Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:11:04

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2020  (Przeczytany 24384 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #15 dnia: 01 Kwietnia 2020, 03:35:39 »
Z moich obserwacji wynika, że jakiś rok a maksymalnie 2 lata po uruchomieniu strony (jeśli nie wcześniej) całkowicie zaniechano jej aktualizacji. Zapewne wyczerpało się dofinansowanie na ten projekt, a niestety nieodpłatnie - jak widać - nie aktualizują strony.

Z drugiej strony, oprócz problemu finansowania projektu, członkowie ekipy są rozerwani na drobne kawałeczki, pracując więcej niż w jednej dziedzinie i kierunku.

Masz rację, że aktualizacja skończyła się wcześniej, bo nigdy np. nie dodali wielu unikatowych monet Klaudiusza Gockiego, a zdjęcia były im wysłane.
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2020, 03:39:51 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

bonoimp

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 89
  • fallax vulpecula gannit…
    • Probus Site
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #16 dnia: 01 Kwietnia 2020, 03:57:26 »

Niesamowicie intrygująca moneta. Nietypowe przedstwienie Minerwy rodzi pytanie -gdzie wybito tą monetę?

Rev: MINER FAVTR, Minerva running left, holding shield and spear in left hand and branch in right hand.

Ja się zgadzam z Barnabą, że to jest produkt mennicy w Kyzikos. A z Panem się zgadzam, że typ Postumusa jest najbardziej zbliżony ikonograficznie.

To mi w oko trafiło of razu, podczas rozmowy na temat tej monety. Drugi, mniej podobny, typ istnieje u Kommodusa, ale Minerwa idzie w innym kierunku, i ma włócznię.

https://www.acsearch.info/search.html?id=5529393

Zresztą też ciekawy typ, bo idzie w prawo, patrzy w lewo, i wyciąga gałązkę w tym samym kierunku.



No, i Barnabie przyjechałem tutaj powinszować, specjalnie, nowych monet.

Kolega się zamienił nie tylko w odkurzacz od wsysania wszystkich ciekawych Probusów, ale teraz jeszcze łyka Aurelianki!

 :D



« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2020, 04:00:45 wysłana przez bonoimp »
Tantus est numorum Probi in aere III formae numerus, et tanta varietas [...]

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #17 dnia: 01 Kwietnia 2020, 11:28:58 »

No, i Barnabie przyjechałem tutaj powinszować, specjalnie, nowych monet.

Dzięki Grzegorzu! Witamy z powrotem na forum po dłuższej przerwie:)

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #18 dnia: 01 Kwietnia 2020, 11:39:40 »
Moim zdaniem monety wybito tym samym stemplem awersu. #2893  http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2893

Ja bym jeszcze dodał, że ten sam stempel awersu użyto w przypadku tych dodatkowych dwóch typów z 2 emisji Kyzikos:

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2878?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aur%C3%A9lien&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A3&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=10&from=advanced

http://www.ric.mom.fr/fr/coin/2829.1?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aur%C3%A9lien&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A3&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=10&from=advanced

Zresztą przyjemna jest świadomość, że ta moneta nie tylko ma unikatowe dla całego mennictwa rzymskiego przedstawienie Minerwy, ale dodatkowo sam typ popiersia (A3 w klasyfikacji Bastiena) jest bardzo rzadki. Ric.mom.fr dla calego mennictwa Aureliana pokazuje tylko 7 wariantów z tym popiersiem:

http://www.ric.mom.fr/fr/search/advanced?tempRIC=&asmSelect0=&asmSelect1=&Person=Aur%C3%A9lien&asmSelect2=&asmSelect3=&asmSelect4=&asmSelect5=&asmSelect6=&asmSelect7=&asmSelect8=&asmSelect9=&asmSelect10=&BustCodeAssoc=A3&asmSelect11=&BustDescription=&ReverseDescription=&Note=&Reference=&page=1&mod=result&hpp=10

Wszystkie one były bite wyłącznie w Kyzikos, z czego 3 warianty z portretem przypominającym Klaudiusza Gockiego pochodzą z pierwszej emisji, a 4 warianty z drugiej emisji, z ktorych 3 wydają się bite tym samym stemplem awersu, co moja moneta. Ponadto pozycje 2829.1, 2856 i 2878 to unikaty, zaś pozycja 2893 odnotowana jest zaledwie w 2 egzemplarzach!
« Ostatnia zmiana: 01 Kwietnia 2020, 11:44:37 wysłana przez barnaba »

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #19 dnia: 01 Kwietnia 2020, 22:27:54 »
Gratuluję Wam bardzo ciekawych monet, z przyjemnością śledzę ten wątek.

U mnie pojawił się niedawno m.in. taki, wydaje mi się miły dla oka i ciekawy, Galeriusz z Geniuszem, Heraclea RIC VI 37a,Γ

Pozdrawiam

bandit

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #20 dnia: 01 Kwietnia 2020, 22:40:20 »
I do pary drugi Geniusz, tym razem od Maksymina Dazy, czy dobrze myślę, że to będzie Heraclea RIC VI 46?

Pozdrawiam

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #21 dnia: 02 Kwietnia 2020, 21:10:48 »
Gratulacje ładnych nabytków, ja też niedawno upolowałem Aureliana - Oriens Avg , to przy okazji się pochwalę  :). Dziś za to Aureliana -Providen Deor z Serdica ric online 2824 przegrałem  :(, musiałem się pocieszyć nie za ładnym Liciniusem I , ale trochę mnie zastanawia , w aukcji stało że to Ric 92, ale z ESIS* nie mogę namierzyć i zastanawiam się czy to nie jest Ric 86 , i druga sprawa czy na końcu legendy rewersu jest PERP ? bo jakoś dziwnie te literki wyglądają.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #22 dnia: 02 Kwietnia 2020, 21:40:00 »
Licinius I   IMP LICI-NIVS AVG   L   VICT dot LAETAE PRINC PERP   epsilon SIS star   Siscia   RIC VII Siscia 96   R3
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #23 dnia: 03 Kwietnia 2020, 08:24:12 »
Zagadka radosnego grabarza - na czas zarazy...

Któż to się dowie,
któż to odgadnie,
czemu ten zdechlak
wygląda mi ładnie?
Czemuż, o czemu,
weń nie zwątpiłem,
po ciężkim boju
trupka zdobyłem?

 ;)
ZM
« Ostatnia zmiana: 03 Kwietnia 2020, 08:27:23 wysłana przez zenonmoj »

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #24 dnia: 03 Kwietnia 2020, 16:33:28 »
Cytuj
Czemuż, o czemu,
weń nie zwątpiłem,
po ciężkim boju
trupka zdobyłem?

Rzadszy wariant sesterca Kommodusa, na rewersie którego ukazano samego Kommodusa jako Herkulesa, stającego na dziobie okrętu. Przed nim stoi Afryka, przekazująca mu kłosy zbóż. Bardzo ciekawa i wymowna moneta. Szkoda tylko, że na Twoim egzemplarzu mało co widać.
Mimo to, gratuluję ciekawego okazu :)

Av.: L AEL AVREL COMM AVG P FEL
Rv.: PROVIDENTIAE AVG //SC

BMC Re 718, 719 i 720

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #25 dnia: 03 Kwietnia 2020, 17:47:06 »
Dzięki!

Co tam tak naprawdę widać, okaże się jak dojdzie i się usunie to żółtobrązowe coś. Moneta jest dość wytarta, więc cudów nie oczekuję, jednak sistrum w ręku Afryki jest widoczne nawet na tym paskudnym obrazku. Poza tym nie było szczególnie drogo...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #26 dnia: 03 Kwietnia 2020, 18:14:35 »
Cytuj
Co tam tak naprawdę widać, okaże się jak dojdzie i się usunie to żółtobrązowe coś.

W przypadku tej monety problemem jest jej okrojony rozmiar. Sam krążek jest mniejszy niż średnica stempla i siłą rzeczy część przedstawienia nie zmieściła się na scenie. Za plecami Kommodusa/Herkulesa sporo brakuje, nie wspominając o legendach otokowych.

Rozumiem jednak, że dla Ciebie najważniejsze jest sistrum w ręce Afryki.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #27 dnia: 03 Kwietnia 2020, 18:50:03 »
Problemem jest także waga: sprzedawca podaje 15 g. To dużo poniżej typowej wagi takiego seterca.
Przypuszczam, że w mennicy pomylili krążki...

ZM

Tomanek

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 152
  • Quaerenda pecunia primum est, virtus post nummos.
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #28 dnia: 03 Kwietnia 2020, 19:03:11 »
Cytuj
Problemem jest także waga: sprzedawca podaje 15 g. To dużo poniżej typowej wagi takiego seterca.
Przypuszczam, że w mennicy pomylili krążki...

Oj faktycznie licha ta waga, zdecydowanie bardziej pasująca do dupondiusa.

Trzy egzemplarze z British Museum mają odpowiednio 25,36g; 26,71g i 23,93g.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #29 dnia: 03 Kwietnia 2020, 19:29:13 »
Niekoniecznie pomylili.Mam podobne wagowo egzemplarze Marka Aureliusza.Gratulacje zakupu bardzo ciekawej monety.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

 

R E K L A M A
aukcja monet