Aktualności: Termin TWNA XXIV: 31.05-01.06.2024.!

  • 19 Kwietnia 2024, 02:07:56

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: 3 krajcary 1648 Skoczów?  (Przeczytany 1580 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

TampaBay

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 11
3 krajcary 1648 Skoczów?
« dnia: 02 Października 2020, 21:06:40 »
Witam wszystkich. Chciałbym poprosić o pomoc w znalezieniu informacji na temat monety przedstawionej na zdjęciach, a raczej tego konkretnego wariantu ponieważ mam z tym nie mały problem...3 krajcary 1648 z mennicy w Skoczowie za panowania Habsburgów (poprawcie mnie jeżeli się myle, ale krajcary nigdy nie były bliskie mojemu sercu) . Tutaj standardowa wersja https://onebid.pl/pl/auction/393/lot/415/slask-ksiestwo-cieszynskie-ferdynand-iii-3-krajcary-1648-skoczow . Wiem, że zdjęcia jak i stan bardzo średnie, ale tak... Podwójne bicie w legendzie na awersie. Również w legendzie na awersie "I" przesunięte przed nominał "3" jak na jedynce z tego samego roku. Na rewersie bardzo nietypowa cyfra 8 w dacie jakby zupełnie nie z tego nominału. Wersja z linku powyżej opisana jest w kilku katalogach np. Kopicki czy parchimowicz, ale niestety nie jestem ich szczęśliwym posiadaczem. Czy to może być przebitka z innego nominału? Jeżeli ten wariant jest już gdzieś opisany to będe wdzięczny za wszelkie informacje i z góry dziękuje. Pozdrawiam

Miroslav

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 318
Odp: 3 krajcary 1648 Skoczów?
« Odpowiedź #1 dnia: 03 Października 2020, 12:39:19 »
Ta moneta została wybita w Cieszynie a nie w Skoczowie jak podają wszyscy za Kopickim. Hans Losz w 1647 objął już mennice cieszyńską a w Skoczowie od 1648 pracował Ludwig Bremen. Co do monety to warianty są  na podstawie różnic w legendzie a nie na podstawie tego czy "I" jest przed (3) czy po (w załączniku przykład takiego awersu). Ósemka w dacie została wybita z dwóch liter "o" pewnie się punca z ósemką już wyrobiła.

 

R E K L A M A
aukcja monet