Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 08:51:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: III Aukcja NumEduX  (Przeczytany 2530 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

pasjonatort

  • Administrator
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 884
  • TPZN 080
III Aukcja NumEduX
« dnia: 05 Kwietnia 2020, 16:51:27 »
Aukcja cały czas w trakcie tworzenia, ale można już oglądać sporą część pozycji:
https://onebid.pl/pl/aukcje/-/1186?p=2

Na pewno małym wydarzeniem jest:
Cytuj
III Aukcję NumEduX uatrakcyjnią monety z największej Kolekcji ortów polskich pana Dariusza Pączkowskiego, bibliofila i numizmatyka, który tworzył swój unikalny zbiór przez 40 lat.

Ta okazała i najbardziej specjalistyczna w historii kolekcja monet ortowych liczy ponad 4000 pozycji, ze szczególnym uwzględnieniem ortów Zygmunta III Wazy. Zgodnie ze swoimi zainteresowaniami, pan Dariusz Pączkowski przy tworzeniu kolekcji zwracał szczególną uwagę na ewolucję portretów władców, odmiany stemplowe w ujęciu chronologicznym, a dopiero na dalszym planie były warianty interpunkcyjne i błędy. Taka myśl twórcza przyświeca autorowi w tworzeniu monografii ortów, najpierw w formie katalogu na stronie Kolekcjonerstwo.info, w przyszłości także w formie papierowej.

Monety zaprezentowane na obecnej aukcji stanowią zapowiedź oferty, jaka pojawi się jesienią na następnej aukcji NumEduX. Wśród nich wielka rzadkość i w niespotykanym na rynku kolekcjonerskim stanie – ort z początku 1621 roku, w wariancie bez labrów na rewersie, w maksymalej nocie gradingowej – PCGS AU 55.

Wyjątkowość Kolekcji ortów polskich  została doceniona zarówno przez firmę NGC, jak i PCGS, które przyznały gradowanym monetom z tego zbioru dopisek „Paczkowski Collection” lub „Pączkowski Coll”.

Niestety jak widać, kolekcjonerzy z dużym doświadczeniem też ulegają modzie na grading. Podejrzewam, że to swego rodzaju forma reklamy swojej kolekcji. ;)
Norbert

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #1 dnia: 05 Kwietnia 2020, 17:12:27 »
https://onebid.pl/pl/auction/1186/id/440624/stefan-batory-trojak-1581-wilno-herb-leliwa-pod-popiersiem

Uznany za stan 1-. Powierzchnia awersu budzi poważne wątpliwości.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #2 dnia: 07 Kwietnia 2020, 09:49:39 »
Jakby ktoś gratisowo (dla mnie) ogradował moje półtoraczki wraz z napisem Górecki coll to może też bym zostawił. A i jeszcze opis wg mojego katalogu by musiał być :D.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #3 dnia: 07 Kwietnia 2020, 10:44:03 »
Jakby ktoś gratisowo (dla mnie) ogradował moje półtoraczki wraz z napisem Górecki coll to może też bym zostawił. A i jeszcze opis wg mojego katalogu by musiał być :D.
Przecież może Pan sobie to zrobić we własnym zakresie ;-)

https://www.lighthouse.us/rectangular-coin-capsules-quickslab.html

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #4 dnia: 09 Kwietnia 2020, 22:56:45 »
Ogólnie muszę przyznać, że całkiem ciekawa aukcja.
Szczególnie jak się ma w pamięci poprzednie imprezy tego organizatora...
Strzelam, że firma weszła w posiadanie jakiejś przekrojowej kolekcji z polski królewskiej.

Jest i ciekawostka, dla miłośników grajdingu, których tak wielu ostatnio ujawniło się na naszym forum  :P

Otóż, jeśli ktoś zbiera "plastikowe destrukty" - czyli, błędnie opisane slaby to może wzbogacić swoją kolekcję.
A nawet jak nie zbiera plastiku, to i tak warto pokusić się o uwolnienie z trumny ładnego szóstaka z 1794 roku w popularnej odmianie, który został na slabie opisany błędnie jako odmiana "AUGUTUS" (czyli moneta z rzadkim i poszukiwanym błędem na awersie).
Nie wiem co fachowiec z NGC miał na myśli opisując ten slab, ale w tym przypadku pokonały go łacińskie napisy i przedobrzył.
Oto ten okaz warty zachodu.
https://onebid.pl/pl/auction/1186/lot/216

« Ostatnia zmiana: 10 Kwietnia 2020, 16:57:33 wysłana przez eleniasz »
12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #5 dnia: 10 Kwietnia 2020, 00:50:10 »
To niebezpieczna pomyłka firmy gradingowej, bo jednak AUGUTUS jest ciekawym i pożądanym błędem.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #6 dnia: 10 Kwietnia 2020, 10:36:35 »
Jest niegroźna dla osób, które kupują monety a nie pudełka. A jak ktoś kupuje pudełka to jakoś mi go nie szkoda.
Sam kilkukrotnie celowo kupowałem źle opisane pudła w których było coś znacznie rzadszego.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #7 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:15:45 »
Jest niegroźna dla osób, które kupują monety a nie pudełka. A jak ktoś kupuje pudełka to jakoś mi go nie szkoda.
Sam kilkukrotnie celowo kupowałem źle opisane pudła w których było coś znacznie rzadszego.

Podobnie jak źle opisane stany, błędy opisów działają w obie strony.

Każdemu może się zdarzyć omyłka przy czytaniu. Kilkakrotnie wpadłem w ostatniej chwili licytacji i musiałem się bardzo szybko decydować.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

rubinowakrew

  • Członkowie TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 2 519
    • Katalog Półtoraków
  • Legitymacja: 111
  • Zainteresowania: Półtoraki i inne monety Zygmunta III, monety górnośląskie.
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #8 dnia: 10 Kwietnia 2020, 15:24:04 »
W sumie też prawda, że można nie mieć czasu na oglądanie co tam jest tak naprawdę.
Co za czasy.... Falsy się patynuje, oryginały poleruje a kupuje się napisy na pudełkach...

dukatkg

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 601
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #9 dnia: 16 Kwietnia 2020, 14:10:15 »
odlew
monetydawne.pl - nowy portal numizmatyczny, polecam :)

liberbonii

  • Stały bywalec
  • ***
  • Wiadomości: 132
Odp: III Aukcja NumEduX
« Odpowiedź #10 dnia: 16 Kwietnia 2020, 19:13:20 »
Szybko zadziałali. Już zdjęta.

 

R E K L A M A
aukcja monet