Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 09:08:58

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki  (Przeczytany 3702 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

szympi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Witam wszystkich serdecznie.
Jestem początkującym kolekcjonerem i zacząłem od zebrania podstawowej literatury. Pierwsze co wpadło mi w ręce to oczywiście "Tysiąc lat monety polskiej". Potem dokupiłem parę ostatnio wydanych katalogów. Jednak katalog na którym najbardziej mi zależy to "Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich oraz ziem historycznie z Polską związanych" (wydanie zeszytowe) E. Kopickiego.  Jest on dość trudny do zdobycia i skompletowania. Niektóre ceny też zwalają z nóg. Udało mi się zdobyć parę zeszytów i mam w tym momencie jeden na wymianę konkretnie Tom IX, część 1. Jeżeli ktoś ma podobne kłopoty z kompletowaniem to chętnie się wymienię na inne zeszytu.
Link to: https://www.olx.pl/d/oferta/katalog-podstawowych-typow-monet-i-banknotow-polskich-tom-ix-kopicki-CID751-IDKzEQ6.html
Jeżeli ktoś ma do odsprzedania w rozsądnych cenach to też chętnie skorzystam (telefon w ogłoszeniu).
Z góry dziękuję za pomoc i pozdrawiam.

digenis

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 416
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #1 dnia: 13 Lipca 2021, 20:52:43 »
Kolego nie szukaj i nie kupuj tego katalogu. Szkoda czasu i kasy. Taki "encyklopedyczny" katalog raczej nie zdaje już egzaminu. W porównaniu do nowoczesnych katalogów jest trudny w użyciu. Do tego stopnie rzadkości monet dawno się już pozmieniały. Doszła masa odmian monet których tam nie ma, zwłaszcza jeżeli chodzi o nominały od orta w dół.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #2 dnia: 14 Lipca 2021, 00:12:25 »
Kolego nie szukaj i nie kupuj tego katalogu. Szkoda czasu i kasy. Taki "encyklopedyczny" katalog raczej nie zdaje już egzaminu. W porównaniu do nowoczesnych katalogów jest trudny w użyciu. Do tego stopnie rzadkości monet dawno się już pozmieniały. Doszła masa odmian monet których tam nie ma, zwłaszcza jeżeli chodzi o nominały od orta w dół.

Zgadzam się z przedmówcą, wystarczy https://fortresscatalogue.com/ .
Janek

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #3 dnia: 14 Lipca 2021, 09:02:01 »
Jak wyżej zostało napisane: Kopicki to taka encyklopedia jakie stały/stoją na półkach naszych/naszych rodziców. Duże, fajnie wyglądające, niepraktyczne bo wiedza zdążyła pójść naprzód i powstały dokładniejsze/specjalizowane katalogi danych nominałów.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #4 dnia: 14 Lipca 2021, 09:49:50 »
Kolego nie szukaj i nie kupuj tego katalogu. Szkoda czasu i kasy. Taki "encyklopedyczny" katalog raczej nie zdaje już egzaminu. W porównaniu do nowoczesnych katalogów jest trudny w użyciu. Do tego stopnie rzadkości monet dawno się już pozmieniały. Doszła masa odmian monet których tam nie ma, zwłaszcza jeżeli chodzi o nominały od orta w dół.

Zgadzam się z przedmówcą, wystarczy https://fortresscatalogue.com/ .

Tylko nie fortress. Głupoty tam wypisują. Np  https://fortresscatalogue.com/coin_details.php?cat=1660PL01450
Pozdrawiam. zdzicho

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #5 dnia: 14 Lipca 2021, 10:07:29 »
To nie jest jakiś lapsus typowy? Może pomylili zdjęcia czy coś, ktoś próbował im zgłaszać?

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #6 dnia: 14 Lipca 2021, 10:10:13 »
Jeśli chodzi o Kopickiego to się zgadzam, mocno się zestarzał, jeśli OP chce to mogę podesłać katalog (zeszyty i zdjęcia) w PDF, zobaczysz z czym to się je :D

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #7 dnia: 14 Lipca 2021, 10:25:18 »
To nie jest jakiś lapsus typowy? Może pomylili zdjęcia czy coś, ktoś próbował im zgłaszać?
Nie, wisi od dawna. Pisałem o tym tutaj  https://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/O-srebrnych-i-z%C5%82otych-boratynkach  pod koniec artykułu. Podobne bzdury wypisywali o boratynkach ale chyba pod wpływem krytyki zlikwidowali szczegółowe informacje o mennicach i datach bicia
Pozdrawiam. zdzicho

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #8 dnia: 14 Lipca 2021, 11:26:03 »
Przeglądałem dzisiaj Jana Kazimierza na fortress i rzeczywiście, bzdur jest tam więcej ponad to, co panowie wymienili. Zdecydowanie wolę starego Kopickiego w wersji papierowej, zakładając, że wyszukiwane dane sprawdza się w kilku źródłach.
O nowym katalogu obejmującym ponad dziesięć wieków była już dyskusja. Z tego co pamiętam, któraś z firm aukcyjnych zaanonsowała chęci zmierzenia się z tematem. Ciekaw jestem czy coś się dzieje w tym kierunku.

szympi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 6
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #9 dnia: 14 Lipca 2021, 11:59:07 »
Bardzo dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Bardzo mi pomogły. Zastanawiam się jeszcze nad tomem IX częścią 4. W jednym z filmów na youtubie Pan Damian Marciniak wspomina, że są tam rozwinięcia i wyjaśnienie skrótowych opisów po łacińskich. Może jest inna książka lub publikacja która to lepiej opisuje i jest dostępna. Dodatkowo chciałem się zapytać co myślicie o zakupie Kopickiego z roku 95. Wiem, że trudno się go używa.
Bardzo chętnie skorzystam z wersji pdf od jednego z kolegów. Można go przesłać na maila: szymp8@wp.pl, jeżeli to nie sprawi kłopotu.
Mam jeszcze jedno pytanie. Czy jest może jakiś dobry katalog na średniowiecze. Wiem, że WCN na stronie ma taki katalog, ale czy jest coś w wersji papierowej?
Pozdrawiam.

wielkot

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Zainteresowania: Orty Gdańskie, trojaki i to co malutkie (denarki, greszele, obole)
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #10 dnia: 14 Lipca 2021, 13:02:42 »
Zaletą Kopickiego jest jego kompletność, gdyż zawiera praktycznie wszystkie okresy i wszystkie nominały zarówno z Polski jak i krain historycznych Polsce bliskich.
Jasne jest, że z uwagi na postęp technologiczny nie zawiera on wszystkich obecnie uznawanych odmian. Jednakże dotyczy to w większości bardzo szczegółowych odmian lub wariantów, które w tamtych czasach nie były wyszczególniane. Natomiast monety znane Kopickiemu, nie rozpłynęły się do dziś, ani też UFO ich nie zabrało, tak więc to co Kopicki notuje, to jest aktualne i dziś ( no, może poza niektórymi stopniami rzadkości, które czasami są dość mocno u kopickiego zawyżone.

Dodatkowo wyjaśnione są wszelkie skróty, symbole, znaki mincerskie, herby itp. itd itp. co jest atutem nie do przecenienia - tutaj takiego stopnia szczegółowości jaki osiągnął Kopicki, ciężko szukać wśród dzisiejszych katalogów.

Osobiście uważam Kopickiego (wbrew większości koleżeństwa) za pozycję wręcz obowiązkową.
Jako że bardzo często przeglądam katalogi w pozycji horyzontalnej, to wersje papierowe są (przynajmniej dla mnie) niezbędne. Co do "papiuru" - to alternatywą dla Kopickiego jest kupno kilku (kilkunastu) katalogów mniej lub bardziej spejcjalistycznych. Jako że na literaturę nie zwykłem szczędzić funduszy, to obok Kopickiego posiadam również dość sporo tychże i nie stronię od korzystania z niech.

Niemniej jednak, pomimo bardziej szczegółowych i czasami poszerzonych w stosunku do "oferty" Kopickiego zawartości nowszych katalogów, to zgodnie z Prawem Murphy'ego, nader często okazuje się, że jeśli przyjdzie nam ochota na odszukanie interesującej nas monety w bardziej współczesnych katalogach: to raz, że może nam zejść relatywnie dużo czasu, a dwa, że.... tak, tak (ach ten Murphy) akurat nie mamy takiego katalogu. Bo to nie ten władca, nie ten nominał, nie ta mennica. No mamy wszystko tylko akurat nie to... a wydawało by się, że na pewno było kupione... a tu klops.

Ponadto, jak mocno by nie krytykować Kopickiego, to katalog ów był dziełem jego życia, a ilość włożonej pracy przy jego powstawaniu jest wręcz gargantuiczna i trudna dziś do wyobrażenia, zwłaszcza przy braku dostępu do tak "naturalnych" dziś, źródeł, jak Internet, e-maile, HD foto, dostępy on-line... i wiele wiele innych. Jest to dzieło wręcz monumentalne które pomimo ubogiej szaty graficznej i praktycznie braku fotografii do dziś budzi respekt. Oczywiście również Kopicki nie uniknął szeregu "baboli" tudzież innych uchybień, to życzyłbym większości z bardziej współczesnych autorów takiej szczegółowości i dokładności jaką osiągnął pan Kopicki.

Ponadto istnieje sporo białych plam, które do dziś nie doczekały się bardziej szczegółowych papierowych opracowań. Dajmy na to, mamy Orty, trojaki, półtoraki, ale o półgrosze i grosze (z wyjątkiem SAP i późniejszych) jest już o wiele trudniej (i to dla większości władców), podobnie rzecz się ma z denarkami, dwudenarami, ternarami i innymi "maleństwami" dla większości okresów.
Do tego, jego zakorzenienie się na rynku numizmatów jest na tyle głębokie, i na tyle uniwersalne, że w dalszym ciągu katalog Kopickiego jest katalogiem referencyjnym w bardzo wielu obszarach.

Pzdr.

Kot
« Ostatnia zmiana: 14 Lipca 2021, 13:19:39 wysłana przez wielkot »
Carum est, quod rarum est.

Raven

  • Członkowie TPZN
  • Użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 39
  • Legitymacja: 128
  • Zainteresowania: Antyk do pięciu dobrych cesarzy, polskie denary, talary, II RP
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #11 dnia: 14 Lipca 2021, 17:28:32 »
Bardzo chętnie skorzystam z wersji pdf od jednego z kolegów. Można go przesłać na maila: szymp8@wp.pl, jeżeli to nie sprawi kłopotu.

Oczywiście, już wysyłam

mmz

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 840
Odp: Katalog podstawowych typów monet i banknotów polskich E.Kopicki
« Odpowiedź #12 dnia: 14 Lipca 2021, 18:37:41 »
na chomikuj.pl jest do wglądu

sam mam tylko w celulozie tom V cz.1 i cz 2 czyli IIRP i PRL

ale mam tylko dla swego ego, bo kasa poszła ze 100 złotych
Defende Nos, Christe Salvator - Gedanum, A.D. 1577

 

R E K L A M A
aukcja monet