Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 22:13:20

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rzadkie i piękne boratynki  (Przeczytany 24762 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #15 dnia: 27 Maja 2020, 20:49:42 »
Jakiś czas temu nie było chętnych aby wydać jedynie 2 stówki na tę rzadką boratynkę z Krakowa z początków 1660 roku. Bez monogramu TLB pod portretem, Orłem wzoru 1659 i herbem Ślepowron w prawo. Nie dość, że bardzo rzadka, to jeszcze w pięknej naturalnej patynie.
A dzisiaj zakończyła się aukcja boratynki litewskiej z Ujazdowa 1660, zniszczonej obiegiem i sztuczną patyną, która poszła za 860 zł. Powodem był błąd w imieniu króla IOANN. Błąd znany z mennicy ujazdowskiej z 1660, ale z rewersem koronnym. Decyzji kupujących chyba nigdy nie zrozumiem :o
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #16 dnia: 27 Maja 2020, 21:12:06 »
W życiu bym nie dał tyle set złotych w tak kiepskim stanie z odpadającą kruchą patyną.

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #17 dnia: 27 Maja 2020, 21:19:33 »
Następna boratyneczka tym razem litewska. Powiedzmy nie tak piękna jak wcześniej przedstawiłem ale z moim ulubionym portretem króla Jana Kazimierza i w oryginalnej czekoladowej patynce zdjęcia nie nadają rzeczywistego uroku tej monety .
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2020, 12:50:28 wysłana przez Lord_S »

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #18 dnia: 28 Maja 2020, 14:05:56 »
Moja patynuje od pewnego czasu (ciekawostka to linia na rewersie pod literą I w słowie solid)
« Ostatnia zmiana: 28 Maja 2020, 14:08:38 wysłana przez rom57 »

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #19 dnia: 02 Czerwca 2020, 14:02:50 »
Witam serdecznie mam problem z identyfikacją tego ładnego szeląga litewskiego 1661 prawdopodobnie D.11b.11 str 373 ???.Proszę o identyfikację.

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #20 dnia: 02 Czerwca 2020, 16:44:45 »
Fajnie, że Pan kupił, obserwowałem tę monetę, bardzo ładna :)
Nie, to nie jest hybryda. U Wolskiego LU61.C.11a.11.2.1 str. 371. Ja wyróżniam tę Pogoń jako osobny wariant ze względu na krótkie wstęgi, różnice w rysunku konia, kształt tarczy itp.
Moneta hybrydowa ma cały awers bity stemplem krakowskim i różni się on od stempli ujazdowskich trzema zasadniczymi elementami, które pokazałem na zestawieniu:
1/brak kropki przed CAS/ na Pana monecie jest/
2/gruby węzeł na końcu wieńca/ na pana monecie nie ma/
3/ wąsko zapisany monogram TLB/ na Pana monecie zapisany szeroko.
Ale moneta fajna :)
Pozdrawiam. zdzicho

Lord_S

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 186
  • Zainteresowania: Szelągi Jana Kazimierza
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Czerwca 2020, 16:55:07 »
Dziękuję serdecznie Panu za informację odnośnie identyfikacji. Jak za parę złotych myślę że warto było :) . Pana moneta w ładnej 300 letniej patynie piękna. Pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: 02 Czerwca 2020, 17:00:41 wysłana przez Lord_S »

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Czerwca 2020, 17:50:34 »
Oczywiście, że było warto.
W starej patynie tylko ta grafitowa niestety. Pozostałe 2 były kiedyś czyszczone.Patynują dopiero od paru lat
Pozdrawiam. zdzicho

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Czerwca 2020, 17:46:50 »
Pierwsza boratynka kupiona w tym roku ;D Szeląg koronny z mennicy w Krakowie z początku 1660 roku. Duży portret Jana Kazimierza, brak jeszcze monogramu zarządcy mennicy krakowskiej T. L. Boratiniego pod portretem- cecha charakterystyczna dla roku 1659 i początków 1660 . Wariant zapisu imienia króla IOAN. CASI REX. Na rewersie Orzeł wzoru 1659, herb Ślepowron w prawo wzoru 1659. SOLID. REG-NI.POLO. 1660. Odmiana nie jest ekstremalnie rzadka, ale bardzo poszukiwana ze względu na CASI.
Wolski szacuje rzadkość na R3. Jednak biorąc pod uwagę kolorową, naturalna patynę i stan zachowania oceniam ją na bardzo rzadką.
Porównując tę monetę z monetą rzadszą R4, ale dawniej umytą widać, że moneta w patynie prezentuje się piękniej. Zawsze powtarzam, że naturalna patyna, to piękna szata, w którą natura monetę ubiera przez setki lat. Przecież nie chodzi tylko o to, aby mieć kolejną odmianę, ale i o wrażenia estetyczne, możliwość obcowania, zachwytu nad urodą monety. Ten egzemplarz taki jest ;D
Zdjęcie zrobione w świetle dziennym 11-letnim aparatem Panasonic, Lumix DMV-TZ4 kupionym wtedy za kilka setek. Tło wymienione w programie graficznym Paint 3D. Na moje potrzeby zupełnie wystarczy. Tę informację zamieszczam po przeczytaniu wątku o tym jaki aparat kupić i jakie oprzyrządowanie posiadać, ile tysięcy wydać, aby zrobić przyzwoite zdjęcie monety ;)
Pozdrawiam. zdzicho

modsog

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 740
    • Blog o półtorakach
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Czerwca 2020, 20:23:00 »
Pierwsza boratynka kupiona w tym roku ;D
Faktycznie przepiękna jak na ten typ monet. Czyżby i wśród boratynek była posucha na alledrogo? No chyba, że inne źródło to nie wnikam :)
Co do sprzętu nawet nie zagłębiałem się zrezygnowawszy po kilku postach, bo dla amatora-kolekcjonera na własny użytek wystarczy aparat za kilkaset złotych + jakieś dobre źródło/naturalne światło. Ja też "przechodząc na swoje" zostawiłem niemal identycznego Lumixa rodzicom, bo żona miała "lustrzankę". I żałuję. To wielkie bydle żre 4 paluszki na 40 zdjęć, ustawień ma tyle co w promie kosmicznym a zdjęcia monet wychodzą takie se...  ;) Jedyny plus to spory zoom. Ale, że jest ciężkie i duże to na wycieczki nie biorę  bo i tak jestem obładowany zazwyczaj.
https://poltoraki.blogspot.com/ - blog o półtorakach Zygmunta III Wazy
https://falszywemonety.blogspot.com/ - Zbiór informacji o FAŁSZERSTWACH NA SZKODĘ KOLEKCJONERÓW

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #25 dnia: 26 Czerwca 2020, 20:33:30 »
Wolski szacuje rzadkość na R3. Jednak biorąc pod uwagę kolorową, naturalna patynę i stan zachowania oceniam ją na bardzo rzadką.

O ile jeszcze mogę od biedy zgodzić się, choć niechętnie na włączanie estetyki do oceny stanu, o tyle regulację rzadkości na tej podstawie uważam za przesadzoną.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #26 dnia: 26 Czerwca 2020, 20:52:22 »
Trzeba to powiedzieć firmom, które zaczęły wypisywać
"Rzadki w takim stanie zachowania"
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #27 dnia: 26 Czerwca 2020, 22:24:29 »
Wolski szacuje rzadkość na R3. Jednak biorąc pod uwagę kolorową, naturalna patynę i stan zachowania oceniam ją na bardzo rzadką.

O ile jeszcze mogę od biedy zgodzić się, choć niechętnie na włączanie estetyki do oceny stanu, o tyle regulację rzadkości na tej podstawie uważam za przesadzoną.

Obawiam się, że Pan mnie nie zrozumiał. Dla mnie obok unormowanych cech oceny monety takich jak skala rzadkości i skala stanów zachowania istnieje cecha nigdzie nie skodyfikowana, a mianowicie uroda monety. To jest coś co wzbudza zachwyt i uśmiech posiadacza. Jedni nie oceniają tak monety, ale dla mnie jest to istotne. Mogą być dwie monety o takim samym R, podobnym stanie zachowania, ale jedna z nich będzie dla mnie piękniejsza. Dla mnie, bo dla kogoś innego być może nie. Dlatego napisałem, że ja oceniam te monetę na bardzo rzadką Niżej przykład portretu, który budzi mój zachwyt od lat. Mój zachwyt, bo rozumiem, że ktoś inny będzie obojętny
Pozdrawiam. zdzicho

rom57

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 324
  • Legitymacja: 110
  • Zainteresowania: ZIIIW, boratynki i inne
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #28 dnia: 29 Czerwca 2020, 22:00:21 »
maja ulubiona KK60.B.11b.11.5

zdzicho

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 764
  • Legitymacja: 106
  • Zainteresowania: Boratynki
Odp: Rzadkie i piękne boratynki
« Odpowiedź #29 dnia: 08 Sierpnia 2020, 16:52:38 »
Trzecia moneta kupiona w tym roku. Jak wiadomo wedle obowiązującego obecnie prawa za podniesienie z pola boratynki można dostać 2 lata więzienia, a jak na polu znajduje się stanowisko archeologiczne /o którym nikt, nawet właściciel pola może nie wiedzieć/, to grozi kara do 8 lat wiezienia :o
Nic wiec dziwnego, że przyzwoitych boratynek w oficjalnej sprzedaży nie ma. Pozostało tylko kupować za granicą i zgłaszać kupioną monetę do odprawy celnej lub wyprosić od innego kolekcjonera aby sprzedał lub zamienił. Na pocieszenie zostają informacje policyjne" o niezwykle cennych miedzianych monetach XVII wiecznych" lub boratynkach jako zabytkach archeologicznych. Ale dość żalów.
Moneta z mennicy krakowskiej z 1660 roku, mały portret króla, na rewersie rozeta, herb Ślepowron i napis otoku SOLID.REGN-I POLO. To ważne, bo dzięki takiemu rozdzieleniu napisu otokowego moneta jest rzadka, wedle Wolskiego R4. Niebagatelne znaczenie ma oryginalna patyna. Na razie zdjęcie sprzedawcy.
Pozdrawiam. zdzicho

 

R E K L A M A
aukcja monet