Aktualności: Kalendarz TPZN na rok 2020 jest gotowy do pobrania! LINK

• 19 Styczeń 2020, 17:07:23

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Pieniądz w Mezoameryce  (Przeczytany 140 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

anonimus

• Stały bywalec
Pieniądz w Mezoameryce
« dnia: 04 Styczeń 2020, 14:24:48 »
https://mexiconewsdaily.com/news/us-returns-3500-copper-coins/

Tłum. " Podczas poniedziałkowej ceremonii w Miami Stany Zjednoczone zwróciły władzom meksykańskim kolekcję ponad 3500 miedzianych monet z okresu prekolumbijskiego.
Według Jessiki Cascante, rzecznika konsulatu meksykańskiego w Miami, monety były używane w Michoacán i Guerrero [stany w Meksyku] w latach 1200–1500" (...).

Po pierwsze, chyba trzeba zmienić podtytuł działu :). Wydaje się, że nie tylko ja nie miałem pojęcia, że w Ameryce prekolumbijskiej stosowano takie płacidła, zbliżone formą do monet (określono je w artykule "tongue-shaped coins", podobne występują w Azji Płd-Wsch i są zaliczane do monet).
Ciekawostka, warta odnotowania, ale raczej kolekcjonować tego się nie da.
« Ostatnia zmiana: 04 Styczeń 2020, 15:00:50 wysłana przez anonimus »

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
Odp: Pieniądz w Mezoameryce
« Odpowiedź #1 dnia: 04 Styczeń 2020, 14:38:00 »
Pre-Hispanic to będzie prekolumbijski. "Przed prekolumbijski" nie pasuje w tym tłumaczeniu.

Ciekawe czy to znaczy, że posiadanie tego jest nielegalne, czy może ilości przemysłowej, jak te dwa pudła? A może im ktoś zakłócił stanowisko archeologiczne albo wyczyścił muzeum?
Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek

anonimus

• Stały bywalec
« Odpowiedź #2 dnia: 04 Styczeń 2020, 15:12:57 »
Racja, poprawiłem. Fragment wrzuciłem jako zajawkę, przeczytać można artykuł. Największy problem w tamtych rejonach to nielegalne wykopaliska, ogromne obszary, na których występują ciekawe stanowiska archeo, na dodatek często leżące na odludziu, sprzyjają rabunkom. Generalnie archeologia Mezoameryki to pasjonujący temat, nigdzie nie ma co i rusz tylu spektakularnych odkryć. Prawdopodobnie płacidła pochodziły z  okradzionego stanowiska archeologicznego, ale gdyby właściciel nie zechciał tego oddać to szanse odzyskania przez Meksyk byłyby nikłe. Nie sądzę, żeby posiadanie takich artefaktów było nielegalne (w USA), zwłaszcza od lat 60. XX w kiedy ponoć były nabyte. Raczej dobra wola i zrozumienie kontekstu kulturowego artefaktów przez aktualnego posiadacza. Albo bardziej prozaicznie, pochodzenie przedmiotów zostało nagłośnione i stały się niesprzedawalne na rynku antykwarystycznym, czyli w sumie mało wartościowe.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #3 dnia: 04 Styczeń 2020, 18:32:13 »
Nie wiem jakie prawo miało FBI, by tę sprawę prowadzić, ani jakich środków mogli legalnie użyć, ale zgadzam się, że oddanie tych płacideł bardzo dobrze świadczy o kolekcjonerze. Uważam jednak, że jakieś zadośćuczynienie mu się należało, choćby plakitka w muzeum. Jakby nie było, to kupił je ponad 50 lat temu, kiedy nie było w tym oficjalnie niczego złego.
Wszystko przemija. Dzisiaj choinka, jutro kawal kija...Jacek

R E K L A M A
aukcja monet