG   
FIDES MILITVM   Fides   standing right two standards   
mintmark KA dot gamma   star      
Serdica   RIC V (1) 194 var (obv legend, rev field mark position), H.D. Rauch Auction 71, April 2003, lot 909, sold for 170 euros
a w twojej jest kropka po gamma
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #86 dnia: 12 Lutego 2020, 13:22:26 »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #87 dnia: 12 Lutego 2020, 13:23:40 »
Dotarł Tacitus , ale walnąłem gafę z przypisaniem go ,gdy go pokazywałem , to nie może być Ric 195 , bo tam jest przecież Sol, Ric 194 też raczej odpada ,gdyż tam jest IMP C TACITVS ,a na moim jest CM , tak że zostaje tylko opcja że jest nie notowany ? lub że czegoś jeszcze w Ric,u nie doszukałem /czytaj doczytałem/
http://forum.tpzn.pl/index.php?action=dlattach;topic=14151.0;attach=75394;image

Aktualnie podstawowym żródłem referencyjnym dla monet z okresu 268-276 jest strona http://www.ric.mom.fr (aktualizacja elektroniczna RIC V.1 autorstwa Estiot/Mairat), nie zaś przestarzała i mocna zdezaktualizowana wersja papierowa RIC V.1.

Strona ta jest w dwóch wersjach językowych (angielskiej i francuskiej) i ma świetną, bardzo intuicyjną wyszukiwarkę, która za pomocą różnych kryteriów wyszukiwania (panowanie, typ popiersa, tytulatura, legenda rewersu, oznaczenia mennicze itd.) bez problemu pozwala zlokalizować dowolną monetę tam odnotowaną. Radzę się zapoznać z tym wspaniałym i darmowym narzędzniem przed zakupami monet z tego okresu.

Pana moneta jest tam odnotowana pod numerem tymaczowym 3936:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/3936?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Tacite&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+M+CL+TACITVS+P+F+AVG&asmSelect7=&Legend=FIDES+MILITVM&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced

ale zaledwie jeden egzemplarz tego typu jest odnotowany, więc jest to niewątpliwie b. rzadki wariant.

Estiot i Mairat dodatkowo odnotowują jeszcze jeden egzemplarz bardzo podobnego typu (z kolekcji Gysena) pod numerem 3933, który różni się tylko tym, że gwiazdkę nad odcinkiem menniczym ma po lewej stronie, a nie zaś po prawej, jak w typie 3936

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/3933?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Tacite&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&Titulature=IMP+C+M+CL+TACITVS+P+F+AVG&asmSelect7=&Legend=FIDES+MILITVM&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&from=advanced


 
« Ostatnia zmiana: 12 Lutego 2020, 13:30:01 wysłana przez barnaba »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #88 dnia: 12 Lutego 2020, 13:25:01 »
Faktycznie, rzadki!
http://www.ric.mom.fr/en/coin/3936

ZM

Ależ to forum jest aktywne! Widzę Zenonie, że mnie wyprzedziłeś gdy pisałem swój post:)

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu zimowego 2019/20
« Odpowiedź #89 dnia: 12 Lutego 2020, 15:01:07 »
Dziękuję wszystkim , za utwierdzenie mnie w przekonaniu że jest to faktycznie rzadka /blaszka/  :), jak i pomoce edukacyjne .
ps. skoro już to forum jest tak aktywne  ;)
nikt właściwie nie odniósł się nie dawno do tego Jovianusa / na 3 stronie/ , zdaję sobie sprawę z jego stanu , sam też nawet się zastanawiałem , czy to on jest na awersie , bo wydawało mi się że widzę bródkę  :-\. Monetka też już dotarła , więc dopowiem co zaobserwowałem , ta niby bródka to jest paskudna szrama , która dochodzi aż do rantu , co do croisanta, to nie mogę się zdecydować czy to faktycznie on ,czy coś innego  :-\, ale jak by nie patrzył literka A w od odcinku jest już zastanawiająca , do czegoś takiego nigdzie jeszcze nie dotarłem , ale oczywiście mogłem słabo szukać .

 

R E K L A M A
aukcja monet