Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 18 Kwietnia 2024, 18:38:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: PRL dolar zarobki  (Przeczytany 3903 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #15 dnia: 03 Stycznia 2020, 19:05:53 »
II kwartał - 105.264.-
III kwartał - 207.707.-
Tąpnięcie było na przełomie lipca i sierpnia, więc możliwy, acz mało prawdopodobny jest wariant 110 tys (VII) - 120 tys (VIII) - 390 tys (IX), albo bardziej łagodny przebieg przy założeniu, że uczelnie mogły być w tym momencie poniżej średniej. Albo faktycznie porównanie wypłaty za lipiec z cenami za sierpień.

Dalej zakładam, że profesor wyższej uczelni dostawał wtedy jednak znacząco wyższe wynagrodzenie niż przeciętne w gospodarce uspołecznionej, więc 100-120 tys w sierpniu wydaje mi się mało prawdopodobne.
Z tego co pamiętam, na uczelniach płacono marnie, szczególnie jak się było profesorem tylko w ustach studentów. Nie kojarzę specjalnie wielu wicenaczelnych, właściwie tylko jednego. Skoro tak, to mamy do czynienia z docentem bez habilitacji:
https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=29359&_k=kjhinz

Najżyczliwsza interpretacja to przyjęcie, że ktoś porównał swoją wypłatę w lipcu ze szczytem kursu dolara w sierpniu, ale jeszcze przed otrzymaniem sierpniowej wypłaty. Z tym, że coś takiego to też rodzaj manipulacji. Wypowiedź "Mój ojciec, profesor politechniki, zarabiał równowartość 13 dol. miesięcznie" sugeruje jednak pewien trwały stan i przeliczenie w momencie "zarobienia". To nie jest równoważne stwierdzeniu "w pewnym momencie dolar kosztował tyle, że mój ojciec, profesor politechniki, mógł za ostatnią wypłatę kupić zaledwie 13 dolarów".
Raczej coś takiego: "Mój ojciec, docent bez habilitacji na politechnice, nazywany przez studentów profesorem, zapłakał pewnego dnia na początku sierpnia 1989, przeliczając swoją ostatnią wypłatę na nagle zwyżkujący kurs dolara, w wyniku których to kalkulacji obliczył, iż właśnie zarobił 13 dolarów amerykańskich".

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #16 dnia: 03 Stycznia 2020, 19:09:05 »
To, że 13$ nie było stałą sytuacją, to chyba ustaliliśmy. Stwierdzenie padło na potrzeby publicystyki, ale logicznie trudno zarzucić kłamstwo, ponieważ prawdopodobnie wystąpił taki czas, kiedy to zdanie było prawdziwe. Permanentna sytuacja to było 20-25$, które można było kupić za miesięczną pensję na czarnym rynku.
Znam takie powiedzenie, są trzy rodzaje kłamstwa: kłamstwo, wierutne kłamstwo i statystyka.
Wyciąganie średniej z kwartału przy ówczesnej inflacji nie ma sensu, trzeba by porównać konkretne wypłaty z konkretną ceną dolara w danym miesiącu. Szkoły wyższe nie były pupilkami władzy, założenie, że profesor zarabiał średnią krajową (a płace na uczelniach nadążały za inflacją) nie musi być prawdziwe.

anonimus

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 337
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #17 dnia: 03 Stycznia 2020, 19:15:26 »
Cytuj
Nie kojarzę specjalnie wielu wicenaczelnych, właściwie tylko jednego. Skoro tak, to mamy do czynienia z docentem bez habilitacji:
https://nauka-polska.pl/#/profile/scientist?id=29359&_k=kjhinz
https://www.press.pl/tresc/59243,_gazeta-wyborcza_-zmienia-wicenaczelnych

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #18 dnia: 03 Stycznia 2020, 19:34:39 »
A czy to pewne, że on w tym 1989 roku był już docentem? Bo może nawet to nie.
Chyba musiał być, bo ze względu na skojarzenia z rokiem 1968 niedługo po 1989 przestali ten tytuł nadawać - tu np. piszą o 1990:
https://forumakademickie.pl/fa-archiwum/archiwum/2001/04/artykuly/11-w_drodze_do_profesora_zwyczajnego.htm

"Pominięte jest stanowisko docenta, które zostało zlikwidowane mocą ustawy z 1990 roku, z tym, że docenci zajmujący to stanowisko w 1990 roku mogą dalej je zajmować."
« Ostatnia zmiana: 02 Stycznia 2021, 08:47:59 wysłana przez zenonmoj »

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 878
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #19 dnia: 06 Stycznia 2020, 23:07:10 »
Z racji iż urodziłem się już w Rzeczypospolitej Polskiej będzie mi tutaj ciężko wnieść cokolwiek dopóki nie porozmawiam z rodzicami , dziadkiem czy babcią ;) . Jednak mogę opisać pewną anegdotkę.
Mój dziadek m brata w USA , niewiele im pomagał w PRLu ale czasem coś tam przywiózł . Dziadek praktycznie nie ma z nim kontaktu ,ale żeby było śmieszniej to przysłał ostatnio dziadkowi list a w nim 20 dolarów  ;D pewnie na starość się coś chłopu pomyliło ,że u nas nadal bieda w kraju  :scyth: .
Janek

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #20 dnia: 07 Stycznia 2020, 07:11:05 »
przysłał ostatnio dziadkowi list a w nim 20 dolarów  ;D pewnie na starość się coś chłopu pomyliło ,że u nas nadal bieda w kraju  :scyth: .
Przyzwyczajenie drugą naturą człowieka. To był cały proceder, podejrzewam o rodowodzie jeszcze sprzed Wielkiej Wojny. Rodziny ze Stanów przysyłały po parę dolarów (czasem dosłownie po dolarze), a że na poczcie potrafili to wyciągąć, więc wysyłający wymyślali różne tricki, jak tu banknot ukryć i kręciło się...

dusiolek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 058
  • Zainteresowania: SAP i okres zaborów
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #21 dnia: 07 Stycznia 2020, 15:20:44 »
,ale żeby było śmieszniej to przysłał ostatnio dziadkowi list a w nim 20 dolarów  ;D pewnie na starość się coś chłopu pomyliło ,że u nas nadal bieda w kraju  :scyth: .
Niestety moze byc jeszcze jedna mozliwosc - ze na tyle go bylo stac.

Tomek
Pozdrowienia, Tomasz

Stanisław

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 475
Odp: PRL dolar zarobki
« Odpowiedź #22 dnia: 07 Stycznia 2020, 18:24:18 »
Panowie wasza dyskusja jest czysto akademicka. Co z tego ze pod koniec 1989.r zarabiałem około 50 dolarów, ale mieliśmy ceny polskie.
Ale dzisiaj zarabiam dużo więcej dolarów, ceny mamy zachodnie i na nic mnie stać.

 

R E K L A M A
aukcja monet