Aktualności:

• 28 Październik 2020, 03:15:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Rozpoznawanie co jest Awersem a co Rewersem Monety  (Przeczytany 3563 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

NKOTF

• Stały bywalec
    • nietylkomonety.pl
Odp: Rozpoznawanie co jest Awersem a co Rewersem Monety
« Odpowiedź #45 dnia: 22 Marzec 2020, 18:31:39 »

Poruszył Pan temat błędu opisu monet II RP u Banacha. To nie jest błąd. Różne zasady opisu monet możemy przyjmować, jednak nie można rozpatrywać monet wciągając je z kontekstu historycznego. Minister Skarbu jasno określił co jest stroną główną (awersem) co jest stroną odwrotną (rewersem) tych monet. Banach przytoczył stanowisko Ministra Skarbu. Taki jest kontekst prawny i  historyczny. Nikt tego nie jest w stanie zmienić.

Niestety nie wytłumaczy mi Pan, że w przypadku wspomnianych monet II RP czy PRL strona z godłem to rewers. Pomimo dostosowanej przez ustawodawcę  nomenklatury. 

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: 22 Marzec 2020, 21:14:05 »
Mam także kłopot z przyjęciem dekretu prawnego rządu za czynnik decydujący co jest awersem a co rewersem. Numizmatyka decyduje.

To tak jakby rząd zdecydował, ze imię Jacek jest nielegalne. Albo, ze co setny chłopiec ma się nazywać Adolf.
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

fiodor

• Użytkownik
  • **
« Odpowiedź #47 dnia: 22 Marzec 2020, 21:27:44 »
Mam także kłopot z przyjęciem dekretu prawnego rządu za czynnik decydujący co jest awersem a co rewersem. Numizmatyka decyduje.

To tak jakby rząd zdecydował, ze imię Jacek jest nielegalne. Albo, ze co setny chłopiec ma się nazywać Adolf.

A ja myślałem, że to emitent decyduje o produkcji monet, ich wartości, wzorach, sposobach produkcji oraz określa co jest stroną główną a co odwrotną monet.
Myślałem, że numizmatyka opisuje monety zgodnie z tym, o czym zadecydował emitent, właściciel praw menniczych.

cancan62

• Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
« Odpowiedź #48 dnia: 06 Kwiecień 2020, 20:03:29 »
Wszystkim zainteresowanym proponuję tez poczytać artykuł z podwórka Kolegi Neko:

http://lodz.ptn.pl/awers-i-rewers/
"Moneta kolekcjonerska" to jak "świnka morska", ani świnka, ani morska.

Pozdrowienia.
Jacek

R E K L A M A
aukcja monet