Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:59:44

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Broszka na monetach Zygmunta III Wazy  (Przeczytany 1039 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ł.Cieśla

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 543
Broszka na monetach Zygmunta III Wazy
« dnia: 17 Stycznia 2020, 13:24:23 »
Na ostatniej aukcji Poznańskiego Domu Aukcyjnego wystawiono trojaka olkuskiego z 1592r. (poz. 16/1229).
Zwrócił moją uwagę z powodu ozdobnej broszki spinającej szarfę pod kryzą królewską.

Zachowałem w pamięci ten obrazek, aż do 01 stycznia 2020r., kiedy przypadkiem natrafiłem na identyczną lub bardzo podobną broszkę w zupełnie niespodziewanym miejscu.
Wycieczka noworoczna na mszę świętą do kościoła św. Bernardyna w Krakowie, obok Wawelu przyniosła małe odkrycie.
W kruchcie kościoła, po lewej stronie od wejścia, na ścianie powieszona jest płyta nagrobna przedstawicielki arystokracji Zofii Ługowskiej, żony Stanisława Ługowskiego, zmarłej w roku 1595r. w Krakowie, w wieku 30 lat.
Na jej piersi spoczywa bardzo podobna ozdoba do tej na trojaku olkuskim.

Wygląda na to, że ten element ówczesnej biżuterii nie był rzadki i medalier trojaka olkuskiego musiał go gdzieś, u kogoś widzieć i zapewne przyjąć jako wzorzec, który umieścił na stemplu.

Niedługo potem zauważyłem podobną broszkę w nadchodzącej aukcji Kunkera, na donatywie gdańskiej, wagi 5 dukatów z 1614r.

Proponuję zamieszczać tu inne przykłady monet, na których da się zauważyć podobną broszkę. 

Doctrina multiplex, veritas una

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Broszka na monetach Zygmunta III Wazy
« Odpowiedź #1 dnia: 31 Stycznia 2020, 21:30:12 »
Wydaje mi się, że to jest nie tyle podobna broszka, co odwzorowanie sposobu mocowania drogocennych kamieni, zgodnie z ówczesną techniką. Kamienie oprawiano blaszkami położonymi wzdłuż kamienia. Taka oprawa zostawiała szeki margines. W konsekwencji odległości między poszczególnymi kamieniami były proporcjonalnie duże do samego kamienia. To daje charakterystyczny efekt wizualny. Myślę, że właśnie to jest wspólny mianownik tych odwzorowań. Wszystkie one pokazują po prostu biżuterię z dużymi kamieniami szlachetnymi. To dobrze oddaje intencję autorów monet, czy nagrobka, żeby pokazać zasobność portretowanych osób.

 

R E K L A M A
aukcja monet