Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 01:34:18

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Numismatik Lanz  (Przeczytany 9084 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #15 dnia: 18 Lutego 2020, 08:58:48 »
Prawdę mówiąc nie wiem, co sądzić o tej odpowiedzi. Jest napisana tak od czapki, że wygląda albo na "standardową odpowiedź nr 1", napisaną do innego listu albo interlokutor nie za bardzo zna język angielski i posłużył się jakimś automatycznym tłumaczem, który wypaczył zarówno treść listu, jak i odpowiedź.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #16 dnia: 18 Lutego 2020, 13:13:23 »
Nie chcę tu nikomu robić czarnego PR, ale znalazłem b. ciekawy tekst na temat dziwnych praktyk tego starszego pana:
https://www.cointalk.com/threads/numismatik-lanz-buyer-beware.339383/

PS. Po przeczytaniu powyższego tekstu już niczemu się nie dziwię...

Dzięki za link. Przeczytałem nie tylko pierwszy post, ale całą, obszerną dyskuję i ja też już niczemu się nie dziwię. Wszystkim szczerze polecam lekturę tamtego wątku!

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #17 dnia: 18 Lutego 2020, 13:17:59 »
Prawdę mówiąc nie wiem, co sądzić o tej odpowiedzi. Jest napisana tak od czapki, że wygląda albo na "standardową odpowiedź nr 1", napisaną do innego listu albo interlokutor nie za bardzo zna język angielski i posłużył się jakimś automatycznym tłumaczem, który wypaczył zarówno treść listu, jak i odpowiedź.

Moim zdaniem to nie była "standardowa odpowiedź nr 1", ale faktycznie jest wielce prawdopodobne, że Lanz posłużył się jakimś automatycznym tłumaczem, który do pewnego stopnia (ale nie znowu całkowicie, bo ogólny sens wypowiedzi Lanza moim zdaniem nadal jest dość czytelny) wypaczył zarówno treść mojego listu, jak i jego odpowiedź.

To ostatnie podejrzenie zyskuje zwłaszcza podstawy, gdy się przeczyta kuriozalne wiadomości Lanza cytowane przez użytkownika Nemo w poście wskazanym przez Zenona.


Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #18 dnia: 18 Lutego 2020, 13:20:46 »
Po namyśle stwierdzam, że opowieść użytkownika Nemo o jego przygodzie z Lanzem warto zacytować poniżej, na wypadek gdyby tamten wątek kiedyś zniknął. Bo naprawdę ręce opadają.


"The absolute best piece of advice in the ancient coin hobby is know the dealer or know the coin. In dealing with Lanz, I thought I knew the dealer. He is notorious for selling tooled bronze coins. I also know the stories of people being ripped off for $30,000 or $40,000 after buying fakes and being refused a refund. That being said, when an electrum trite came up for auction, I decided to bid. I was the winner at 1,126 EUR which was an outstanding deal IMO. Fast forward eight months later when Joe from Forvm questioned the authenticity of the piece for two reasons. One, he said the punches looked irregular and some dirt encrustations appeared painted on. He thought it was fake and suggested I send it to NGC if I wanted a second opinion. As you might have guessed, it was rejected by NGC as a forgery. In February I contacted Lanz and his reply was this: "If you really want to return this Trite you can but not because NGC has a negative opinion, but because you are an old client. NGC has absolut no capacity give an expertise on a globular trite. Regards Dr. Hubert Lanz" I was amazed he had agreed, thanked him and immediately sent him the trite. A month went by, I emailed him several times and he finally replied, "everyone was gone on Easter vacation." After several more emails, in May, I get an email saying he cleaned the coin and relisted it on Ebay. In the new Ebay listing, the description now included, "Somewhat harshly cleaned." I asked him what gave him the right to clean and sell a coin he accepted back for a refund and he said he "wouldn't charge me for the professional cleaning." Looking worse without the fake dirt, the coin sold for 694 EUR to some poor soul who thinks he won the lottery. Obviously, those who knew the coin stayed far away. When I again asked for a full refund, he said, "the trite was sold on Ebay and the result was €694,-, unfortunately you just paid to mach. I will pay you the full amount of €694,-, and shoulder the ebay fees for selling this genuine piece." This he did refund to me today, a loss of 432 EUR. I still demanded a complete refund and Lanz replied that he never agreed to a refund because he was having "a hip replaced in Bangkok." I AM NOT MAKING THIS UP! Then the best part was his concluding comment, "Ask NGC for a refund for making false expertises. Regards Hubert Lanz" Anyway, I take full responsibility for this mess, I knew the dealer, I knew his reputation but I ignored it for a coin I wanted. I also feel awful that someone else now has this coin in their collection. I hope this confession spares someone else the frustration that I have experienced. And thanks to honest dealers like Joe at Forum ancient coins who have the highest degree of honesty and integrity".

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #19 dnia: 18 Lutego 2020, 13:31:59 »
Nie chcę tu nikomu robić czarnego PR, ale znalazłem b. ciekawy tekst na temat dziwnych praktyk tego starszego pana:
https://www.cointalk.com/threads/numismatik-lanz-buyer-beware.339383/

Pozdrawiam
Zenon M

PS. Po przeczytaniu powyższego tekstu już niczemu się nie dziwię...
Poczytałem kilka stron i jest to dość kuriozalna historia. Dzięki Zenku. Ja u Lanza, doktora, czy nie nie kupię już niczego. Dobrze byłoby dojść gdzie on teraz sprzedaje swoje śmiecie, co zasugerowano w tamtym wątku.

P.S. Dodając do tekstu Barnaby, ciekawie ktoś to podsumował:
Lanz odebrał odesłaną monetę i zamiast, jak się spodziewano zwrócić pełną sumę zakupu, wyczyścił ją bez zgody właściciela, którym wciąż był Nemo, wystawił na ebayu z opisem "mocno/brutalnie wyczyszczona" również bez zgody właściciela i sprzedał za mniej, po czym zrefundował jedynie tylko 60%, bo za tyle mu się udało ją odsprzedać.
Myślę, że taki czyn może być zaklasyfikowany jako kradzież. Oczywiście przy założeniu, że historia jest prawdziwa.
« Ostatnia zmiana: 18 Lutego 2020, 13:41:33 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #20 dnia: 18 Lutego 2020, 14:44:01 »
ostatnie podejrzenie zyskuje zwłaszcza podstawy, gdy się przeczyta kuriozalne wiadomości Lanza cytowane przez użytkownika Nemo w poście wskazanym przez Zenona.
Pisałem to przed tą pouczającą lekturą. Teraz nie dziwię się już niczemu.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #21 dnia: 18 Lutego 2020, 15:16:41 »
Dobrze byłoby dojść gdzie on teraz sprzedaje swoje śmiecie, co zasugerowano w tamtym wątku.

Na jego stronie internetowej jest reklama Roma Numismatics. To chyba zatem właściwy trop...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #22 dnia: 18 Lutego 2020, 17:52:20 »
Nie zauważyłem niczego niepokojącego (falsów) w jego ofertach Polski Królewskiej. Oczywiście ten cały proceder podbijania ceny w licytacji to oddzielny problem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #23 dnia: 18 Lutego 2020, 19:29:51 »
Główny problem u Lanza to chyba oferta antyczna - na inną zresztą nigdy nie zwracałem uwagi.
Dość często zdarzają się tam różne "nieregularności": błędy w opisach, przemilczanie różnych rzeczy (np. tooling'u), zawyżanie oceny stanu zachowania itp. I tak już to od lat sobie leci. Ja osobiście staram się tę firmę omijać. Nie, żebym tam nigdy niczego nie kupił, ale mam jakieś takie "niesympatyczne wrażenie" - wiele "drobiazgów", które się sumują i w tej sumie mi nie pasują. Na przykład ceny, które nigdy nie są w najmniejszym stopniu "okazyjne"...
Cała ta opisana tu probusowa historia, z daleka śmierdząca zorganizowanym oszustwem na szkodę kolekcjonerów, wraz z informacjami z tego dodatkowego wątku, sprawi na pewno, że moje "omijanie" będzie od dziś jeszcze dużo bardziej zdecydowane!
Gorny&Mosch i Savoca przynajmniej starali się w szczątkowym stopniu "zachować twarz" - Lanz bez skrupułów pokazał Barnabie swój palec środkowy...

ZM

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #24 dnia: 18 Lutego 2020, 19:53:15 »
Lanz bez skrupułów pokazał Barnabie swój palec środkowy...
Czyli Firmie również łzawi oko...
Qui Non Proficit, Deficit.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #25 dnia: 18 Lutego 2020, 22:52:27 »
Lanz bez skrupułów pokazał Barnabie swój palec środkowy...
Czyli Firmie również łzawi oko...

Można jaśniej? Bo nie bardzo rozumiem:(

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #28 dnia: 19 Lutego 2020, 13:13:36 »
PS. Lanz studiował budowę silników na Politechnice w Grazu (Austria)

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Numismatik Lanz
« Odpowiedź #29 dnia: 19 Lutego 2020, 19:07:30 »
Wypraszam sobie wycieczki przeciw inżynierom! ;)
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

 

R E K L A M A
aukcja monet