Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:57:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 1 Sol Peru - ocena autentyczności  (Przeczytany 3554 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
1 Sol Peru - ocena autentyczności
« dnia: 24 Lutego 2020, 19:43:52 »
Pomijając całkowicie stan zachowania zaproponowany przez sprzedającego, czy Waszym zdaniem moneta z poniższego linku posiada jakieś szczegóły przemawiające za tym, że to odlew? Trochę zgłupiałem bo tak ją oceniono.

https://numimarket.pl/aukcje/szczegolyperu---sol---1924---stan-2-_588127

PS. Wagę trzyma katalogową.

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 1 Sol Peru - ocena autentyczności
« Odpowiedź #1 dnia: 24 Lutego 2020, 21:35:11 »
Według mnie dobra
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: 1 Sol Peru - ocena autentyczności
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Lutego 2020, 07:18:10 »
Dziękuję za odpowiedź. Też nie sądzę, że nie jest oryginalna. Moich podejrzeń nie wzbudzała, dopóki nie usłyszałem opinii właściciela sklepu poniekąd "Kolekcjonerskiego" i zacząłem szukać dziury w całym. Natomiast argumentem za odlewem, który usłyszałem, było: "odlew, bo odlew, jak Pan chce wierzyć że dobra niech Pan wierzy dalej"....

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: 1 Sol Peru - ocena autentyczności
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Lutego 2020, 14:24:55 »
Po pobieżnym sprawdzeniu znalazłem info, że te monety były bite w Limie i w Filadelfii. Samo to powoduje, że muszą być odmiany. Jeśli temat Pana żywo interesuje, proponuję pójść tym tropem. Ja niestety nie mam w tej chwili możliwości.
Odpowiedź, którą Pan przytoczył jest bezsensowna, bo wiara nie ma z tym nic wspólnego.

Jeszcze nie widziałem odlewu, który oddałby poprawnie serię równoległych kresek jak te w tarczy herbowej pod rogiem obfitości i lamą. Ale może są takie techniki.
Jedyny niepokojący element dla mnie to zaokrąglenia na brzegach wklęsłych liter na kolumnie na rewersie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: 1 Sol Peru - ocena autentyczności
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Lutego 2020, 12:39:18 »
Dziękuje za podpowiedź. Rzeczywiście kilka zdjęć które przejrzałem w sieci różnią się od tej monety paroma szczegółami. Z ciekawości i zgodnie z sugestią spróbuję poszperać w kierunku podanych przez Pana mennic.


 

R E K L A M A
aukcja monet