Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 11:55:14

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie i piękne boratynki  (Przeczytany 24749 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Rzadkie i piękne boratynki
« dnia: 02 Marca 2020, 13:02:12 »
W sobotę na Violity zakończyła się aukcja zestawu boratynek, a wśród nich takich 2 egzemplarzy jak na zdjęciu.
1/ nienotowana w literaturze odmiana z mennicy ujazdowskiej z małym portretem i I odmianą Orła
2/ bardzo rzadka moneta z mennicy krakowskiej z małym portretem i przebitką daty 166/0/1
Nie dość, ze monety rzadkie, to jeszcze pięknie zachowane z charakterystyczną dla monet ze skarbów patyną. Takie monety warto zbierać :)
Jeśli ktoś zbiera jakiś konkretny temat, to kupi brakującą odmianę w każdym stanie, bo lepszy egzemplarz może się pojawić za kilka lat albo nigdy.
Natomiast tym, którzy poszukują ładnych boratynek polecam szukanie monet w oryginalnej patynie i w najlepszym możliwym stanie zachowania.
Na zestawieniu drugim przykłady boratynek z którymi spotykamy się na rynku. Polecam te po lewej stronie :)
Oczywiście każdy sam podejmuje decyzję jakie monety włączyć do kolekcji.  Kupując monety agresywnie czyszczone chemią lub elektrolizą/ też mam takie/ trzeba mieć świadomość, że różnie się zachowują pozostawione do naturalnego patynowania. Nie wiem od czego to zależy, ale jedna moneta patynuje bardzo szybko, a inna nie. Na zestawieniu trzecim kilka monet po elektrolizie z mojego zbioru, które mimo upływu kilku lat patynują bardzo wolno.
I jeszcze słówko o stanach zachowania. Mam świadomość, że jestem ortodoksyjny w swoich poglądach :) Uważam bowiem ,że nie powinno się oceniać stanu zachowania monet agresywnie wyczyszczonych chemią lub elektrolizą do "gołego' metalu. Co najwyżej tak jak robią to Amerykanie np : detale stanu III, ale moneta czyszczona
Pozdrawiam. zdzicho

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Marca 2020, 23:29:26 »
Szelągi Jana Kazimierza Boratynki to piękne często niedoceniane monety.
Zebranie choćby połowy znanych odmian w znakomitych stanach zachowania jest nie lada wyzwaniem .

Ps. Może napisze Pan post na temat wariantów Boratynek Litewskich wybitych w 1661 gdyż to chyba najbardziej interesujący rocznik ;) , przynajmniej mnie od zawsze interesował .
Janek

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Marca 2020, 08:02:03 »
Oj, w katalogu Wolskiego temu zagadnieniu poświęcono około 20 stron :)
Ale podstawowe informacje proszę bardzo.
W Ujazdowie 1661 zidentyfikowano jak do tej pory 6 odmian i wariantów litewskich pogoni- zestawienie 1
Pogoń z małą tarczą ma dodatkowe 2 warianty: z krótkimi wstęgami/+ kilka innych różnic/ i z trzema wstęgami.
Każda z tych odmian pogoni na stemplu występuje z różnymi herbami, mitrami, interpunkcjami itp- zestawienie 2 Odmiana z małą tarczą
Jako, że zbieram tylko monety prawidłowo wybite nie uwzględniam błędów pomyłek itp. Stąd na tym zestawieniu pokazuję 8 podstawowych wariantów rewersu + jako przykłady bić omyłkowych monetę bez herbu- Wolski wyróżnia kilka i monetę z błędem- w katalogu jest więcej.
Takie zestawienia dotyczą wszystkich odmian pogoni.
Jakby tego było mało, to każdy  wariant rewersu występuje z różnymi wariantami awersu wyodrębnionymi na podstawie portretu, interpunkcji i monogramu TLB. Tak jak np na zestawieniu 3 gdzie identyczny rewers występuje z 3 różnymi awersami mnie interesującymi.
Jak widać monet do zebrania jest bardzo dużo i , co ciekawe, nigdy nie wiadomo na co się trafi.  :)
Na ostatnim zestawieniu moja ocena rzadkości monet, którymi się interesuję. Trzymam rękę na pulsie od 10 lat/ fora, portale aukcyjne, konsultacje z innymi kolekcjonerami itp/ i uważam, że przynajmniej w 2 wypadkach Wolski niedoszacował rzadkości.
Więcej na ten temat można poczytać w moim artykule o historii jednego portretu na  katalogmonet.pl
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #3 dnia: 17 Marca 2020, 20:41:29 »
Właśnie zakończyła się aukcja rzadkiej boratynki krakowskiej z 1660 roku z portretem będącym w kręgu moich zainteresowań. Nie licytowałem, bo:
1/moneta pomalowana została jak zwykle u Igora ciemnym mazidłem, które jest nie do usunięcia bez zastosowania agresywnych metod chemicznych i mechanicznych. Moim zdaniem nie nadaje sie do zbioru.
2/Czas oczekiwania na monetę z Ukrainy, to wedle sprzedającego 49 dni, bez żadnej obecnie gwarancji, że tak będzie. Kto wie co będzie za blisko 2 miesiące.
Na zdjęciu dwa warianty tej monety. Górna moneta Igora z łapą Orła nie wchodzącą w napis otokowy/ wedle Wolskiego R3/ i dolne zdjęcie mojej monety z łapą rozdzielającą napis otokowy/ R4/
Pozdrawiam. zdzicho

Kochanowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #4 dnia: 27 Kwietnia 2020, 11:48:06 »
Niedawno zamówiłem kilka ciekawych boratynek u Igora i póki co czekam aż przyjdą. Chciałem tylko zapytać kolegę zdzicha o ów ciemne mazidło. Czy on to stosuje, by moneta lepiej wychodziła na zdjęciu pod aukcję, czy w celach konserwacyjnych? Czy po jej usunięciu moneta jest uszkodzona/zniszczona?
Ps. jak szelągi do mnie dotrą, to je tu wrzucę

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #5 dnia: 27 Kwietnia 2020, 13:23:02 »
Maluje aby moneta "lepiej" według niego wyglądała, bo przecież często pod tym świństwem jest grynszpan. Pisałem do niego w tej sprawie, ale bez efektów. Puki takie monety się sprzedają, to nie przestanie. Bez szkody dla monety nie da się tego usunąć. Żadne rozpuszczalniki, spirytus itp nie działają. Jedyna metoda mi znana, to długie moczenie w nasyconym kwasie szczawiowym i mechaniczne usuwanie szybkoobrotową wiertarką z końcówką w postaci szczotki miedzianej. Dla mnie tak czyszczona moneta jest numizmatycznym trupem i dlatego od Igora nie kupuję. Jak Pan znajdzie sposób bezinwazyjnego usunięcia tego świństwa, to proszę się wieściami podzielić.
Niedawno sprzedał bardzo rzadką boratynkę z Krakowa, w katalogu Wolskiego R5. Tak wygląda- zdjęcie górne. Dla porównania mój egzemplarz
« Ostatnia zmiana: 27 Kwietnia 2020, 15:50:20 wysłana przez zdzicho »
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Kwietnia 2020, 17:52:12 »
Wiele razy zastanawiałem się kiedyś  nad zakupem od Igora rzadszych egzemplarzy boratynek ale na szczęście znajomy który zakupił piękne egzemplarze zdecydowanie odradził.Faktycznie są malowane i zdecydowanie odradzam jak wcześniej kolega napisał.Wole gorszy lecz czytelny szeląg niż taki malowany jak dla mnie złom.Szkoda tych szelągów.
« Ostatnia zmiana: 29 Kwietnia 2020, 18:26:34 wysłana przez Lord_S »

Kochanowski

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 3
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #7 dnia: 13 Maja 2020, 17:14:37 »
Tak jak obiecałem, wrzucam zdjęcia szelągów, które nabyłem na aukcji u Igora. Niektóre faktycznie w świetle słonecznym wyglądają na pomalowane czymś jakby flamaster, ale niestety zdjęcie tego nie oddaje. Boratynek, choć pięknych, chyba nie warto od tego użytkownika brać.
Jak one je doczyszcza? Elektrolizą? Ktoś się orientuje?

https://live.staticflickr.com/65535/49890764581_697bac4df6_h.jpg
Rzadkie i piękne boratynki


https://live.staticflickr.com/65535/49890765256_2e2ac0ce3b_h.jpg
Rzadkie i piękne boratynki


zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #8 dnia: 13 Maja 2020, 20:04:54 »
Czasami ma na sprzedaż ciekawe odmiany, ale niestety zniszczone tą sztuczna patyną. To jest numizmatyczny złom moim zdaniem. Dobrze radzę omijać tego sprzedawcę. Żal patrzeć jak niszczy często fajne monety.
Kiedyś , lata temu kupiłem i próbowałem to świństwo usunąć. Tak to wyglądało.
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #9 dnia: 27 Maja 2020, 14:08:18 »
Witam ostatnio  trafiła mi się bardzo piękna boratyneczka:) koronna 1663 r wydaje mi się że stan menniczy ?Proszę ocenić.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2020, 14:12:59 wysłana przez Lord_S »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #10 dnia: 27 Maja 2020, 15:12:59 »
Bardzo ładny egzemplarz :) szkoda, że nie mamy zdjęcia w świetle dziennym tak, aby zobaczyć naturalny kolor. Oczywiście menniczą ta moneta nie jest, ale detale bardzo przyjemne. Az miło oglądać.
Tutaj zaproponowałem jak oceniać stan zachowania boratynek:  http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynka-na-rynku-numizmatycznym
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #11 dnia: 27 Maja 2020, 16:00:46 »
Proszę Pana bardzo ciekawy interesujący artykuł .Postaram się zrobić zdjęcie w dziennym świetle.
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2020, 16:21:12 wysłana przez Lord_S »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #12 dnia: 27 Maja 2020, 17:17:49 »
Bardzo ładny egzemplarz :) szkoda, że nie mamy zdjęcia w świetle dziennym tak, aby zobaczyć naturalny kolor. Oczywiście menniczą ta moneta nie jest, ale detale bardzo przyjemne. Az miło oglądać.
Tutaj zaproponowałem jak oceniać stan zachowania boratynek:  http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynka-na-rynku-numizmatycznym

Ten link mi się nie otwiera. I żeby uprzedzić pytanie Pana Pawła, na Pececie.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #13 dnia: 27 Maja 2020, 17:21:00 »
Bardzo ładny egzemplarz :) szkoda, że nie mamy zdjęcia w świetle dziennym tak, aby zobaczyć naturalny kolor. Oczywiście menniczą ta moneta nie jest, ale detale bardzo przyjemne. Az miło oglądać.
Tutaj zaproponowałem jak oceniać stan zachowania boratynek:  http://www.katalogmonet.pl/Newsy-numizmatyczne/Boratynka-na-rynku-numizmatycznym

Ten link mi się nie otwiera. I żeby uprzedzić pytanie Pana Pawła, na Pececie.

Jacku, może wyczyść ciasteczka. Link działa poprawnie:
 
Opera Zrzut ekranu_2020-05-27_172003_www.katalogmonet.pl.pngRzadkie i piękne boratynki
Norbert

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #14 dnia: 27 Maja 2020, 18:52:07 »
Zdjęcia światło dzienne .
« Ostatnia zmiana: 27 Maja 2020, 19:00:48 wysłana przez Lord_S »

 

R E K L A M A
aukcja monet