Aktualności: Kalendarz TPZN 2021 - http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,15351.msg115701.html#msg115701

• 29 Listopad 2020, 18:43:25

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dwuzłotówka 1768 z błędem  (Przeczytany 1664 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

rav

• Użytkownik
  • **
Dwuzłotówka 1768 z błędem
« dnia: 06 Marzec 2020, 10:54:30 »
Witam,
mam pytanie odnośnie dwuzłotówki z 1768 roku, ostatnio oferowanej na V aukcji SNMW poz. 344. W opisie tej monety czytamy "Błędnie wybite OOL zamiast COL". Co o tym sądzicie? Czy faktycznie mamy tu do czynienia z takim błędem...?
Zamieszczam zdjęcie z aukcji oraz dodatkowe zdjęcie dla porównania jak to wygląda na żywo.

arcze

• Stały bywalec
  • Zainteresowania: Miedziana moneta Rosji carskiej 1700-1810 i jej falsyfikaty
Odp: Dwuzłotówka 1768 z błędem
« Odpowiedź #1 dnia: 06 Marzec 2020, 11:09:47 »
Sprzedawca dał sie ponieść wyobraźni.
Obie C w legendzie wybito tą samą puncą literową, której - po odciśnięciu z matrycy - nie dopracowano (nie zeszlifowano pionowej kreseczki).

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #2 dnia: 06 Marzec 2020, 11:20:22 »
No właśnie też mi się tak wydaje...
Oto zdjęcie drugiego C w legendzie.

Pabloss

• Stały bywalec
« Odpowiedź #3 dnia: 06 Marzec 2020, 14:21:49 »
 Z tą wyobraźnią to jest delikatnie powiedziane.  W mojej opinii opis wprowadza w błąd i to bardzo. Firmy aukcyjne najczęściej prowadzą osoby które mają spore pojęcie o numizmatyce.

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #4 dnia: 06 Marzec 2020, 15:27:01 »
Też tak uważam... Ale jak napisałem o tym sprzedającemu to się obraził na mnie i nie wyraził chęci na dalszą rozmowę... Tym bardziej, że druga moneta, którą kupiłem była porysowana i z widocznymi śladami czyszczenia. Zero wytłumaczenia tylko jeszcze pretensja, że po co to zauważyłem. No cóż, to niestety pokazuje jak trudno dziś kupić ładną monetę, bez ingerencji w nią, bez krętactwa... Nawet z niby pewnego źródła.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #5 dnia: 06 Marzec 2020, 16:45:02 »
No cóż, to niestety pokazuje jak trudno dziś kupić ładną monetę, bez ingerencji w nią, bez krętactwa... Nawet z niby pewnego źródła.

To także oddziela uczciwych sprzedawców od post-komunistycznej spuścizny.

A z rad oczywistych dodam, ze nic nie zastąpi wnikliwego zbadania zdjęć przed aukcją.
« Ostatnia zmiana: 06 Marzec 2020, 16:47:20 wysłana przez cancan62 »
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

eleniasz

• Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
« Odpowiedź #6 dnia: 06 Marzec 2020, 17:00:01 »
To oczywiste, że nie ma tam żadnego błędu i opis w aukcji był bardzo naciągany.
Zgadzam się, że nie powinno się tak robić by na siłę szukać sensacji i mogło to wprowadzić w błąd kupującego.
Ja tez już niestety nie reaguje na tego typu cwaniactwo, tylko omijam je szerokim łukiem...  >:(

Inna sprawa to niewiarygodnie wysoka cena. :o
Moneta w sumie nie jest zła, ale ma wyraźne i głębokie rysy po obu stronach, a sam rocznik jest dość popularny.
Nie chce się znęcać, ale moim zdaniem została znacznie przepłacona i jeśli na cenę miał wpływ błędny opis, to może warto ją zwrócić?
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #7 dnia: 07 Marzec 2020, 20:08:29 »
Dokładnie tak zrobiłem. Poinformowałem o tym wszystkim sprzedającego, który obraził się przez moją sugestię, że celowo wprowadził mnie w błąd.
Ale spójrzcie na jego zdjęcie i opis, naprawdę łatwo można było dać się nbrać. Zdjęcie sprzedającego całkowicie odbiega od rzeczywistości, nie wiem czy to kwestia jego przerobienia czy tylko takie ujęcie.
No i oczywiście moneta jest już spakowana i czeka do poniedziałku na odesłanie.

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #8 dnia: 02 Wrzesień 2020, 19:59:58 »
Taka ciekawostka na dziś, monetka ponownie trafiła na aukcję i będzie licytowana 12 września   :o
https://onebid.pl/pl/auction/748/lot/191/poniatowski-dwuzlotowka-1768-fs-z-bledem-bicia-ool
Dalej jest opisana jako "błąd bicia OOL"  :D

Tuk Tukat

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Półtoraki , Księstwo Warszawskie , II RP
« Odpowiedź #9 dnia: 02 Wrzesień 2020, 20:16:14 »
Dodam ,że opisy monet na aukcjach ustala się zazwyczaj pomiędzy komisantem a komitentem . Widocznie komisant liczył na dodatkowe korzyści wynikające ze swojego opisu a komitent się nie sprzeciwiał.
Janek

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #10 dnia: 02 Wrzesień 2020, 20:22:48 »
Dodam ,że opisy monet na aukcjach ustala się zazwyczaj pomiędzy komisantem a komitentem . Widocznie komisant liczył na dodatkowe korzyści wynikające ze swojego opisu a komitent się nie sprzeciwiał.

Niby tak, ale skoro komitent wie o tym, że taki opis jest bzdurą (a był o tym wcześniej informowany) to nawet jeśli komisant ma życzenie na stworzenie takiego opisu, to on i tak nie powinien się na to zgodzić i jednocześnie wytłumaczyć jaka jest rzeczywistość.

Tuk Tukat

• Rada Oficerów TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Półtoraki , Księstwo Warszawskie , II RP
« Odpowiedź #11 dnia: 02 Wrzesień 2020, 23:54:46 »

Niby tak, ale skoro komitent wie o tym, że taki opis jest bzdurą (a był o tym wcześniej informowany) to nawet jeśli komisant ma życzenie na stworzenie takiego opisu, to on i tak nie powinien się na to zgodzić i jednocześnie wytłumaczyć jaka jest rzeczywistość.

Czasem obupólna chęć zysku bierze górę.
Janek

SNMW

• Nowy użytkownik
  • *
« Odpowiedź #12 dnia: 11 Wrzesień 2020, 01:34:18 »
Szanowni Państwo,

Nazywam się Mateusz Wójcicki. Dopiero teraz zauważyłem wątek, w którym według mojej oceny, zostało w pewnym zakresie naruszone moje dobre imię licznymi komentarzami na podstawie wypowiedzi osoby, która przedstawiła jedynie część faktów.

Pan "rav", który w przeciwieństwie do mnie, występuje anonimowo, faktycznie zakupił u nas na V Aukcji 3 monety.

W ramach reklamacji, w swojej pierwszej wypowiedzi uznał, że zdjęcie zostało zakamuflowane i prosi o zmniejszenie cen monet! Ten fakt Szanowany Pan pominął w swojej publicznej wypowiedzi.

Pan "rav" został poinformowany, że nie rabatujemy zakupów według oceny i wysokości kupującego, bowiem w długim terminie prowadzi to do nadużyć. Zgodziłem się, że zdjęcie jest przerysowane tj. kąt padania światła może wprowadzić w błąd, ale nie było to celowe działanie z naszej strony. Monetę tą nie opisywałem osobiście, ale biorę, jako właściciel firmy pełną odpowiedzialność za powstałe błędy.

W przypadku kolejnej monety, poinformowałem kupującego, że o rysach napisaliśmy i, że są widoczne na zdjęciu. Zgodziłem się na zwrot monety pierwszej, ale przy drugiej uznałem, że jest to działanie na niekorzyść osoby, która wstawiła nam dany egzemplarz na aukcję. Uznałem, że po to robimy zdjęcia aby kupujący je oglądali, bowiem taki jest cel robienia zdjęć. Spór dotyczył ilości rys.

W odpowiedzi na uznaną reklamacje Pan "ray" kontynuował korespondencję, tym razem zarzucając nam celową manipulację i oszukiwanie licytujących. Cytuję "uważam, że jest to jeszcze bardziej celowe wprowadzanie w bład bo doskonale wszystko widać od razu po wzięciu monety w rękę" Pan w swojej wypowiedzi sam podjął się interpretacji regulaminu i tym razem jednak uznał, że nie chce rabatu, ale zwrotu.

Ze swojej strony dodam, że nasz błąd widać dopiero po powiększeniu, co sam Pan "ray" pokazał dodając zdjęcie w powiększeniu. Kupujący został przeze mnie poinformowany, że może zwrócić obie monety i uznałem, że jeśli bez wyjaśnień, na "dzień dobry" zakłada naszą nieucziwość, to dalsza korespondencja jest bezcelowa. Styl i sposób prowadzenia dyskuji, zważywszy, że kupujący osiągnął swój cel nie wymagały dalszej korespondencji.

Pan "rav" nie otrzymał rabatu, ale finalnie jednej z monet nie zwrócił, a przecież tak zaciekle o to walczył.

Kilka kolejnych sprostowań do toczonej dyskusji:

Ad 1 - Opis monety został osobiście przeze mnie zmodyfikowany. Zdjęcie zmodyfikuję jutro aby zamknąć pole do dyskusji.
Ad 2 - Na Pana "ray" nikt się nie obraził. Pole do dyskusji zostało wyczerpane, a Pan Szanowny zarejestrował się do naszej aukcji VI z czterokrotnie większym limitem niż do Aukcji V.
Ad 3 - Pana "ray" osobiście poinformowałem o sprostowaniu na forum. Poinformowałem go, że jego publiczne wypowiedzi nie przedstawiają wszystkich faktów, a tym samym poprosiłem go aby zachował się honorowo i nie brał udziału w aukcji firmy, która według jego opinii celowo wprowadza licytujących w błąd. Bynajmniej ja jako konsument tak bym uczynił.
Ad 4 Odnośnie post-komunistycznej spuścizny. Urodziłem się kilka lat przed "zmianą" ustroju, bynajmniej tą deklarowaną w podręcznikach, wychowałem się i wykształciłem w kraju, który nie zaznał ustroju komunistycznego i nikt z mojej rodziny nie działał na rzecz poprzedniego ustroju.
Ad 5 Zgadzam się z Panem cancac62, że zdjęcia są po to aby je oglądać, stąd po przygodzie z Panem "ray" zmodyfikowaliśmy regulamin aukcyjny, tak aby wady widoczne na zdjęciach były wyłączone z reklamacji. Jest to standard na aukcjach zagranicznych.
Ad 6 Do Pana Eleniasza. Lubię/lubiłem czytać Pana bloga i zawsze mnie zastanawia, że ma Pan tyle siły aby konstruować tak długie, wielostronne teksty, a brak chęci aby napisać do nas, że coś jest nie tak. Na każdej aukcji otrzymujemy zgłoszenia, mniej lub bardziej istotne, które zawsze sobie bierzemy do serca. Nie rozumie, czemu od razu zakładać trzeba "cwaniactwo". Ja życzyłbym sobie, ale to moje osobiste życzenie, aby osoby piszące poczytne blogi miały odwagę skrytykować każdą firmę, a odnoszę prywatnie wrażenie, że nie zawsze jest na to chęć.
Ad 7 Panie "rav" zdjęcie, o którym Pan mówi to nie efekt manipulacji, a kąta padania światła.
Ad 8 Panie Tuk Tukat - U nas z kupującym ustalamy cenę starrtową i prowizję i ewentualnie wspólnie strategię marketingową. Nie negocjuje stanów zachowania. Bład o którym tak namiętnie rozpisał się Pan "rav" to efekt nadgorliwości osoby, która opisuje u nas monety. Badamy na tyle, ile pozwala nam wiedza każdy przedmiot, tu popełniliśmy ludzki błąd. Zapewne gdybyśmy nie wystawiali aukcji to byśmy błędów nie popełniali.
Ad 9 Na platformie Onebid sprzedaliśmy około 7700 pozycji. Możecie Panowie wierzyć lub nie, ale reklamacja Pana "rav" to jedna z trzech jaką mieliśmy w historii firmy. W pozostałych dwóch przypadkach kupujący w przyjaznej atmosferze uargumentowali i wyjaślnili, gdzie nastąpił nasz bład, a my te reklamacje uznaliśmy. Innych reklamacji nie mieliśmy i zawsze staramy się zrozumieć obie strony.
Ad 10 Prośba, mocno osobista z mojej strony. Proszę wszelkie uwagi do treści naszych aukcji kierować na maila biuro@snmw.pl , ale jeżeli potrzeba upubliczeniania jest silniejsza to w pewnym zakresie to rozumię. Na to forum zaglądam, średnio raz na trzy miesiące i nie jest to stosowna forma komunikacji z naszą firmą.

Na koniec dodam uwagę, że będąc samemu kolekcjonerem jednego z działów szeroko pojętej numizmatyki i poniekąd czując się mocno w jej zakresie, uważam, że to kolekcjonerzy widzą najwięcej, stąd sprzedaż aukcyjna jest najlepszą formą sprzedaży. Prezentując swoją ofertę otwieramy się na tysiące par oczu. Rozumie, że potrzeba poinformowania o błędzie jest niska, gdy dzięki błędnemu opisowi można na tym zyskać, korzystając tym samym ze swojej wiedzy, ale jeśli błąd działa w drugą stronę, to nie widzę przeszkód aby do nas o tym napisać.

Mateusz Wójcicki
« Ostatnia zmiana: 11 Wrzesień 2020, 01:47:47 wysłana przez SNMW »

rav

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #13 dnia: 11 Wrzesień 2020, 12:03:02 »
O proszę :)
Oczywiście mam zapisaną całą korespondencję z SNMW i wyglądało to jednak zupełnie inaczej niż przedstawiono to w poście powyżej :)
No to po pierwsze: nie chciałem żadnego rabatu, tylko zgodnie z prawem żądałem zmniejszenia ceny (do faktycznej wartości) lub możliwości odesłania monet, które były zwyczajnie nieuczciwie opisane.
Zdjęcie przerysowane...? Opis też przerysowany...? To tylko przypadek...? No dobrze, niech będzie. Zwracam honor, przyjmuję, że to był tylko zbiór niewinnych przypadków, które popełnił ktoś przypadkowo, podczas gdy przypadkowo opisywał monety.
Ale skoro to takie przypadki to jak do tego doszło po raz drugi? Przyznał mi Pan rację i to nie było celowe działanie, to czemu moneta została PONOWNIE wystawiona z opisem "z błędem bicia OOL" choć już Pan wie, że tam nie ma żadnego błędu??? Wcześniej już Panu pisałem, że tam nie ma tam żadnego "OOL", a Pan (lub ktoś z Pańskich pracowników) ponownie użył tego samego określenia "błąd bicia OOL". No sorry, ale jak dla mnie jest to celowe i ma na celu przyciągnięcie uwagi (tak jak przyciągnęło moją). I to już drugi raz na tej samej monecie... Jest to robienie ze zwykłej monety ciekawostki, którą po prostu nie jest. I jeszcze powiększanie na zdjęciu obok monety COL które ma sugerować że jest to OOL i do tego opis, że "prezentuje się jak OOL"...? Tam nie ma żadnego OOL i wcale się tak nie prezentuje!
No ale oczywiście, po co ja wyciągnąłem to na światło dzienne, przecież mogłem nic nie pisać a moneta drugi raz by się sprzedała za wygórowaną kwotę. Moja wina, serdecznie przepraszam i obiecuję, że więcej się to nie powtórzy.
Jeśli SNMW się na mnie nie obraził to bardzo się cieszę, jednak ja to tak odebrałem po ostatnim mailu, że nie ma Pan przyjemności ze mną rozmawiać itp i z łaską zgodził się przyjąć ode mnie monety, które były nieuczciwie opisane. Jeśli tak nie było to za to również przepraszam.
Po prostu czasami należy spojrzeć na różne sytuacje z boku, nie tylko ze swojej strony. Ja rozumiem, że to biznes, kasa się liczy ale zawsze uważałem SNMW za świetnego specjalistę i uczciwego gracza, a takich jest coraz mniej. Jedyne czego wymagam to uczciwości, jeśli moneta jest wyczyszczona to należy o tym napisać, jeśli jest to "zwykła" moneta, to należy napisać jaka jest to odmiana a nie wymyślać nowe typu "OOL" albo jakieś inne.
Naturalnie nie będę aktywnym uczestnikiem kolejnej aukcji bo jeszcze znowu trafię na kolejną nową, nieopisaną dotąd odmianę ;)

Optimus_Prime

• Gaduła
« Odpowiedź #14 dnia: 11 Wrzesień 2020, 12:19:29 »
Ad 10 Prośba, mocno osobista z mojej strony. Proszę wszelkie uwagi do treści naszych aukcji kierować na maila biuro@snmw.pl , ale jeżeli potrzeba upubliczeniania jest silniejsza to w pewnym zakresie to rozumię. Na to forum zaglądam, średnio raz na trzy miesiące i nie jest to stosowna forma komunikacji z naszą firmą.
Ad 6 Do Pana Eleniasza. Lubię/lubiłem czytać Pana bloga i zawsze mnie zastanawia, że ma Pan tyle siły aby konstruować tak długie, wielostronne teksty, a brak chęci aby napisać do nas, że coś jest nie tak. Na każdej aukcji otrzymujemy zgłoszenia, mniej lub bardziej istotne, które zawsze sobie bierzemy do serca. Nie rozumie, czemu od razu zakładać trzeba "cwaniactwo". Ja życzyłbym sobie, ale to moje osobiste życzenie, aby osoby piszące poczytne blogi miały odwagę skrytykować każdą firmę, a odnoszę prywatnie wrażenie, że nie zawsze jest na to chęć.
Na to forum zaglądam, średnio raz na trzy miesiące i nie jest to stosowna forma komunikacji z naszą firmą.
Abstrahując od sytuacji między Pana firmą a kupującym, to zadał on konkretne pytanie dot. monety i została mu udzielona odpowiedź. Zadanie pytania i dyskusja na forum nie jest próbą komunikacji z Pana firmą. Musi Pan mieć świadomość, że mamy do prawo rozmawiać i pisać o monetach. Nie ma obowiązku informowania domów aukcyjnych o błędach. Za błędy merytoryczne odpowiada podmiot organizujący aukcję a liczba i jakość błędów świadczy o poziomie przygotowania do prowadzenia tego biznesu. Nie możecie Państwo spychać odpowiedzialności na osoby postronne. Dla Państwa jest bardzo wygodne, aby specjaliści różnej maści pisali maile i wskazywali palcem co jest nie tak. Jednak czy Państwo płacicie im za taką pracę? Jeśli nie no to takie oczekiwanie wobec forumowiczów i blogerów jest chyba nie na miejscu.

R E K L A M A
aukcja monet