Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 16:52:53

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2020  (Przeczytany 24383 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« dnia: 20 Marca 2020, 12:58:09 »
Wiosna, wiosna... choć tylko kalendarzowa, bo w przyrodzie trwa już od dłuższego czasu.
Niedawno dotarło do mnie kilka monet, którymi chciałbym otworzyć ten wiosenny wątek.
Tetrarchia: dwa razy Dioklecjan i raz Maksymian.
Ten ostatni cieszy najbardziej: b. rzadkie dla tego typu popiersie (lorica squamata od tyłu), do tego okazało się, że po przetarciu wacikiem spod smolistego werniksu wychodzić zaczęło nieźle zachowane srebrzenie (por.: http://forum.tpzn.pl/index.php?action=dlattach;topic=5414.0;attach=76003;image) - a i rewers udało się jeszcze trochę doczyścić... Tak lubię!
Monety Dioklecjana: lugduński VIRTVS AVGG z Herkulesem i władczy Jowisz obdarowywany wieńcem przez Wiktorię z Trypolisu po prostu bardzo ładne (detale i niemal pełne srebrzenie).
Piękne błyskotki umilające nieco samotny czas zarazy...

Zenon M.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #1 dnia: 20 Marca 2020, 13:28:30 »
Zenonie, gratulacje!

Super blaszki, zwłaszcza Maksymian! Faktycznie po doczyszczeniu zyskał wiele na urodzie.

Zaś Dioklecjan z Trypolis ma ewidentny portret Probusa!

https://www.forumancientcoins.com/gallery/displayimage.php?pos=-141210

Czyżby imperialny imago Dioklecjana nie zdążył dotrzeć do Trypolisu w chwili bicia tej emisji?

 

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marca 2020, 09:43:12 »
Jak na razie najmilszy wiosenny "prezent", którym się tu bezwstydnie pochwalę.
O tego typu dziwadełkach już wspominałem w styczniu:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14151.msg105293.html#msg105293
Nowy egzemplarz to "braciszek" tego starszego z legendą IOVI CONSER.
Bardzo rzadki typ, przepiękny stan

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marca 2020, 18:17:52 »
Cytuj
najmilszy wiosenny "prezent", którym się tu bezwstydnie pochwalę.

Śliczny okaz :) Gratuluję Zenku :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Coś czuję, że tej wiosny Aurelian będzie miał wzięcie :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marca 2020, 18:57:43 »
Jak na razie najmilszy wiosenny "prezent", którym się tu bezwstydnie pochwalę.
O tego typu dziwadełkach już wspominałem w styczniu:
http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,14151.msg105293.html#msg105293
Nowy egzemplarz to "braciszek" tego starszego z legendą IOVI CONSER.
Bardzo rzadki typ, przepiękny stan
Cytuj
najmilszy wiosenny "prezent", którym się tu bezwstydnie pochwalę.

Śliczny okaz :) Gratuluję Zenku :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Coś czuję, że tej wiosny Aurelian będzie miał wzięcie :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :) :)

Ja także gratuluję przepięknego i rzadkiego okazu!

Rzeczywiście Tomku, wiosną Aurelian ma wzięcie:) Miałem przyjemność z kolegą Zenonem wspólnie walczyć wczoraj o Aureliany (na szczęście nie o te same, o co zadbaliśmy przed aukcją), więc i ja pochwalę się jedną z ciekawszych Aurelianowych zdobyczy w postaci sympatycznego i rzadkiego lwiątka.

Przy okazji, czy masz Zenonie zdjęcie tego brata bliźniaka z rewersem Soli Invicto z linka po czyszczeniu?

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #5 dnia: 29 Marca 2020, 20:00:46 »
Udało mi się dzisiaj ustrzelić kolejnego wielce ciekawego Aureliana z bardzo interesującym przedstawieniem Minerwy, nieodnotowanym w żadnej istniejącej literaturze ani na stronie ric.mom.fr

To zaledwie drugi znany egzemplarz (pierwszy był na aukcji Solidusa w 2015 r.).

 

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #6 dnia: 30 Marca 2020, 09:44:15 »
Panowie, gratuluję wspaniałych nabytków, Aurelian z kroczacą Minerwą wprost niesamowity, w dużo lepszym stanie niż ten z aukcji Solidusa. Trochę się dziwię, że mimo że aukcja Solidusa odbyła sie w 2015 roku , moneta nie znalazła sie w  ric.mom.fr, czyżby całkowicie zaniechano aktualizacji bazy?

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marca 2020, 11:24:49 »

To zaledwie drugi znany egzemplarz (pierwszy był na aukcji Solidusa w 2015 r.).

 
Niesamowicie intrygująca moneta. Nietypowe przedstwienie Minerwy rodzi pytanie -gdzie wybito tą monetę? Czy ma Pan jakieś przypuszczenia? Jedyne skojarzenie jakie mi przychodzi na myśl to mennica Kolonia, która biła monetę z podobnym rewersem w 262 roku dla Postumusa, więc popuszczę wodze fantazji. Aurelian w 273 roku po bitwie pod Catalaunum pokonuje Tetrykusa i zajmuje tereny Imperium Galliarum, na których znajdowała sie Kolonia, więc może jest coś na rzeczy. Jakaś krótka emisja na potrzeby żołdu?

Obv: IMP C POSTVMVS P F AVG, radiate, draped and cuirassed bust right.
Rev: MINER FAVTR, Minerva running left, holding shield and spear in left hand and branch in right hand.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marca 2020, 11:25:25 »
Panowie, gratuluję wspaniałych nabytków, Aurelian z kroczacą Minerwą wprost niesamowity, w dużo lepszym stanie niż ten z aukcji Solidusa. Trochę się dziwię, że mimo że aukcja Solidusa odbyła sie w 2015 roku , moneta nie znalazła sie w  ric.mom.fr, czyżby całkowicie zaniechano aktualizacji bazy?

Dziękuję:)  Z moich obserwacji wynika, że jakiś rok a maksymalnie 2 lata po uruchomieniu strony (jeśli nie wcześniej) całkowicie zaniechano jej aktualizacji. Zapewne wyczerpało się dofinansowanie na ten projekt, a niestety nieodpłatnie - jak widać - nie aktualizują strony.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marca 2020, 11:46:27 »
Gratuluje zakupów.Naprawdę zacne okazy
Faktycznie widać zwiększone zainteresowanie Aurelianem.Minerwa naprawdę intrygująca i bardzo ładnie zachowana.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Marca 2020, 15:19:51 »
Niesamowicie intrygująca moneta. Nietypowe przedstwienie Minerwy rodzi pytanie -gdzie wybito tą monetę? Czy ma Pan jakieś przypuszczenia? Jedyne skojarzenie jakie mi przychodzi na myśl to mennica Kolonia, która biła monetę z podobnym rewersem w 262 roku dla Postumusa, więc popuszczę wodze fantazji. Aurelian w 273 roku po bitwie pod Catalaunum pokonuje Tetrykusa i zajmuje tereny Imperium Galliarum, na których znajdowała sie Kolonia, więc może jest coś na rzeczy. Jakaś krótka emisja na potrzeby żołdu?

Rzeczywiście wygląda na to, że w całym mennictwie rzymskim chyba jedynie u Postumusa można znaleźć podobne przedstawienie Minerwy (choć też nie całkiem identyczne - u Postumusa Minerwa mimo wszystko trzyma włócznię, której u Aureliana nie ma). Nie robiłem bardzo pogłębionej kwerendy w tym zakresie, ale po obejrzeniu prawie 2 tyś monet rzymskich z legendą MINERVA na acsearch na nic identycznego nie natrafiłem.

Stylistycznie (zwłaszcza styl popiersia A3) m.zd. pasuje do drugiej emisji z Kyzikos (datowanej przez Estiot na początek 271 r.):

http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aur%C3%A9lien&asmSelect2=&asmSelect3=&Issue=2&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A3&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&hpp=50&mod=result

I raczej zakładam, że to właśnie w Kyzikos została wybita. Z jakiej konkretnie okazji i dlaczego wybrano akurat taki wariant ikonograficzny to nie mam jednak pojęcia.

Pisałem w tej sprawie do Estiot, ale na razie mi nie odpowiedziała. Niedługo się przypomnę. Może da nam jakieś dalsze wskazówki.
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2020, 15:29:41 wysłana przez barnaba »

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marca 2020, 15:40:36 »

I raczej zakładam, że to właśnie w Kyzikos została wybita. Z jakiej konkretnie okazji i dlaczego wybrano akurat taki wariant ikonograficzny to nie mam jednak pojęcia.



Ma Pan rację, to Kyzikos, chyba go mamy :).
Moim zdaniem monety wybito tym samym stemplem awersu. #2893  http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2893
« Ostatnia zmiana: 30 Marca 2020, 15:45:38 wysłana przez Julek C »

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Marca 2020, 20:46:06 »
Też mi się na oko wydaje, że to ten sam stempel (ale nie mam specjalistycznego programu, który mógłby to zbadać, nakładając obrazy na siebie). Nawet jeśli to nie ten sam stempel to oba wyszły spod ręki tego samego rytownika.

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Marca 2020, 20:50:25 »
Intrygujaca jest ta kropka przy popiersiu,spotyka się je równiez przy innych cesarzach.Wygląda na celowy zamysł rytownika

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #14 dnia: 31 Marca 2020, 09:09:42 »
Intrygujaca jest ta kropka przy popiersiu,spotyka się je równiez przy innych cesarzach.Wygląda na celowy zamysł rytownika
Tak zwane "Obverse Mark" jest dodatkowym argumentem za przypisaniem tej monety mennicy Kyzikos, gdyż tylko w tej mennicy za panowania Aureliana stosowano takie znaki mennicze.

 

R E K L A M A
aukcja monet