Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 02:23:17

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Żeton (?) rosyjski  (Przeczytany 2669 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Żeton (?) rosyjski
« dnia: 27 Grudnia 2019, 13:01:36 »
Dzień dobry,
kolega mnie zapytał czy wiem co to jest. Otóż nie wiem, ale wiem gdzie jest najlepsze polskie forum  ;)
https://imgur.com/a/4HdCrcp
Foty w linku na imgurze.
Wesołych świąt!

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #1 dnia: 27 Grudnia 2019, 13:54:57 »
Współczesny fals jakiegoś puła twerskiego?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #2 dnia: 27 Grudnia 2019, 17:03:25 »
Widzę tylko jakąś serię przypadkowych filmów.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #3 dnia: 27 Grudnia 2019, 17:27:18 »
Widzę tylko jakąś serię przypadkowych filmów.
Mnie się otwiera poprawnie, ale że nie ma powodu żeby zdjęcie wisiało na jakimś dziwnym hostingu, z którego zaraz zniknie, podklejam go tutaj:

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Grudnia 2019, 19:18:49 »
Kolega z forum "zagramanicznego" gdzie wszyscy pakują na imgura. A więc ostatecznie jest to falsidło?

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Grudnia 2019, 20:03:08 »
Mnie się otwiera poprawnie, ale że nie ma powodu żeby zdjęcie wisiało na jakimś dziwnym hostingu, z którego zaraz zniknie, podklejam go tutaj:

Na PCecie działa OK, na iPodzie jest jakaś kaszana.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #6 dnia: 27 Grudnia 2019, 20:11:05 »
A więc ostatecznie jest to falsidło?
Niech Pan poczeka na kogoś siedzącego głębiej w temacie. Mój strzał może okazać się zupełnie chybiony.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #7 dnia: 28 Grudnia 2019, 23:03:40 »
A więc ostatecznie jest to falsidło?
Niech Pan poczeka na kogoś siedzącego głębiej w temacie. Mój strzał może okazać się zupełnie chybiony.
Dobra, to poczekam jeszcze na kogoś wkręconego w rassijskie klimaty.

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #8 dnia: 23 Stycznia 2020, 00:00:05 »
A więc - kolega poszedł do "specjalsa" w temacie. Tak, to prawdopodobnie oryginalny że ton z Tweru (nawet jest wybite "pisaną" cyrylicą Twer). 

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #9 dnia: 23 Stycznia 2020, 07:32:46 »
A więc - kolega poszedł do "specjalsa" w temacie. Tak, to prawdopodobnie oryginalny żeton z Tweru (nawet jest wybite "pisaną" cyrylicą Twer).
Jeśli identyfikacja nastąpiła po odczytaniu środkowej linijki rewersu to chyba taki specjalista jak ja, albo i lepszy ;-)

Tam jest napisane nie "Twer", ale prawdopodobnie "puło twerskie" ([пу?]ло тверЪско[е?]). Puło to nie żeton, to konkretna moneta: https://ru.wikipedia.org/wiki/%D0%9F%D1%83%D0%BB%D0%BE

No i zapewne oryginalne to za bardzo nie jest.

« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2020, 07:35:06 wysłana przez DzikiZdeb »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #10 dnia: 23 Stycznia 2020, 08:51:58 »
Nie mam pojęcia - nie znam się na tym. Kolega wysłał mi mejla że ogarnął co to jest u jakiegoś gościa i tyle. Zidentyfikował mu to jako oryginałkę z Tweru. Jak odkopię stare mejle to napiszę tyle ile wiem. Gdybym wiedział co to jest i umiałbym zidentyfikować oryginalność to bym nie pytał. Na monecie na moje pisze "TWER" a po "r" jest znak jakby 8 - nie znam za dobrze pisanej cyrylicy. Nauczyłem się kiedyś z nudów takiej drukowanej - i tyle mi wystarczało..

EDIT: Okey - nie ma pewności,ale prawdopodobnie jest okey. Na minus przemawia zbyt dobry stan, a na plus to że nie ma w niej nic podejrzanego (według oceniającego). Ma Pan rację że jest to Puło. W ogóle nie siedzę w tych tematach i dlatego zapytałem tutaj.
Myślę że kolega co chciał wiedzieć to wie i zrobi z tym to co będzie uważał za słuszne. Myślę że temat można zamknąć ;)
Pozdrawiam!
« Ostatnia zmiana: 23 Stycznia 2020, 10:26:23 wysłana przez patrykoz »

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #11 dnia: 26 Stycznia 2020, 12:44:01 »
Myślę że temat można zamknąć ;)
Ja myślę, że można będzie go zamknąć, kiedy zabierze w nim głos p. arcze :-)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 801
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #12 dnia: 26 Stycznia 2020, 15:27:27 »
Na monecie na moje pisze "TWER" a po "r" jest znak jakby 8 - nie znam za dobrze pisanej cyrylicy. Nauczyłem się kiedyś z nudów takiej drukowanej - i tyle mi wystarczało.

Moja polonistka wbijała mi zawsze w głowę, że nie "pisze", lecz "jest napisane", ale nie o tym chciałem.
Ten znak po TWER wygląda mi na "twiordyj znak", czyli znak oddzielający zgłoski, który zresztą DzikiZdeb wpisał w swoim poście.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

arcze

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 299
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #13 dnia: 26 Stycznia 2020, 16:45:15 »
Moneta fantazyjna, współcześnie produkowane fałszerstwo na szkodę kolekcjonerów.

Rewers swobodnie nawiązuje do puła twerskiego Gajdukow nr. 159, typ 12, wariant 1 --> http://russianchange.narod.ru/coins/gaid/tvc12.html

Podstawowa literatura tematu  -->  http://russianchange.narod.ru/coins/gaidukov.html

Poniżej inne fałszerstwo pochodzące być może z tego samego warsztatu.

« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2020, 16:57:01 wysłana przez arcze »

patrykoz

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 314
Odp: Żeton (?) rosyjski
« Odpowiedź #14 dnia: 26 Stycznia 2020, 21:13:07 »
Moneta fantazyjna, współcześnie produkowane fałszerstwo na szkodę kolekcjonerów.

Rewers swobodnie nawiązuje do puła twerskiego Gajdukow nr. 159, typ 12, wariant 1 --> http://russianchange.narod.ru/coins/gaid/tvc12.html

Podstawowa literatura tematu  -->  http://russianchange.narod.ru/coins/gaidukov.html

Poniżej inne fałszerstwo pochodzące być może z tego samego warsztatu.
Dziękuję bardzo za odpowiedź w imieniu kolegi. W takim razie przekaże mu te informacje.

Cytuj
Moja polonistka wbijała mi zawsze w głowę, że nie "pisze", lecz "jest napisane".
Przypomniała mi się scena z "Młodych Wilków" na granicy ;) Cóż - mea culpa, bo faktycznie popełniłem błąd.

EDIT: Myślę że to już zakończy ten wątek. Kolega równolegle skontaktował się z kimś w FR. Niestety, on również stwierdził że to fejoza. Raz jeszcze chcielibyśmy podziękować Panu "arcze" za nieocenioną pomoc.
« Ostatnia zmiana: 26 Stycznia 2020, 21:58:38 wysłana przez patrykoz »

 

R E K L A M A
aukcja monet