Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 17:57:52

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Otwarcie sezonu wiosennego 2020  (Przeczytany 24385 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #150 dnia: 17 Maja 2020, 21:18:45 »
chyba upolowałem sobie NIR-ową monetkę... moze ktos potwierdzić ?
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #151 dnia: 17 Maja 2020, 22:14:54 »
Następny Aurelian do kolekcji.

Barnaba

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 1 128
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #152 dnia: 18 Maja 2020, 12:22:10 »
Następny Aurelian do kolekcji.

Ładny. Gratuluję.

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #153 dnia: 19 Maja 2020, 07:36:31 »
Następna moneta do cyklu "Wojny markomańskie".
Tym razem może nie najładniejszy ale bardzo ciekawy dupondius RIC 1186.
Rok 176 to przerwa między pierwszą a drugą wyprawą.Rewolta Awidiusza wymogła na Marku przerwanie działań w tamtym rejonie.
To rok podróży,inspekcji i świętowania.Tereny Markomanów,Kwadów i Sarmatów zostały całkowicie spacyfikowane.Jeżeli chodzi o sarmackich Jazygów brano chyba uwagę chyba ich całkowitą eksterminację.Potwierdzeniem tego mogą być sceny z kolumny Marka Aureliusza przedstawiające rzeź sarmackich kobiet i dzieci.Ostatecznie zawarto z nimi w 175 roku traktat pokojowy ale dopiero po całkowitej kapitulacji.Warunki traktatu były twarde.Wydanie wszystkich jeńców,zakaz zbliżania się do Dunaju na 15 km a z resztek wspaniałej jazdy sformowano ośmiotysieczny  korpus jazdy i wysłano do Brytanii.
Tak to w 176 roku Marek Aureliusz i Kommodus mogli uważać się za zwycięzców,odbyć tryumfy i wybijać monety takie ja ta DE SARM.
Pod tropajonem widać spętanych Jazygów kobietę i mężczyznę. Odarci z godności ,zdani na łaskę Rzymu. Złamani ostatecznie ? Niekoniecznie...
Pokój trwał krótko.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #154 dnia: 19 Maja 2020, 11:56:54 »
Oj, nie grzesz, całkiem ładniutki

Divusric

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 563
  • Legitymacja 077
    • Romae Aeternae
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #155 dnia: 19 Maja 2020, 21:00:14 »
Naprawdę wyrwałem najgorszego paździerza z tego co oferował sprzedawca a chciałem wiele.Np https://www.ebay.pl/itm/124182779515
albo https://www.ebay.pl/itm/124182786528 a było tego więcej.
Chciałem za wiele i ustawilem niskie limity.Został mi dupondius na otarcie łez.
Admiror, O paries, te non cecidisse, qui tot scriptorium taedia sustineas.

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #156 dnia: 22 Maja 2020, 21:59:38 »
Denar Piusa i zagwozdka ?, Ric chyba nie notuje tego typu z stojącą Annoną w prawo z rudderem i modiusem, z legendą TR POT XIX ? COS IIII
aw. Antoninvs Avg Pivs PP IMP II

Jack

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 210
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #157 dnia: 24 Maja 2020, 01:31:33 »
(...)Ric chyba nie notuje tego typu z stojącą Annoną w prawo z rudderem i modiusem, z legendą TR POT XIX ? COS IIII
aw. Antoninvs Avg Pivs PP IMP II
Wg mnie wygląda na to, że nie notuje. Dodatkowo, choć nie szukałem dokładnie w bazie aukcji (proponuję żebyś sam to zrobił) - nie natrafiłem w necie na zdjęcie innego egzemplarza.
« Ostatnia zmiana: 24 Maja 2020, 01:33:42 wysłana przez Jack »

ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #158 dnia: 24 Maja 2020, 06:36:26 »
(...)Ric chyba nie notuje tego typu z stojącą Annoną w prawo z rudderem i modiusem, z legendą TR POT XIX ? COS IIII
aw. Antoninvs Avg Pivs PP IMP II
Wg mnie wygląda na to, że nie notuje. Dodatkowo, choć nie szukałem dokładnie w bazie aukcji (proponuję żebyś sam to zrobił) - nie natrafiłem w necie na zdjęcie innego egzemplarza.

Dzięki kolego Jack za potwierdzenie, trochę już kopałem w tym kierunku, zwłaszcza że literka P w POT jest dość charakterystyczna, wygląda jak R, ale jeszcze nie trafiłem na podobny egzemplarz. Co ciekawę, z powodu tej literki kupiłem tego Pius, a dopiero gdy dotarła zoriętowałem się, że jest z nią jeszcze ciekawiej  :)

Julek C

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 1 570
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #159 dnia: 24 Maja 2020, 08:08:03 »
Witam.
Trudno sobie wyobrazić, aby taki rewers powstał w cesarskiej mennicy. O ile naśladowca był zdolnym artystą i poprawnie odwzorował wizerunki, to już z literkami i cyframi miał duży problem (wziął końcówkę steru za I i wyszło mu nie XX a XIX. Moim zdaniem no imitacja denara ze 157 roku, RIC 260.

57445.m.jpgOtwarcie sezonu wiosennego 2020


Przydały by się zdjęcia w dużej rozdzielczości, bo współczesni wynalazcy też już dobrali się do imitacji.


ram17

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 453
  • Masz jakieś skojarzenia do mojego awatara?
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #160 dnia: 24 Maja 2020, 10:18:53 »
Net mi nie chula, więc narazie nici z lepszych fotek, ale można znaleźdź aukcję na allegro u suwerena, tam są ostrzejsze zdjęcia i reszta danych, mi wyszło że waga jest nieznacznie mniejsza 3,5 grama niż to co podał, ale to tylko niuans z którąś wagą, wymiar to 16-16,5 mm, jedynie to że podał materiał jako srebro, a moneta jest dość głucha, co sugerowało by że jest nadziewana. Tak że Julek możesz mieć rację z tą imitacją.

syl06

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 499
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #161 dnia: 24 Maja 2020, 20:50:22 »
Witam w locie złomków przyzwoity Galien z Aleksandrii.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #162 dnia: 24 Maja 2020, 21:28:52 »
Ładny i miły!
Tylko trzeba by się pozbyć tej zielenizny...
 ;)
ZM

okejos

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 3 409
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #163 dnia: 27 Maja 2020, 20:48:43 »
jeden probus uciekł, ale drugi na otarcie łeż wpadł za smieszne pieniądze. rzadkość R 2
A/ IMP C M AVR PROBVS AVG, Buste radié, drapé et cuirassé de Probus à droite vu de 3/4 en arrière. (Code buste Bastien : A2)

R/ CONSERVA AVG /-//TXXT, Em. 2 (phase b), 3e off., Sol nu, debout, regardant à gauche, la main droite levée, tenant un globe de la main gauche. (Type A)
Tempora mutantur, et nos mutamur cum illis

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Otwarcie sezonu wiosennego 2020
« Odpowiedź #164 dnia: 01 Czerwca 2020, 22:28:56 »
Gratuluje wszystkim nowych nabytków.
 Żeby nie było że u mnie nie ma progresu w zbiorze Probusa niżej nowy nabytek z ostatniej aukcji Leo.
 Ogólnie cała sytuacja z koronawirusem i zamieszanie z poczynaniami poczty jakos nie przekonywała mnie do licytacji w ostatnim czasie.Ostatecznie uległem gdyż omawiany Probus doskonale wpisywał się w moje założenia co do budowania kolekcji a mam tu na myśli dozbieranie prezentowanego kiedys przez Pana Barnabę na łamach tego forum zestawu kodowanego z Ticinum z tytulatura Invicti.
 Moneta w ładnym stanie z taka tytulaturą i dodatkowo okraszona nutką serii kodowanej EQVITI musiała skupic uwage licytujacych.
Liczyłem na troche mniejszą kwotę,ostatecznie w ferworze licytacji trochę się wykosztowałem ale wiem co mam.Druga okazja z monetą w takim stanie zachowania tego typu długo sie nie pojawi zatem jestem zadowolony.

Data : 281
Mennica : Ticinum
Emisja : 9
Officyna : 4
Titulature : VIRTVS PROBI INVICTI AVG
Légende : MARTI PACIF
Odcinek : I / - //QXXI
Popiersie : E1 (wg Bastiena)
N° RIC : 510

 

R E K L A M A
aukcja monet