Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 19:12:42

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2020  (Przeczytany 24386 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #120 dnia: 11 Maja 2020, 17:18:44 »
taki skromny probusik
ate : 277

Atelier : Siscia

Emission : 4

Officine : 6

Titulature : IMP C M AVR PROBVS PF AVG

Légende : ROMAE AETERNAE

Buste ? : H2

N° RIC : 739
 niestety częsciej spotykany z Boginia rzym trzymająca glob. ale tez nie miałem :D
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #121 dnia: 11 Maja 2020, 17:34:40 »
Nie wiem jak z rzadkością ale ja dawno takiej o ile w ogóle na Ebay nie widziałem.

Eetam  ;), było wczoraj na czy oko zawiesić , jak choć by ten sesterc Trajana / piękny rewers , a i cesarz niczego sobie / , nawet się podłączyłem do licytacji , ale właśnie przez tą obawę jak to będzie z przesyłką , trochę tak niemrawo licytowałem i w konsekwencji przegrałem  >:(.

Co do sprzedawcy, to nie przesadzajmy, jest pandemia, monety wysłał w przeciągu tygodnia,

Pandemia go nie tłumaczy ,  monety nadał 7 V po północy , a więc Hadrian wyszedł ze sporym opóźnieniem , po 10 dniach , gdyby choć raz odpisał , nie było by sprawy , potrafię zrozumieć gapiostwo czy natłok spraw do załatwienia i w konsekwencji spóźnienie. A sama pandemia  bardziej chyba uderza w nas - kupujących , gdy nie wiedzą co się dzieje z przesyłkami , ale mściwy nie jestem krzywdy mu nie zrobię w opinii , co najwyżej może lekko ukłuję  ;), zwłaszcza że chyba dopiero rozkręca ten swój Dom Aukcyjny.

dorzucę jeszcze te dwa denarki od niego , bo wydają się być z jednego miotu  ;)/ może to samo pochodzenie/
 Commodus Rric 191a Fortunae Manenti , bardzo ciekawa pozycja i nie często pojawiająca się rynku , z trochę zagadkowym rewersem , zostało jeszcze całkiem sporo srebrzenia.
oraz drugi Commodus Ric , i tu nie wiem spotkałem się z numeracjami 56, 72 i 82 , tu już stan słaby , srebrzenia już nie ma , ale jeśli chodzi o bicie , to powiedział bym że bardzo poprawne , jak z oficjalnej mennicy , więc moja sugestia że to na handel z barbaricum wydaje się być słuszna , a i to że one są z jednego miotu i zapewne z oficjalnej mennicy.



ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #122 dnia: 11 Maja 2020, 17:39:56 »
Eetam  ;), było wczoraj na czy oko zawiesić , jak choć by ten sesterc Trajana / piękny rewers , a i cesarz niczego sobie / , nawet się podłączyłem do licytacji , ale właśnie przez tą obawę jak to będzie z przesyłką , trochę tak niemrawo licytowałem i w konsekwencji przegrałem  >:(.

ps. zapomniałem o fotkach do tego sesterca

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #123 dnia: 12 Maja 2020, 06:49:16 »

ps. zapomniałem o fotkach do tego sesterca
Jeśli już, to asa. Moneta ma dziwną powierzchnię, wygląda trochę podejrzanie, w kwietniu na aukcji ROMY nikt nie chciał dać 50 funtów,  https://www.sixbid-coin-archive.com/#/de/single/l31862695?text=traian%20roma%20seated%20as . Ciekawe co to za tajemniczy gentelman z Yorkshire :).

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #124 dnia: 12 Maja 2020, 07:25:04 »

 Commodus Rric 191a Fortunae Manenti , bardzo ciekawa pozycja i nie często pojawiająca się rynku , z trochę zagadkowym rewersem , zostało jeszcze całkiem sporo srebrzenia.
oraz drugi Commodus Ric , i tu nie wiem spotkałem się z numeracjami 56, 72 i 82 , tu już stan słaby , srebrzenia już nie ma , ale jeśli chodzi o bicie , to powiedział bym że bardzo poprawne , jak z oficjalnej mennicy , więc moja sugestia że to na handel z barbaricum wydaje się być słuszna , a i to że one są z jednego miotu i zapewne z oficjalnej mennicy.


Z oficjalnej mennicy na pewno nie. Anochin notuje tego typu naśladownictwa poz. 1080, odnajdywane w okolicach Odessy, więc pewnie wychodzące z wpływów kultury czerniachowskiej. Pewnie kolega Divusric może na ten temat dużo więcej powiedzieć, bo to monety z jego kręgu zainteresowań.

« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2020, 09:25:43 wysłana przez Julek C »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #125 dnia: 12 Maja 2020, 17:06:49 »
Tak , orientuję się że kolega Divusric zajmuje się kierunkiem czerniachowskim ,i rozważałem go nawet, tyle że w mojej ocenie , to jednak nie to , te naśladownictwa ze wschodniej ściany Polski, są dość specyficzne - mdłe , jakieś takie nalane , a i często takie jakieś niechlujne , a w tym wypadku mimo ze to limesy , do stempla raczej nie można mieć specjalnych zarzutów , wszystko jest na swoim miejscu , nawet ta sówka na tym najsłabszym egzemplarzu jest łatwo rozpoznawalna , ogólnie monety są dość ostre jak na limesy , ale to tylko moje spostrzeżenia , kolega Divusric może mieć inne zdanie ?  ;).
Doszukałem się też, że Ric 56 odpada mimo że w Wildwinds występuje jako limes , ale tam to jest TR P VIII , a na moim VIIII , i opisany jest jako mennica wojskowa.
http://www.wildwinds.com/coins/ric/commodus/RIC_0056cf.txt
ps. co do - As -Sesterc , to oczywiście moja pomyłka , miało być AS, a Yorkshire , to tym razem zwał się hermnum z Mainz i As poszedł za 62Euro, a czy taki podejrzany  :-\, może tylko kolor , ale na to mógł mieć wpływ warunków w jakich leżakował.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #126 dnia: 12 Maja 2020, 18:15:03 »
 Denar Kommodusa z tym rewersem występuje w  grupie ONAV .Wszystkie jednak to subaeratusy.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #127 dnia: 12 Maja 2020, 19:23:05 »
No tak jest , tyle że jak nadmieniasz , to są suberatusy, a więc będą to głuche monety z miedzianym rdzeniem, a ja wziąłem jeszcze raz do ręki to swoje , i wychodzi mi że to słabe srebro , nawet ten z Minerwą , po obstukaniu daje dzwięk srebra , czego się nie spodziewałem  :o , przez co bliżej im do przygranicznej wojskowej mennicy , niż do czerniachowskich stepów  ;).
ps. co do Ric 72 i 82 , patrzyłem w Ric,a , ale nie mogę się z tym połapać ? , mógł by ktoś to przełożyć na bardziej zrozumiałą wersję , chyba różnica tkwi w C 424 i C 914 , ale nie wiem co to znaczy.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #128 dnia: 12 Maja 2020, 19:35:59 »
Nie ma czegoś takiego jak przygraniczna  mennica wojskowa.Sam termin "limes" jest obecnie uważany raczej za nieaktualny w swym sensie rozumienia .Proszę zobaczyć na Violity ile tego jest.Setki...Wszystko produkcja z tamtego rejonu.To co zawieruszyło się bliżej granic dało błędną nazwę tym monetkom.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #129 dnia: 12 Maja 2020, 21:19:20 »
Nie ma czegoś takiego jak przygraniczna  mennica wojskowa.Sam termin "limes" jest obecnie uważany raczej za nieaktualny w swym sensie rozumienia .Proszę zobaczyć na Violity ile tego jest.Setki...Wszystko produkcja z tamtego rejonu.To co zawieruszyło się bliżej granic dało błędną nazwę tym monetkom.

W tej kwestii nie do końca mogę się zgodzić z nowym nurtem rozumowania wykluczającym mennice mobilne , czyli bardziej przygraniczne , może Commodus nie jest dobrym przykładem , ale już jego ojciec lub inni cesarze wojujący , którzy gasili każde ogniska zapalne przy granicach i latami byli poza Rzymem , wątpię by czekali na transport czasami potężnego zastrzyku pieniędzy , kto niby miał by taki transport ochraniać , by transportujących nie skusiło , jak długo by to trwało ,etc

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #130 dnia: 12 Maja 2020, 22:05:30 »
Mennice mobilne to zupełnie inna sprawa.Natomiast warsztaty produkujące odlewane tzw "limesy"to domena rejonów dzisiejszej Ukrainy.Prawdopodobnie stamtąd pochodzi też pokazywany denar.
Proszę wpisać na Ebay w wyszukiwaniu monet antycznych "limes"W tej chwili mamy 42 wyniki Na Violity policzyłem 1 stronę z 11  i jest  ich ponad 100 Czyli razem będzie ok 1 tys a zapewne więcej .Teraz już chyba jasne skąd pochodzą "limesy".
« Ostatnia zmiana: 12 Maja 2020, 22:27:37 wysłana przez Divusric »
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #131 dnia: 12 Maja 2020, 22:42:21 »
Na Violity
OT. Słaby ten portal na uzupełnianie kolekcji monet antycznych. Większość sprzedających informuje o wysyłce tylko do swojego macierzystego kraju.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #132 dnia: 12 Maja 2020, 22:49:56 »
Słaby pod tym względem.Nie ma możliwości zakupu.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #133 dnia: 14 Maja 2020, 18:31:07 »
taki to probusik wpadł, bili sie o niego trochę ..
« Ostatnia zmiana: 14 Maja 2020, 19:05:35 wysłana przez okejos »
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #134 dnia: 15 Maja 2020, 07:15:32 »
Niedawno kupiłem takiego Piusa , nie czyszczony , 32,5 -30,5 mm i 9,8 grama, i zastanawiam się co to jest , nienotowany As , czy imitacja z epoki sesterca ?
aw. Antoninvs Avg Pivs PP TR P Cos III
rew. Roma Aeterna S C

 

R E K L A M A
aukcja monet