Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 29 Marca 2024, 00:56:51

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube  (Przeczytany 3912 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Witam,

Chciałbym zaprosić na mój kanał na YouTube - "Ciekawe Monety". By nieco ułatwić podaję linki do poszczególnych monet. Kanał ma w swoim zamiarze przybliżyć pewne historie, ciekawostki związane z poszczególnymi monetami. Jest to dopiero początek tej przygody, dlatego będę wdzięczny za wszelkie opinie, sugestie. Może ktoś skusi się na tyle, iż postanowi zasubskrybować kanał, za co będę wdzięczny. Życzę Radosnych i Spokojnych Świąt Wielkiej Nocy i zapraszam jeszcze raz na kilka odcinków :)

5 złotych - Żaglowiec - 1936


10.000 złotych - Jan Paweł II - 1987


5 złotych - Józef Piłsudski (Orzeł Strzelecki) - 1934


20 złotych - Mirosław Hermaszewski - 1978


5 groszy - 1934


5 złotych - 100-lecie odzyskania Niepodległości - 2018


50.000 złotych - Józef Piłsudski - 1988


10 złotych - Jan III Sobieski - 1933
« Ostatnia zmiana: 13 Kwietnia 2020, 00:34:48 wysłana przez cancan62 »

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Niestety niektóre z wymienionych monet to najzwyklejszy złom numizmatyczny , którego nie zalecamy zbierać oraz propagować jego zbierania .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Nie zajmujemy się złomem numizmatycznym. Proszę spróbować na monetyforum.pl

http://forum.tpzn.pl/index.php/topic,3850.0.html
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 13:39:25 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

burgund

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 13
  • Zainteresowania: Monety II RP
Niestety niektóre z wymienionych monet to najzwyklejszy złom numizmatyczny , którego nie zalecamy zbierać oraz propagować jego zbierania .

To fakt, ale żeby nie zamykać się tylko w krytyce warto zaznaczyć że filmy o monetach IIRP całkiem przyjemne (jako podstawy).

Trzymam kciuki za rozwój kanału!
Ja... ja nie.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Uważam, że monety PRL i obecne, obrazują ewolucję mennictwa na terenie polski. Nie można udawać że ich nie było i nie ma. Kolekcjonować nie ma czego, ale odnotować ten okres jakoś minimalnie być może warto. Oczywiście w zależności od idei zbioru jaki ktoś tworzy. Znajomy np. tworzy obraz ewolucji monet na terenie Europy wschodniej. Sztuka lub dwie obecnych świecidełek staje się więc niezbędna.

Co do tych ''nowych'' monet to ja rok temu kupiłem kilka sztuk wybitych w obecnym tysiącleciu. Nie zamierzałem ich kolekcjonować a jedynie przyjrzeć się jakości bicia. Gdy już zaspokoiłem ciekawość, wymieniłem je na numizmaty o prawdziwej wartości kolekcjonerskiej. Czułem że te nowe świecidełka, jakoś tak parzą mnie w ręce... Kto zna prawdziwe numizmaty a sam się nie przekona czym są te nowe, nie dotknie, nie sprawdzi, nie zrozumie o czym piszę.

Są wśród nas młodzi ludzie interesujący się numizmatyką. Nie wszystkim było dane płacić rybakami za zakupy. Jaką wiedzę mieliby o numizmatyce krajowej jako całości, nie znając choćby pobieżnie, monet z okresu powojennego aż do dziś?

Ponadto emitent PRL ze wszystkimi jego wadami i zaletami, różnił się od obecnego NBP i wszystkich tych monet ''kolekcjonerskich''. Na korzyść (sick) tego pierwszego.

O tempora, o mores!
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 14:40:47 wysłana przez Mandaryn »

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Jak napisali koledzy powyżej, na tym forum nie zajmujemy się tym okresem mennictwa w Polsce.

Mój poprzedni post miał na celu zwrócić uwagę na to, że zbywanie nowych użytkowników, szczerym lecz nie da się ukryć, również zniechęcającym postem, może być szkodliwe dla samego forum. Strata osób potencjalnie mogących wejść w zainteresowanie prawdziwymi numizmatami jest strzałem w stopę. Warto choćby spróbować naprowadzić ich na odpowiednią drogę.

Przygotowanie tekstu obrazującego różnice między numizmatami z duszą a nijakimi krążkami srebra czy innego metalu, uważam za warte odnotowania przy kolejnym już poście w stylu ''Nie interesuje nas to, adios amigos''. Tekst taki mógłby być odpowiedzią na nowe wątki, jak ten.

Reasumując. Nie przekreślajmy. Otwórzmy oczy.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 15:04:15 wysłana przez Mandaryn »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Kolego Mandaryn,
Po pierwsze wyjaśniam ewolucję wpisów w tym wątku.
Jak to się często zdarza, pojawił się nowy użytkownik, który się grzecznie przywitał w innym wątku, co osobiście mi się spodobało, bo świadczyło o tym, że być może jest to ktoś, kto będzie stałym bywalcem.
Następnie umieścił ten wpis z linkami do filmów na youtube, które dotyczyły generalnie dwóch rodzajów monet: monet obiegowych, mających wartość historyczną i numizmatyczną oraz kilku tzw. "kolekcjonerskich" które, według zasad panujących na tym forum są złomem numizmatycznym.
Postępując według statutu TPZN, kolega Tuk Tukat zauważył w swoim poście, że część opisanych monet to złom numizmtyczny.
W odpowiedzi, w pierwszym porywie zamknąłem wątek z typową odpowiedzią, że nie zajmujemy się złomem numizmatycznym i linkiem do statutu, w którym wyraźnie jest zdefiniowane, co podpada pod ten złom i jakie zadania w walce z nim stoją przed tym Towarzystwem. Brałem też poważnie pod uwagę zlikwidowanie całego wątku.
Potem jednak, doszedłem do wniosku, że biorąc pod uwagę potencjalną wartość pozostałych linków do nie-złomu, lepiej będzie pozostawić ten ciekawie zapowiadający się wątek i usunąć linki do filmów przedstawiających złom numizmatyczny.

Pański apel, płynący z serca, szanuję i dziękuję zań. Pragnę jedynie wskazać, że zarówno okres PRL i III RP są ważnymi okresami w numizmatyce i powinny być traktowane na równi z każdym innym okresem w historii naszego państwa.
Nie chodzi tu o okres, a o motywy wydania monety. Monety obiegowe są i były emitowane w celu cyrkulacji monetarnej. Monety "kolekcjonerskie" były czasem puszczane w obieg z nadzieją na tezauryzację, albo sprzedawane po cenie wielokrotnie przewyższającej nominał i te są zwane przez nas mianem "złomu numizmatycznego". Jeśli dwuzłotówki GN byłyby w obiegu, byłyby równorzędne z każdym innym numizmatem. Ponieważ jednak z założenia były "kolekcjonerskie" i nieobiegowe, są złomem.

Serdecznie zapraszam wszystkich do udziału w forum, ale nie będę tolerował wpisów, lub ich części, które podważają statut naszego Towarzystwa.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Fajnie posłuchać ekspertów, i traktuję te przytyki z przymrużeniem oka. Błąd wynika z niedoczytania regulaminu. Przepraszam za zamieszanie.

Wesołych Świąt
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 16:17:21 wysłana przez Ciekawe Monety »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Fajnie posłuchać ekspertów, i traktuję te przytyki z przymrużeniem oka. Błąd wynika z niedoczytania regulaminu. Przepraszam za zamieszanie.

Wesołych Świąt

Mam nadzieje, ze nie traktuje Pan tego jako przytyków. Jak to kiedyś ujął bardzo trafnie jeden z Kolegów, ze to jest tak jak wejść na forum wegańskie i zacząć watek o stekach wołowych.

Wesołych Świąt
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

jmskelnik

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 912
    • Historia ukryta w przedmiotach
Jak napisali koledzy powyżej, na tym forum nie zajmujemy się tym okresem mennictwa w Polsce.

Mój poprzedni post miał na celu zwrócić uwagę na to, że zbywanie nowych użytkowników, szczerym lecz nie da się ukryć, również zniechęcającym postem, może być szkodliwe dla samego forum. Strata osób potencjalnie mogących wejść w zainteresowanie prawdziwymi numizmatami jest strzałem w stopę. Warto choćby spróbować naprowadzić ich na odpowiednią drogę.

Przygotowanie tekstu obrazującego różnice między numizmatami z duszą a nijakimi krążkami srebra czy innego metalu, uważam za warte odnotowania przy kolejnym już poście w stylu ''Nie interesuje nas to, adios amigos''. Tekst taki mógłby być odpowiedzią na nowe wątki, jak ten.

Reasumując. Nie przekreślajmy. Otwórzmy oczy.

Dokładnie się z tym zgadzam. Jestem przekonany, że więcej dojrzałych kolekcjonerów miało swoje kolekcjonerskie początki w kapslach, niż w złotych monetach z XVIII wieku.

Natomiast kolegę CiekaweMonety zachęcam do rozwijania swoich pasji i dzielenia się nimii. Ja swoją stroną startowałem wiele lat temu od wpisów, których dziś pewnie bym się merytorycznie wstydził. Nie od razu Rzym zbudowano.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #10 dnia: 12 Kwietnia 2020, 19:16:43 »
Wymieniłem powyżej monety PRL z uwagi na to, że część była emisjami kolekcjonerskimi. Ich przewaga nad kolekcjonerskimi od NBP jest taka, że hurtowo zaszczepiała numizmatykę u młodych ludzi, co wiem od osób starszych. Mieli oni ten typ monety w cenie przystępnej i udostępniany przez długie lata. Obecny NBP przechodzi przez coś na obraz schizofrenii monetarnej. Niskie nakłady- przystępne ceny, Wysokie nakłady- niskie ceny i obecnie niskie nakłady- nieprzystępne ceny. Mam wrażenie, że słyszą różne głosy ale nie wiadomo który, jest tym prawdziwym, który tym właściwym, doprowadzającym do wypchania skarbca forsą od pożal się Boże kolekcjonerów. Różnica ta jest w moim odczuciu warta odnotowania, bo wynika z chęci nadmiernego zysku, nieadekwatnego do produktu, który jest oferowany- z chciwości. Monety obiegowe to rzeczywiście zupełnie inna działka i mój post, niewystarczająco przejrzysty, mógł zostać odebrany nie tak, jak to miałem w zamyśle. Cancan słusznie odnotował.

Zastanawiałem się czasem, jaka jest reakcja nowego użytkownika na informację, że nie interesują nas monety, które kupił. Przypuszczam, że uczucia w nim będące, bynajmniej nie należą do przyjemnych. Zmieszanie? Wstyd? Ostatecznie może nawet złość? Tacy nowi pojawiają się i będą pojawiać. Albo to uznamy i odpowiemy na ich bezgłośne wołanie o pomoc, albo odejdą na inne forum wspierać tandetę.
''Kiedy tego nie możemy co chcemy, chciejmy co możemy''.

Spośród sposobów mogących potencjalnie posłużyć do pokazania właściwych numizmatów, które chodzą mi po głowie, mogę wymienić te najprostsze, choćby tekst wstępny dla nowego ''zielonego''. Materiał filmowy, czyli tzw. filmik np. na youtube i kilka innych...
Dodam na swoim przykładzie, że gdybym wiedział, że za kwotę kilkunastu złotych mogę rozpocząć kolekcjonowanie półtoraków z pięćsetletnią metryką, nie straciłbym setek godzin na przeglądanie oferty NBP. Posiadanie monety prawdziwie historycznej za tak niską cenę nie mieściło mi się w głowie, więc nawet nie sprawdzałem ''po ile to chodzi''. Żyłem w nieświadomości, ale nie nazwę tego czasu straconym. Droga do prawdy mogła być znacznie krótsza, gdybym dostał gdzieś choćby małą wskazówkę.
Za moment przełomowy uznaję kupno półgrosza 1509 r. Za całe 12pln. W momencie, kiedy miałem go już w rękach, wiedziałem, że to jedyna słuszna droga.

Nie zachęcam do łamania statutu TPZN. Przeciwnie, uważam go za wartość najwyższą tego forum, prawo dające porządek i poczucie wspólnoty. Zgadzam się ze wszystkim co w sobie zawiera i jestem z tego dumny, bo to obraz krętej drogi, którą przebyłem, by dotrzeć dokąd dotarłem. Nie, żebym popadał w samozachwyt, ale odbieram to jako mój osobisty sukces. Być może największy w dotychczasowym stażu numizmatycznym.

Kolegę CIEKAWE MONETY zachęcam do bezpośredniego kontaktu ze mną. Prześlę ci monetę z duszą jeśli dotychczas nie poznałeś przykładu średniowiecznego mennictwa w Polsce.


« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 19:36:23 wysłana przez Mandaryn »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #11 dnia: 12 Kwietnia 2020, 20:13:06 »
Myślę, ze Kolega Ciekawe Monety doskonale teraz sobie zdaje sprawę o co tu chodzi i to, ze akurat kilka sztuk złomu opisał w swoich filmikach wynikało z ich tematyki. Zarówno monety II RP jak i PRL są w jego kręgu zainteresowań i chyba nie trzeba go prowadzić za rączkę i martwic się o jego równowagę psychiczna po przeczytaniu postu "okrutnego admina", wysłanego nota bene o 5:30 rano po otrzymaniu interwencji uczestników Forum.
Ze swej strony obiecuje, ze już nie będę czytał emaili po nocy, tylko spał, żeby nie budzić kontrowersji standardowymi odpowiedziami.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #12 dnia: 12 Kwietnia 2020, 20:31:56 »
Nie takie zakończenie wątku sobie wyobrażałem, ale chyba zbyt wiele sobie wyobrażam. Znałem monety II RP i dopiero po dwóch latach trafiłem na średniowiecze, nieświadomy jego dostępności dla zwykłego zjadacza chleba. Cancan, uważam że jesteś ogromną wartością forum ale to oczywiste dla wszystkich jego użytkowników. Raczej nie mam nic więcej do dodania.
« Ostatnia zmiana: 12 Kwietnia 2020, 20:37:33 wysłana przez Mandaryn »

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #13 dnia: 12 Kwietnia 2020, 20:54:13 »
Kolego Mandaryn, FYI: w moim wpisie nie było ironii ani sarkazmu. Dzięki za mile słowa i proszę o więcej wiary w ludzi. To nie jest wątek do rozwiązywania takich dylematów. Tu miała być dyskusja na temat filmików Kolegi Ciekawe Monety.

Jeśli idzie o pasje, to proszę mi uwierzyć, ze kolekcjonowanie II RP, czy PRL może być równie ekscytujące jak średniowiecze. Sa ludzie, którzy dziś przeglądają zawartość swojego portfela w poszukiwaniu ciekawostek i to ich rajcuje. A ja, choć nie interesuje się głębiej żadnym z tych okresów, szanuję te pasję, bo sam mam swojego świra.

A watek nie jest i nie musi być zakończony, bo jest otwarty i może istnieć i rosnąc dalej.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

eleniasz

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 370
    • blog o monetach SAP
  • Zainteresowania: srebra SAP
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #14 dnia: 12 Kwietnia 2020, 21:23:13 »
Obejrzałem filmik o 5zł z Piłsudskim z orłem strzeleckim i muszę przyznać, że to interesująca produkcja.
Szczególnie podoba mi się jej zwarta forma, pełna konkretnych informacji bez zbędnych komentarzy i łażenia po lesie  ;)
Forma wizualna i audio - też niczego sobie, widać że autor zna się na tej robocie i ogarnia to technicznie.

Ewentualne obszary do poprawy - jeśli to nie problem, to do filmu wybrałbym jakiś lepiej zachowany egzemplarz...

Ogólnie na spory PLUS  :)

12 groszy, tylko nie płacz proszę...
Zapraszam na mój blog o monetach SAP

 

R E K L A M A
aukcja monet