Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 12:19:06

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz koronny 1548  (Przeczytany 1006 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Grosz koronny 1548
« dnia: 26 Marca 2020, 12:33:00 »
Niedawno udało mi się zdobyć grosza koronnego z 1548 r. Stan nie zachwyca (choć moneta czytelna), jednak moją uwagę zwróciły parametry monety. Jest wyraźnie mniejszy (owal 20 - 21 mm) i lżejszy - 1,5 g. Ciekawe, czy jest to związane z faktem, że król był umierający i praktycznie nie sprawował władzy, czy też trafił mi się "wypadek przy pracy mennicy". A może to wyrób poza ewidencją? Faktem jest, że to dość rzadka moneta i cieszę się, mając ją w kolekcji.
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #1 dnia: 26 Marca 2020, 13:00:58 »
To nie ma z tym nic wspólnego że król umierał. Ten typ monet był wybijany w systemie al marco. Różnice w wielkości i wadze w mniejszych nominałach dochodziły nawet do 25%. W groszach te różnice były mniejsze. Na tej monecie widzimy że nie ma pełnego wizerunku stempla. Poprostu została wybita na mniejszym krążku menniczym, dlatego są te różnice.
Qui Non Proficit, Deficit.

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #2 dnia: 26 Marca 2020, 13:20:43 »
Zdaję sobie sprawę, że krążek jest mniejszy (stąd mniejsza waga). Jednak przejrzałem aukcje monet z tego rocznika i nie było aż takich różnic. Generalnie miały ok. 22-23 mm średnicy (regularny kształt) i 2 g wagi. "Podejrzewywam" ;), że w ostatnich miesiącach życia króla nie zwracano aż takiej uwagi przy kontroli, a może ktoś postanowił podreperować swój budżet korzystając z narzędzi mennicy? Taka "teoria spiskowa", żeby szare komórki się nie zastały... :)
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 750
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #3 dnia: 26 Marca 2020, 14:15:38 »
Może jest oberżńięty by ukraść srebro?
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

bobi68

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 745
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #4 dnia: 26 Marca 2020, 16:55:25 »
Też bardzo prawdopodobne. Teoria dobra jak każda inna. Kolejna "prywatna inicjatywa" :)
Pozdrawiam,Robert
TPZN 031

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #5 dnia: 26 Marca 2020, 17:13:16 »
Panowie, kto się wzbogaci na dziesiątej grama srebra? Przecież kolega bobi68 sam napisał, iż przeglądał aukcje i nie znalazł tak "małej" monety, a taki proceder żeby był opłacalny musiał by być zwielokrotniony. Idąc tokiem myśli Jacka o tzw "oberżnięciu" to prędzej rant monety był uszkodzony i jakiś wcześniejszy właściciel dla uzyskania lepszej ceny zeszlifował rant do zadowalającego wyglądu.
Qui Non Proficit, Deficit.

Korczaszko

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 955
  • Stowarzyszenie: PTN o.Kraków
  • Zainteresowania: SIGISMVNDVS PRIMVS
Odp: Grosz koronny 1548
« Odpowiedź #6 dnia: 26 Marca 2020, 17:27:03 »
Jeśli od kolegi odkroili, to do tego chyba dokleili, gdyż ma średnicę ponad 23mm, mimo tego waga to nie 2 gramy. Przez to chcę pokazać, iż są różnice w monetach. Dlatego możliwe jest, że rant monety kolegi bobi68 został zeszlifowany, ale raczej nie w mennicy. Jak już to jest to naprawa zniszczonego rantu monety.
« Ostatnia zmiana: 26 Marca 2020, 17:52:54 wysłana przez Korczaszko »
Qui Non Proficit, Deficit.

 

R E K L A M A
aukcja monet