Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 13:33:39

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki  (Przeczytany 4630 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Niemiec

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 17

orrm

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #1 dnia: 28 Marca 2020, 01:16:38 »
nie znam się, ale może zachęcę do dyskusji.

stempel rewersu odpowiada stemplowi 2 innych groszy z dostępnych aukcji ale o innym stopniu zużycia (?):

https://wcn.pl/auctions/71/161
https://wcn.pl/auctions/67/191

awers inny, podobny do:

http://archiwum.niemczyk.pl/auction/4/46/kazimierz-iii-wielki-1333-1370-grosz-szeroki-bez-daty-krakow

(na obu KAZIMRUS zamiast KAZIMIRUS, podobieństwa)

Detale jakby takie równomiernie spłaszczone.

Jeśli to fals to fałszerz ma fach w ręku ;)

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #2 dnia: 28 Marca 2020, 12:18:41 »
Wątek z pewnością wart dłuższej dyskusji. Zanim zjawi się ktoś siedzący w epoce, podbijam go, nie mając jednak wiele do powiedzenia.

Moneta wygląda na tyle dobrze, że wolałbym, żeby nie był to fals. Świadczyłoby to o naprawdę dobrym, bardzo niebezpiecznym dla kolekcjonerów warsztacie.

Na miejscu potencjalnego kupującego skorzystałbym na pewno z możliwości wcześniejszego obejrzenia monety na żywo, podpytałbym też o pisemną gwarancję zwrotu obejmującą okres co najmniej kilku miesięcy.

Chalupski

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 780
  • Zbierajmy monety!
    • Zbierajmy monety
  • Zainteresowania: Polskie monety obiegowe
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #3 dnia: 28 Marca 2020, 14:03:12 »
Jeśli dobry, to na bank jesienią będzie w ofercie aukcyjnej którejś z "wiodących firm".

Zapraszam na bloga Zbierajmy monety!
https://zbierajmymonety.blogspot.com
Jurek

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #4 dnia: 28 Marca 2020, 14:39:28 »
Mnie zastanawia czemu sprzedający nie podjął decyzji, aby sprzedać za pomocą właśnie którejś z wiodących firm na aukcji, a wystawił samodzielnie w serwisie. Nie uwiarogodniłoby to monety, a tym samym, krótko mówiąc, cena nie byłaby bardziej dla niego satysfakcjonująca?

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #5 dnia: 28 Marca 2020, 16:48:47 »
Bardzo ciekawa moneta. Na pierwszy i drugi rzut oka wygląda bardzo dobrze. Niepokojące dla mnie tylko jest to, że litery w otoku są płaskie, jakby sklepane - widać to dobrze na godzinie 12.00, szczególnie w powiększeniu - trochę to zastanawiające.  No i ta środkowa nóżka w literze M ...  I jeszcze jedno: o ofercie kupna grosza słyszałem już kilka miesięcy temu od jednego z kolekcjonerów (bardzo zaawansowanego). Wydaje mi się, że to bardzo podobny egzemplarz, może ten sam - czyżby nie znalazł nabywcy?  To jeszcze żaden argument, może się kupujący nie zdecydował, może cena za wysoka...
Ja na podstawie zdjęcia też nie podąłbym się oceny oryginalności. Jeśli moneta jest dobra - to ok. Jeśli natomiast to falsyfikat, to muszę poważnie zweryfikować swoją wiedzę n/t falsów  :scyth:

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

vittorio

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 181
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #6 dnia: 29 Marca 2020, 12:33:51 »
Panowie,
nie łudźmy się, to nie jest dobra moneta,
pozdrawiam

not.ink

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 27
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #7 dnia: 30 Marca 2020, 11:37:43 »
Udało mi się od tego Pana wyciągnąć nagranie monety.

[ Invalid YouTube link ]&feature=emb_logo

nosfer3

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 494
    • Probusy
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #8 dnia: 30 Marca 2020, 11:42:44 »
Udało mi się od tego Pana wyciągnąć nagranie monety.

[ Invalid YouTube link ]&feature=emb_logo

Niestety szału nie zrobił tym nagraniem,więc pytania dalej zostają

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #9 dnia: 30 Marca 2020, 15:06:35 »
Ja też zastanawiałem się, jaki jest sens wystawiania takiego numizmatu - załóżmy tu na ten moment, że to nie jest fals... - na alledrogo.
Sensu nie ma tu żadnego! Coś takiego w naturalny sposób powinno wylądować w którymś z domów aukcyjnych: uwiarygodnia to monetę i pozwala na uzyskanie wyższej ceny.
Dlaczego więc na alledrogo? Pewnie dlatego, że coś z tą monetą jest nie tak. Może żaden z domów aukcyjnych jej nie chciał przyjąć, bo powątpiewał w jej oryginalność? Alledrogo zawsze daje tę opcję, że
a) albo kupi to coś jakiś nieuświadomiony nowicjusz,
b) albo kupi nie-nowicjusz, zakładający, że wydane pieniądze może ostatecznie stracić, a nuż jednak okaże się, że to oryginał.
Sam się przez chwilę zastanawiałem nad tą drugą opcją, jednak po dokładnym obejrzeniu przykładów z podanych wyżej linków (mam nadzieję, że te pokazują autentyki...) na pewno sobie odpuszczę. Pewnie zresztą, znając życie, cena w pewnym momencie zrobi się paskudna...

ZM

Przeslaw

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 119
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #10 dnia: 30 Marca 2020, 16:00:19 »
Sprzedający jest z w-w i nie poszedł do firm aukcyjnych?. Dziwne
Moneta obecna cena wylicytowana 7777,77 sprzedający ma w nicku 777 , coś się komuś 7 klikają.


monetarius

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 23
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #11 dnia: 30 Marca 2020, 18:31:04 »
Pisałem do tego Pana z prośbą o wyjaśnienia. To Ukrainiec. Napisał, że nie zdążył z wystawianiem monety u Niemczyka, który ponoć monetę widział i potwierdził oryginalność. Telefon do Pana Niemczyka kolegi Vittoro niestety wersji Pana z Ukrainy nie potwierdza. Dostałem też od niego więcej zdjęć całkiem dobrej jakości, jednak po długiej analizie porównawczej i w obliczu przedstawionych faktów trzeba stwierdzić, że to jednak 100% fals - dość niebezpieczny. To najpewniej odlew zrobiony z nieznanego dotąd egzemplarza z Ukrainy.
Kupię monety jagiellonów. Wszystkie nominały.

husyta74

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 590
  • Zainteresowania: wczesne średniowiecze + mennictwo śląskie
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #12 dnia: 30 Marca 2020, 18:59:35 »
Bardzo ciekawa informacja. Myślę, że warto zapisać zdjęcia w domowym archiwum, bo mam wrażenie, że prędzej czy później ta moneta (lub jej podobne) gdzieś się pojawią.

Pozdrawiam,
Waldek
Naukę buduje się z faktów tak jak dom buduje się z cegieł, ale samo nagromadzenie faktów nie jest jeszcze nauką, podobnie jak kupa cegieł nie jest domem. 

Henri Poincaré

NKOTF

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 257
    • nietylkomonety.pl
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #13 dnia: 30 Marca 2020, 19:35:23 »
Napisał, że nie zdążył z wystawianiem monety u Niemczyka


Nawet jeśli sprzedający nie zdążyłby na aukcje u Niemczyka, to (jeżeli byłby to oryginał) pewnie któraś z firm aukcyjnych zdecydowałaby się na zakup numizmatu takiej kategorii pod kątem przyszłych aukcji. Licytujący na aukcji w obecnej formie, choć mogą licytować odważnie, to będą robić to z pewną dozą niepewności i moneta nie osiągnie ceny, jaką by miała miejsce przy sprzedaży do firmy. Choć może kogoś poniesie…

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Grosz szeroki Kraków Kazimierz III Wielki
« Odpowiedź #14 dnia: 30 Marca 2020, 19:36:40 »
Możne poprosić o te zdjęcia dobrej jakości? - na wszelki wypadek do archiwum...

Zenon M.

 

R E K L A M A
aukcja monet