Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:05:40

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Prośba o identyfikację boratynek  (Przeczytany 1804 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Prośba o identyfikację boratynek
« dnia: 28 Lutego 2020, 22:19:56 »
W ciągu wielu lat trafiło do mnie różnymi drogami i w różny sposób siedem boratynek. Stany słabe, co zresztą widać na załączonym obrazku. Generalnie nie zbieram miedzianych szelągów Jana Kazimierza, dlatego sierotki siedziały w kącie i czekały, aż się nimi zajmę i poświęcę im uwagę. No i doczekały się. I tu moja prośba: nie mam specjalizowanego katalogu boratynek, dlatego identyfikacja szelągów siłą rzeczy jest jedynie zgrubna. Proszę więc o dokładniejszą identyfikację moich sierotek, a nuż jest wśród nich jakaś księżniczka ;-) A oto one:
1. Mennica Ujazdów, aw. pod popiersiem T·L·B, w otoku ·IOAN· - CAS·REX· rw. pod orłem h. Ślepowron, w otoku (rozetka)SOLID REGN – POLONI·1661
2. Mennica Ujazdów, aw. pod popiersiem T·L·B·, w otoku ·IOAN· - [C]AS·REX rw. pod orłem h. Ślepowron?, w otoku ·SOL...LO·1664·
3. Mennica Wilno, aw. pod popiersiem TLB, w otoku IOAN* - CAS REX rw. pod pogonią monogram *HKPL, w otoku SOLI·MAG DVC·LIT·1665
4. Mennica Wilno, aw. pod popiersiem T.L.B., w otoku ˙IOAN - CAS˙REX rw. pod pogonią monogram ·HKPL·, w otoku SOLI MAG DVC LI·T 1666
5. Mennica Wilno, aw. pod popiersiem ?, w otoku ... - CAS ... rw. pod pogonią monogram ·HKPL·, w otoku …DVC LIT 1666
6. Mennica Ujazdów, częściowo niedobita, nieczytelna data, 1660-1661, aw. pod popiersiem ?, w otoku ...N· - CAS·REX rw. pod pogonią h. Korwin, w otoku SOLI·MAG·DVC·LIT…
7. Mennica Kowno, aw. pod popiersiem G·F·H·, w otoku IOAN - CAS REX rw. pod pogonią h. Kryszpin, w otoku SOL MAG DVC LIT 166?
Mam nadzieję, że przynajmniej mennice poprawnie rozpoznałem.
 
Boratynki.jpgProśba o identyfikację boratynek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o identyfikację boratynek
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Lutego 2020, 22:46:41 »
Doskonale Pan monety zidentyfikował :) Nie ma wśród nich rarytasów niestety. Nie wiem czego więcej Pan oczekuje. Mogę podać ewentualnie numery katalogowe. Jeśli tak to proszę o informacje czy na monetach z Wilna, na awersie po IOAN są kropki czy gwiazdki. Czy przy monogramie HKPL monety 3 są jakieś ozdobniki? /kropki , gwiazdki/. Moneta 4 ma chyba kropki, tak jak moneta 5. Ale to jutro :)
Pozdrawiam. zdzicho

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Prośba o identyfikację boratynek
« Odpowiedź #2 dnia: 29 Lutego 2020, 12:46:47 »
Dziękuję za odpowiedź. Jeśli to nie będzie za dużym kłopotem, to proszę o podanie numerów katalogowych. Przy opisie monet starałem się jak najdokładniej podać interpunkcję, czyli monety wileńskie w kolejności posiadają: 3. aw. IOAN(gwiazdka), rw. (gwiazdka)HKPL, za L brak drugiej gwiazdki 4. aw. po IOAN nie ma żadnego znaku, rw. (kropka)HKPL(kropka), nie wiem, czy znaczenie ma kropka rozdzielająca w LIT, czyli LI(kropka)T 5. aw. tu IOAN i następujący znak są nieczytelne, rw.  (kropka)HKPL(kropka).
Oglądając teraz w powiększeniu te monety zauważyłem, że portrety Króla na monecie drugiej, czyli ujazdowskiej z 1664 r., oraz trzeciej - wileńskiej z 1665 r., są identyczne. Transfer punc pomiędzy mennicami?

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Prośba o identyfikację boratynek
« Odpowiedź #3 dnia: 29 Lutego 2020, 14:23:54 »
1/ KU61.A.12.14.2.1  bez R z tym, że całego herbu Ślepowron nie widać, a odmian jest 7. Identyfikacja może być obarczona błędem
2/ Bez herbu identyfikacja katalogowa nie jest możliwa
3/LW65.A.21.22.1.1e.b   szacowana rzadkość R
4/Jeśli po IOAN kropka to:  LW66.A.21.11.3.1a.a  szacowana rzadkość R1
   Jeśli po IOAN gwiazdka to: LW66.A.21.11.3.1a.b  szacowana rzadkość R1
5/ Identyfikacja tak jak pozycja 4
6/LU61.C.11a.11.2.1  bez R
7/ Ta odmiana herbu występuje tylko w 1666 roku. LK66.A.21.11.1.1a  bez R
Pozdrawiam. zdzicho

Jac

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
Odp: Prośba o identyfikację boratynek
« Odpowiedź #4 dnia: 29 Lutego 2020, 15:05:05 »
Raz jeszcze dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.

 

R E K L A M A
aukcja monet