Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:12:33

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW  (Przeczytany 1933 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Damian Marciniak

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 204
  • Nie sprzedajemy tego, czego byśmy sami nie kupili
    • Marciniak - Dom Aukcyjny
Pozdrawiam - Damian

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marca 2020, 03:37:21 »
Jaka wielkość tablicy dla poltorakow?
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #2 dnia: 20 Marca 2020, 08:16:07 »
Wydaje mi się, że takie podejście wyklucza świadome kolekcjonowanie, bo co by się nie działo muszę się ograniczyć do 10, 20, czy 100 pozycji. Takiego zbioru nie da się budować z uwzględnieniem jakiegoś tematu. W konsekwencji to nigdy nie będzie kolekcja. Zawsze to będzie zbiór. Jedyny sens jaki widzę dla takiego zbioru, to przedmioty pozyskiwane w celach dekoracyjnych. Do wypełnienia ramki, regału, kredensu, etc. Nie wiem jednak czy takie zbieranie zasługuje na promowanie.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #3 dnia: 20 Marca 2020, 08:49:37 »
Witam!
Niestety, mam podobne odczucia jak Kol. jmskelnik. Ograniczenie zbioru - wezmę coś ze swojego podwórka - np. średniowiecznych monet śląskich albo krzyżówek jest po prostu niemożliwe - nawet, jeśli zawęzimy zbiór do np. kwartników, halerzy miejskich czy np brakteatów. To muszą być zbiory otwarte: po pierwsze dlatego, że zawsze będzie nam brakowało np. jakiegoś kwartnika czy halerza znanego z literatury, którego nie było jeszcze na rynku (a może kiedyś się pojawi?); po drugie dlatego, że co jakiś czas na światło dzienne wychodzi kolejny halerz, denar krzyżowy  itp, którego wcześniejsza literatura nie opisała... i co wtedy?  :D
W kolekcjonerstwie, w moim rozumieniu, ważne jest, aby gonić króliczka, a nie złapać go i zamknąć na (bardzo fajnej) tablicy  ;)
Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

dariusz.m

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 075
    • Blog Numizmatyczny
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #4 dnia: 20 Marca 2020, 11:19:07 »
Cytuj
takie podejście wyklucza świadome kolekcjonowanie

Niekoniecznie. Jeśli potraktujemy to jako pewną zabawę intelektualną (a nie główny sposób na kolekcjonowanie monet!), samą tablicę zaś zinterpretujemy wirtualnie, może mieć to pozytywny wpływ na naszą świadomość kolekcjonerską. Sama tablica to przecież nic innego jak wyodrębnienie naszego "top 10" ("top 20", "top 25" itd.). Samo zastanawianie się, które spośród kilkuset półtoraków w mojej kolekcji należą do pierwszej dziesiątki i są dla mnie najbardziej wartościowe już ma pewien walor intelektualny. Musimy bowiem odpowiedzieć na pytanie - dlaczego te, a nie inne. 
« Ostatnia zmiana: 20 Marca 2020, 11:25:58 wysłana przez dariusz.m »

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #5 dnia: 20 Marca 2020, 12:43:24 »
Cytuj
takie podejście wyklucza świadome kolekcjonowanie

Niekoniecznie. Jeśli potraktujemy to jako pewną zabawę intelektualną (a nie główny sposób na kolekcjonowanie monet!), samą tablicę zaś zinterpretujemy wirtualnie, może mieć to pozytywny wpływ na naszą świadomość kolekcjonerską. Sama tablica to przecież nic innego jak wyodrębnienie naszego "top 10" ("top 20", "top 25" itd.). Samo zastanawianie się, które spośród kilkuset półtoraków w mojej kolekcji należą do pierwszej dziesiątki i są dla mnie najbardziej wartościowe już ma pewien walor intelektualny. Musimy bowiem odpowiedzieć na pytanie - dlaczego te, a nie inne.

Jak się mogę zastanowić co jest w mojej kolekcji najciekawsze, co jest najbardziej wartościowe, co jest najbardziej poszukiwane, co kupiłem najkorzystniej. Mogę wybrać przedmioty z uwzględnieniem tego, z jakiej zaprzyjaźnionej kolekcji je pozyskałem. Oczywiście każde takie ćwiczenie może być rozwijające. Jednak istota tego co omawia w swoim filmie p. Damian polega na ograniczeniu całości zbioru do z góry ustalonej liczby przedmiotów. Przy tym założeniu zostawiam sobie 10 najciekawszych obiektów, a resztę wymieniam/sprzedaję. Czy rzeczywiście jest sens zostawić sobie tylko 20/50/100 najciekawszych półtoraków?

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #6 dnia: 20 Marca 2020, 13:40:19 »
Jaka wielkość tablicy dla poltorakow?

Proponowałbym 7 paletek po 77 miejsc na każdej .
Janek

kolega Adam

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 67
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #7 dnia: 20 Marca 2020, 15:27:44 »
Dzień dobry,
myślę, że każdy może budować " tablic guzików" ile chce, chodzi jednak o umiejętność samoograniczania się.
A oto moja tablica, niedawno opisana przez Eleniasza: http://monetysap.blogspot.com/2020/02/misja-zakonczona-czyli-jak-zebrano-pena.html
Pozdrawiam.

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #8 dnia: 20 Marca 2020, 15:59:47 »
Dzień dobry,
myślę, że każdy może budować " tablic guzików" ile chce, chodzi jednak o umiejętność samoograniczania się.
A oto moja tablica, niedawno opisana przez Eleniasza: http://monetysap.blogspot.com/2020/02/misja-zakonczona-czyli-jak-zebrano-pena.html
Pozdrawiam.

To jest już większy wyczyn , jednak w zależności od możliwości finansowych każdy może ustalić sobie ten cel -target wyzbierania dowolnej monety w mnogości wariantów. Dajmy na przykład takie trojaki Ryskie Zygmunta II Wazy co prawda wymagające zadanie jednak zapewniło by statystycznemu kolekcjonerowi zabawę na co najmniej dekadę .
Janek

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #9 dnia: 20 Marca 2020, 16:27:30 »
Dzień dobry,
myślę, że każdy może budować " tablic guzików" ile chce, chodzi jednak o umiejętność samoograniczania się.
A oto moja tablica, niedawno opisana przez Eleniasza: http://monetysap.blogspot.com/2020/02/misja-zakonczona-czyli-jak-zebrano-pena.html
Pozdrawiam.

a teraz ogranicz to do 3x3 ....
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Odp: Budować zbiór jak TABLICĘ GUZIKÓW
« Odpowiedź #10 dnia: 20 Marca 2020, 16:31:37 »
Dzień dobry,
myślę, że każdy może budować " tablic guzików" ile chce, chodzi jednak o umiejętność samoograniczania się.
A oto moja tablica, niedawno opisana przez Eleniasza: http://monetysap.blogspot.com/2020/02/misja-zakonczona-czyli-jak-zebrano-pena.html
Pozdrawiam.

a teraz ogranicz to do 3x3 ....

Dokładnie. To co zgromadził kolega Adam, to nie jest "tablica guzików". (Jak bardzo to musi być oczywiste, dla kogoś kto nie zna kontekstu tej dyskusji  :) )

 

R E K L A M A
aukcja monet