Aktualności:

• 23 Październik 2020, 07:57:03

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Dla miłośników teorii spiskowych. Oczywiście, wirus....  (Przeczytany 7306 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Chalupski

• Stały bywalec
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
Odp: Dla miłośników teorii spiskowych. Oczywiście, wirus....
« Odpowiedź #30 dnia: 14 Marzec 2020, 10:24:35 »
Jak oceniacie Panie i Panowie wskaźnik przyrostu liczby urodzeń na przełomie 2020/2021?

Na takich spekulacjach opiera się właśnie najmodniejsza teoria spiskowa.

Teorie spiskowe mam w...

Ciekaw jestem tylko, czy podobnie jak po amerykańsko-kanadyjskich blackoutach w 1965 i 2003, po dziewięciu miesiącach będzie szturm na porodówki. I czy ktoś o tym pomyśli dziś, kiedy młodziaki mają dodatkowe ferie, czy będzie się dziwić w styczniu, że nie ma wystarczającej liczby miejsc dla rodzących.
Jurek

pavonis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #31 dnia: 14 Marzec 2020, 11:06:19 »
szyją maseczki
Taka determinacja może tylko dodawać otuchy. Bo w laboratoriach na całym świecie ten sam duch ludzkiej pomysłowości i wynalazczości szuka rozwiązania problemu zarazy. Ciekawe czy antyszczepionkowcy będą wierni swoim przekonaniom.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #32 dnia: 14 Marzec 2020, 15:58:22 »
W szyciu maseczek nie ma nic złego, ale Pana nie dziwi, że szpital uruchamia krawiecką linię produkcyjną  maseczek zamiast skupić się na leczeniu ludzi?

To już jest skrajna nieżyczliwość z Pana strony. Przecież nawet w tekście Wyborczej jest, że te maseczki szyją dwie panie z administracji. Uważa Pan, że lepiej byłoby gdyby przerzucały papiery czy też delegowałby Pan je od razu do robienia kroplówek albo innych zabiegów?

Ja rozumiem, że obecna władza może komuś się nie podobać (sam się nie zachwycam, ale wciąż wolę ją od poprzedniej), ale Pańskie podejście jednak mnie dziwi.

Byłoby też miło, gdyby Pan wreszcie wyjaśnił, jakie właściwie ma Pan poglądy. Wierzy Pan WHO, czy nie? Bo albo "nie dajmy się zwariować" albo pandemia.
« Ostatnia zmiana: 14 Marzec 2020, 16:38:26 wysłana przez Lech Stępniewski »
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #33 dnia: 14 Marzec 2020, 16:05:25 »
czy podobnie jak po amerykańsko-kanadyjskich blackoutach w 1965 i 2003

Wtedy nie było Internetu-nie był tak powszechny. Dzisiaj nawet narzeczeni potrafią siedzieć obok siebie i każde gapi się w swój smartfon. Poza tym co innego blackout, który ludzi zbliża (miło tulić się po ciemku), a co innego zaraza, która jednak ludzi od siebie oddala (a nuż ten trzeci przeskoczy na mnie).

Zatem na jakiś szał urodzeń bym nie liczył. Może być nawet spadek.
NOT IN RIC - nie notowane monety i błędy w The Roman Imperial Coinage, tomy VI i VII

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #34 dnia: 14 Marzec 2020, 18:03:43 »
 "Uważa Pan, że lepiej byłoby gdyby przerzucały papiery czy też delegowałby Pan je od razu do robienia kroplówek albo innych zabiegów?"
Nic takiego nie napisałem i proszę w ten sposób nie prowadzić rozmowy. Moja opinię na ten temat wyraziłem w poprzedniej wypowiedzi. Jak rozumiem szycie maseczek w szpitalu Pana nie dziwi. Jak za chwilę zaczną produkować stroje ochronne z foliowych worków na śmieci i taśmy klejącej, to tez Pana nie zdziwi.
"Ja rozumiem, że obecna władza może komuś się nie podobać "
Tak, obecna władza mi się nie podoba, ale nie uważam, że gdyby rządzili poprzednicy to było by lepiej. Rozkład Obrony Cywilnej na swoim sumieniu ma nie tylko ten, ale wiele poprzednich rządów też.
"Wierzy Pan WHO, czy nie".
W swojej naiwności jestem przekonany, że służby sanitarne przekazują WHO rzetelne dane. Natomiast politycy często opowiadają głupoty.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #35 dnia: 14 Marzec 2020, 18:57:42 »
"Uważa Pan, że lepiej byłoby gdyby przerzucały papiery czy też delegowałby Pan je od razu do robienia kroplówek albo innych zabiegów?"
Nic takiego nie napisałem i proszę w ten sposób nie prowadzić rozmowy. Moja opinię na ten temat wyraziłem w poprzedniej wypowiedzi. Jak rozumiem szycie maseczek w szpitalu Pana nie dziwi. Jak za chwilę zaczną produkować stroje ochronne z foliowych worków na śmieci i taśmy klejącej, to tez Pana nie zdziwi.

No to powtórzę:

W szyciu maseczek nie ma nic złego, ale Pana nie dziwi, że szpital uruchamia krawiecką linię produkcyjną  maseczek zamiast skupić się na leczeniu ludzi?

W takim razie na czym Pana zdaniem powinny się były w obecnej sytuacji skupić te DWIE panie z administracji? Jak one miały się w lepszy sposób skupić na leczeniu ludzi? Proszę o jasną odpowiedź, bo uważam Pana zarzut za dęty. Już samo sformułowanie "krawiecka linia produkcyjna" wskazuje, że po prostu szuka Pan kija. Nawet w "Gazecie Wyborczej" nie pozwolili sobie na taki wybryk

Tak, miło zaskakuje mnie inicjatywa w tym szpitalu: "załatwiłam belę materiału i gumki, a nasze panie ruszyły do szycia". Przypomnę, że Włosi (którym maseczek też rozpaczliwie brakuje) poprosili o maseczki Niemcy i Francję, po czym dostali figę z makiem. Pomogli Chińczycy. Zapewne załatwili bele materiału i gumki i uszyli te maseczki  ;) Może Pan o tym poczytać także w "Wyborczej"

Tak, w sytuacji nadzwyczajnej (a z taką mamy do czynienia) również szycie strojów ochronnych z worków na śmieci uważam za racjonalniejszą postawę niż oglądanie się na innych, będących w tej samej sytuacji.

Które podejście jest Pana zdaniem lepsze?

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #36 dnia: 14 Marzec 2020, 21:05:07 »
"Jak one miały się w lepszy sposób skupić na leczeniu ludzi?"
Znowu Pan przekręca moje słowa. Nieładnie. Zadaniem szpitala jest leczenie ludzi, a nie kombinowanie skąd wziąć sprzęt ochronny. To jest zadanie państwa. Nie słyszał Pan, że jesteśmy przygotowani, że agencja rezerw materiałowych dysponuje odpowiednimi zapasami?
Kalendarium;
- od początku stycznia Szpital Uniwersytecki w Zielonej Górze w miarę możliwości przygotowywał się do epidemii. W miarę możliwości, bo pewnie Pan słyszał o zadłużeniu szpitali.
4.03 pierwszy zarażony w szpitalu. Dramatyczny apel do wojewody o pomoc w zdobyciu ubrań ochronnych. Wyjazd wojewody do Warszawy
5.03 szpital otrzymuje 400 maseczek i 40 kombinezonów. Ta ilość przy oszczędnym wykorzystaniu starczy na 2 dni do obsługi chorego i osób z podejrzeniem czekających na wyniki badań
7.03 szpital otrzymuje 1000 maseczek i 300 niekompletnych kombinezonów ochronnych/ bez rękawic, ochraniaczy na buty i bez okularów/
13.04 z powodu braku dostaw szpital rozpoczyna szycie maseczek.
To jest stan przygotowania państwa do epidemii. Fajnie, ze szyją maseczki, bo trzeba się jakoś ratować w sytuacji kiedy państwo zawodzi.
Jak zwykle to gadanie, że jesteśmy silni, zwarci, przygotowani okazało się kłamstwem. Tyle z mojej strony

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #38 dnia: 14 Marzec 2020, 22:25:41 »
"Jak one miały się w lepszy sposób skupić na leczeniu ludzi?"
Znowu Pan przekręca moje słowa. Nieładnie.

Niczego nie przekręciłem. Jak moje pytanie może cokolwiek przekręcić? Pan natomiast uparcie nie odpowiada na proste pytanie, jak lepiej wykorzystałby Pan te DWIE panie z administracji.

Jak zwykle to gadanie, że jesteśmy silni, zwarci, przygotowani okazało się kłamstwem. Tyle z mojej strony

Proszę się zdecydować, czy Pana zdaniem politycy siali panikę (jak sugerował Pan w swym pierwszym poście), czy też - odwrotnie - bezpodstawnie uspokajająco zapewniali, że są "silni, zwarci, przygotowani" (jak sugeruje Pan teraz). Jeśli tak rzeczywiście mówiono (prosiłbym o cytat), to chyba znaczy, że nasi politycy ZA MAŁO panikowali.

Nie wiem też, na jakich porównawczych danych się Pan opiera. Bo pomijanie kontekstu to manipulacja. Czy w innych krajach jest lepiej? Czy we Włoszech każdy szpital otrzymuje na życzenie tyle masek i innego sprzętu, ile chce? Jedyne porównawcze dane, jakimi ja dysponuję, to te ogólnie dostępne dane o liczbie zarażonych, liczbie zmarłych etc. Czytam na przykład, że w prawie pięciokrotnie mniejszej Szwajcarii, znacznie bogatszej od nas, stwierdzono zarażenie u kilkanaście razy większej liczby osób. Ale nie wiem, czy to dlatego, że radzą sobie gorzej (mają bałagan, są niezorganizowani), czy dlatego, że radzą sobie lepiej (systematycznie badają większą ilość osób).

pavonis

• Stały bywalec
« Odpowiedź #39 dnia: 14 Marzec 2020, 22:37:58 »
https://wiadomosci.onet.pl/opinie/koronawirus-w-polsce-zagrozenie-epidemiczne-komentarz-lukasza-warzechy/5dz2fwn
Ciekawy ten artykuł Warzechy, rozsądnie napisał. Ale kto ma rację, trudno powiedzieć, nie ma w tym zakresie wiedzy.
Jeśli sytuacja będzie się przeciągać, to powirusowy stan gospodarki może być zatrważający. Dotychczasowa światowa hossa, po kryzysie 2008/2009, opierała się na drukowaniu pieniędzy i było oczekiwanie, że taka sztuczna sytuacja nie może trwać cały czas. Tym oczekiwanym "czarnym łabędziem" okazał się strach przed wirusem i nie wiem, jakie rządy mają pomysły na odbudowanie zaufania, gdy sytuacja wróci do normalności i zacznie się liczenie strat. Wiele chyba zależeć będzie od kondycji gospodarczych fundamentów, czyli małych i średnich przedsiębiorstw. A o tym chyba, tak jak w ww. artykule nikt na razie nie myśli. Sytuacja jest wysoce niepewna.

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #40 dnia: 14 Marzec 2020, 22:50:54 »
i kto ma wg Was rację, Szanowni Koledzy?

Obecnie sformułowano już tyle teorii, ocen i przepowiedni, że prawie na pewno ktoś będzie miał rację.

Szkopuł w tym, że być może nigdy nie będzie zgody, kto to taki.

Trudno bowiem policzyć WSZYSTKIE koszty podejmowanych dziś decyzji, choćby w perspektywie rocznej, nie mówiąc już o długookresowej.

A liczyć trzeba będzie choćby coś takiego: Czy lepiej mieć milion chorych i 10 000 zmarłych, ale gospodarkę zmniejszoną o 10%, czy 100 000 chorych i 1000 zmarłych, ale gospodarkę zmniejszoną o 20%. Wiemy, że 1000 zmarłych to lepiej niż 10 000 zmarłych, ale nie wiemy, co w praktyce oznacza te 20% na minusie. Tym bardziej że w jednym kraju takie skurczenie się gospodarki może być jeszcze do zniesienia, a w innym - zapoczątkuje lawinę bankructw, trwałą depresję gospodarczą etc. etc. A ile dodatkowych zgonów za taką depresją się kryje, tyle że "ciurkających" tu i ówdzie (niedożywieni staruszkowie, bankruci-samobójcy, ostateczna ruina służby zdrowia...), tego nawet dziś, w epoce big data, nikt nigdy nie policzy.

Zachęcam do lektury starego, ale wciąż inspirującego eseju Fryderyka Bastiata "Co widać i czego nie widać".

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #41 dnia: 14 Marzec 2020, 23:22:28 »
03.04 Rzecznik Ministerstwa Zdrowia uspokajał też, że szpitale będą przygotowane, jeśli pojawią się chorzy na koronawirusa. Dementował informacje, że brakuje środków ochrony osobistej dla lekarzy.  Ministerstwo poinformowało wszystkie szpitale, które mają oddziały zakaźne, że mogą się doposażyć w Agencji Rezerw Materiałowych. cyt. za: https://www.tokfm.pl/Tokfm/7,171710,25754329,koronawirus-w-polsce-nadal-nie-ma-minsterstwo-zdrowia-apeluje.html
Można również cytować premiera Mazowieckiego, ale chciał Pan jeden cytat. Na tym kończę udział w dyskusji. Pozdrawiam

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #42 dnia: 15 Marzec 2020, 00:40:11 »
...cytować premiera Mazowieckiego, ale chciał Pan jeden cytat...

Morawieckiego?
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

Lech Stępniewski

• Gaduła
    • NOT IN RIC
« Odpowiedź #43 dnia: 15 Marzec 2020, 03:19:00 »
Na tym kończę udział w dyskusji. Pozdrawiam

Również pozdrawiam. Ale przykro mi, że nie zechciał Pan odpowiedzieć na żadne z moich pytań.

Jeśli idzie o te maseczki w Zielonej Górze, to warto doczytać:

https://oko.press/koronawirus-w-szpitalu-w-zielonej-gorze/

Otóż Agencja Rezerw Materiałowych jak najbardziej wywiązała się z dostawy maseczek do kontaktów z pacjentami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem, natomiast w szpitalu brakuje najzwyklejszych maseczek chirurgicznych.

W tej chwili najbardziej brakuje nam zwykłych maseczek chirurgicznych. Mamy jeszcze pewien zapas, ale na rynku już ich nie ma, zostały wykupione przez obywateli.

My ich używamy na bloku operacyjnym, rocznie wykonujemy 16 tys. zabiegów. W każdym uczestniczy kilka osób – lekarze, instrumentariuszki, anestezjolodzy, itd. Na bloku operacyjnym maseczki są podstawą, a w tej chwili praktycznie nie można ich dostać.

Takich prostszych maseczek Agencja Rezerw Materiałowych już nie dostarcza?

Te, które przyszły, to tzw. półmaski z filtrem, które służą do kontaktów z pacjentami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem.

Natomiast ja mówię o zwykłych maseczkach chirurgicznych, których – jeżeli nie będziemy mieli – to będziemy musieli w ogóle wstrzymać lub ograniczyć przyjmowanie planowe pacjentów na różnego typu zabiegi.

Wygląda na to, że nie zrobili tam zapasów, bo takie maseczki były zawsze łatwe do kupienia i tanie, a tu nagle obywatele wykupili i teraz jest problem. Mam wrażenie, że za to jednak rząd już nie odpowiada, podobnie jak nie odpowiada za brak ryżu w mojej Biedronce.
« Ostatnia zmiana: 15 Marzec 2020, 03:22:39 wysłana przez Lech Stępniewski »

zdzicho

• Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #44 dnia: 15 Marzec 2020, 10:50:16 »
"Wygląda na to, że nie zrobili tam zapasów, bo takie maseczki były zawsze łatwe do kupienia i tanie, a tu nagle obywatele wykupili i teraz jest problem. Mam wrażenie, że za to jednak rząd już nie odpowiada, podobnie jak nie odpowiada za brak ryżu w mojej Biedronce."

Miałem się już nie odzywać, ale ostatni raz, bo muszę skomentować Pańską manipulację. Czytelnicy tego wątku właśnie się dowiedzieli, że środków ochrony po 10 dniach od pojawienia się pierwszego chorego, przy 100 chorych obecnie brakuje z winy szpitali, a rząd za to nie odpowiada.
W jednym z wcześniejszych postów napisałem, że szpital zielonogórski zaczął przygotowywać się do epidemii w styczniu " w miarę możliwości". Te możliwości to pieniądze proszę Pana. Dzięki usilnej pracy samorządu udało się w ostatnich latach na tyle poprawić finanse służby zdrowia w naszym małym i biednym województwie, że obecnie nasze szpitale należą do najmniej zadłużonych w Polsce. Długi jednak mają. W styczniu dodatkowo  wprowadzono większe sankcje dla szpitali za niepłacenie w terminie za dostawy sprzętu i usługi. Zielonogórski szpital musiał zamknąć oddział laryngologii i okulistyki (w budynku uruchomiono drugi oddział zakaźny), wstrzymał część planowanych operacji na innych oddziałach. Na kontraktach z tych oddziałów nie zarabia, a personelowi musi płacić. Codziennie, czasami kilka razy dziennie, karetka na sygnale dowozi próbki wymazów osób podejrzanych o zakażenie koronawirusem do oddalonego o 120 km laboratorium w Gorzowie.  Procedura, że testy może robić tylko gorzowski sanepid, naraża szpital na gigantyczne koszty, a pacjentów na niewyobrażalny stres. W tym czasie zużywane są duże ilości materiałów ochronnych, w które muszą być wyposażeni lekarze, pielęgniarki. Stąd prośba do rządu o pieniądze na niewielkie doposażenie laboratorium szpitalnego w Zielonej Górze, głównie chodzi o zakup  jakiś matryc do wykrywania wirusa. Szpital oszczędza na kosztach transportu, a pacjent zna wyniki po 2 godzinach. Nie było zgody rządu. Pani marszałek z rezerwy województwa przekazała szpitalowi 0.5 mln złotych. Dopiero po tym jak władze samorządowe na konferencji prasowej skrytykowały opieszałość rządu, a personel medyczny zagroził odejściem jeśli nie będzie sprzętu ochrony osobistej pojawiło się zapewnienie, że szpital dostanie 2 miliony. Do dzisiaj pieniędzy nie ma, ale jest zapewnienie. W tym samym czasie 8 mln zł rząd wydal na nowe samochody. Skoro Pan o ryżu w Biedronce, to ja o samochodach też mogę na tym samym poziomie.
I na koniec trochę matematyki: "Na jednego pacjenta z wirusem lub z podejrzeniem zarażenia używa się co najmniej 8 pełnych kompletów na dobę. Proszę policzyć. Przy 35 zajętych łóżkach (bo tyle liczy oddział) potrzebnych jest aż 280 kompletów na dobę.
Tyle z mojej strony.

R E K L A M A
aukcja monet