Aktualności: Już wkrótce, ósmego kwietnia, wybory do Triumwiratu TPZN!

  • 28 Marca 2024, 21:42:24

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube  (Przeczytany 3907 razy)

0 użytkowników i 1 Gość przegląda ten wątek.

zenonmoj

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 4 372
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #15 dnia: 13 Kwietnia 2020, 00:05:21 »
Ja, tak od siebie, jako żarliwy przeciwnik ZŁOMU, chciałbym jednak gwoli ścisłości zauważyć, że spośród tych usuniętych pięciozłotówka na 100-lecie niepodległości zdecydowanie nie podpada pod tę kategorię! To moneta jak najbardziej obiegowa - sam przypadkiem któregoś pięknego dnia ze zdziwieniem stwierdziłem, że mam w portfelu dwie sztuki...
 ;)

Pozdrawiam
Zenon M.

PS. Usunięcie złomu jak najbardziej popieram...!

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #16 dnia: 13 Kwietnia 2020, 00:35:28 »
Mea culpa, myślałem, ze to złom jak inne pięciozłotówki i GNy.
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #17 dnia: 13 Kwietnia 2020, 09:54:47 »
To jeszcze tak w gwoli ścisłości. Moja babcia czasami mówiła, że "nie ocenia się książki po okładce" i tu małe sprostowanie. Mam wrażenie, że zostałem wrzucony do worka "złomów" i "zielonych" i jak dolar. To, że kanał YouTube "Ciekawe Monety" ma takie monety jakie ma, to nie znaczy, że są one w moim posiadaniu, że je zbieram, itd... Po prostu są łatwiejsze w opracowaniu, a co za tym idzie szybsze w realizacji. Pomijam fakt, że wszelakie szelągi, dukaty, i innej maści królewskie pieniądze w slabach czy holderach wymagają innego podejścia-ujęcia filmowego - za co nie wiem jeszcze jak się zabrać...

Kanał ma też na celu pokazanie, że za nimi - "złomami" jak mawiacie, też ukryta jest historia, wydarzenia, osoby, kultura, dorobek narodu. Mnie w dzieciństwie bardziej historią zainteresowały właśnie monety, niż książki - chyba wtedy nie potrafiłem jeszcze czytać. Tak więc kanał to filmowa, luźna lektura do kawki. Jest też druga strona... monety. Jeśli ktoś w Waszym poważaniu zbłądził, i jednak swoją kolekcję poszerza o grono "złomów", to niech przynajmniej wie, coś o nich więcej. Naprawdę uważam, że każda moneta na świecie ma w sobie to coś i nie mam na myśli wartości, kruszczu, czy charakteru wybicia.

I jeszcze raz przepraszam za burzę wywołaną w szklance wody, bo jak mówię nie przeczytałem regulaminu w kwestii dodawania treści o tematyce podbiegającej pod złom. "Miskuzi".

Mokrego Dyngusa

Tuk Tukat

  • Rada Oficerów TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 872
  • Legitymacja: TPZN nr.104
  • Stowarzyszenie: PTN o. Warszawa
  • Zainteresowania: Szelągi Księstwo Warszawskie
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #18 dnia: 13 Kwietnia 2020, 10:29:38 »
Ja też chciałbym przeprosić zbyt ogólnikowo oceniłem kanał , niektóre z filmów niosą za sobą naprawdę sporo ciekawostek i informacji dla zbieraczy II RP czy PRL . Rozwijaj kanał a napewno wiele osób to doceni :) .
Janek

cancan

  • Triumwirat TPZN
  • Gaduła
  • *
  • Wiadomości: 7 751
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #19 dnia: 13 Kwietnia 2020, 15:53:01 »
Mam wrażenie, że zostałem wrzucony do worka "złomów" i "zielonych" i jak dolar. To, że kanał YouTube "Ciekawe Monety" ma takie monety jakie ma, to nie znaczy, że są one w moim posiadaniu, że je zbieram, itd...
Nie został Pan wrzucony do żadnego worka ani kategorii. Pańskie linki, tak, uległy moderacji ze względu na tematykę, ale tylko te dotyczące złomu. Ten jeden, który Zenon mi wytknął został natychmiast przywrócony. Notatka o złomie zawierająca link do statutu była gwoli wyjaśnienia. Zbierać złom każdy może, choćby w celach estetycznych, bo wiele z tych monet jest po prostu ładnych. Ktoś może uważać, że Kardashianki są ładne, gusta nie podlegają dyskusji. Jeśli to Pana kręci, proszę sobie zbierać te "monety kolekcjonerskie" i robić o nich filmiki, ale bardzo proszę ich to nie pokazywać.
Cytuj
Kanał ma też na celu pokazanie, że za nimi - "złomami" jak mawiacie, też ukryta jest historia, wydarzenia, osoby, kultura, dorobek narodu.
Z tą opinią się nie zgadzam. Historia jest ukryta w monetach z epoki, nie w ikonkach ją przypominających. Oglądanie monety z wizerunkiem choćby bitwy pod Grunwaldem nie jest obcowaniem z oryginałem Matejki. Dochodzi do tego fakt, że moneta 20-złotowa jest do kupienia za przeszło 100 złotych. Wiem, że proces wytworzenia takiej monety kosztuje, samo zaprojektowanie, polerowanie i trawienie stempla, ręczne podkładanie krążków, wycieranie stempla po każdej monecie, opakowanie i marketing. Problem jest w tym, że to nie jest moneta, bo nie służy celom, dla których bite są monety, nie ma jej w obiegu monetarnym. Jest to zawoalowany medal, nie wiem czemu emitent się tego wstydzi i nie wyprostuje.
Cytuj
I jeszcze raz przepraszam za burzę wywołaną w szklance wody, bo jak mówię nie przeczytałem regulaminu w kwestii dodawania treści o tematyce podbiegającej pod złom. "Miskuzi"
Nie ma za co przepraszać. Nikogo Pan nie obraził. Wszystko wynika z nieporozumień, bo pisane wiadomości odczytuje się często inaczej niż słowo mówione. Brakuje mowy ciała i intonacji, więc większość przekazu umyka.
Pozdrawiam.
« Ostatnia zmiana: 14 Kwietnia 2020, 03:41:29 wysłana przez cancan62 »
Pozdrawiam,
Jacek

nec fictus, neque pictus

mzamorski

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 58
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #20 dnia: 13 Kwietnia 2020, 21:26:29 »
... że spośród tych usuniętych pięciozłotówka na 100-lecie niepodległości zdecydowanie nie podpada pod tę kategorię! To moneta jak najbardziej obiegowa - sam przypadkiem któregoś pięknego dnia ze zdziwieniem stwierdziłem, że mam w portfelu dwie sztuki...
 ;)

Dodam od siebie, że idąc tym tokiem rozumowania GN-y to tez numizmaty - trafiają się z obiegu ;-). Wydano mi je w sklepie kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich paru lat.



DzikiZdeb

  • Gaduła
  • ****
  • Wiadomości: 4 347
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #21 dnia: 13 Kwietnia 2020, 21:48:43 »
idąc tym tokiem rozumowania GN-y to tez numizmaty - trafiają się z obiegu ;-). Wydano mi je w sklepie kilkukrotnie na przestrzeni ostatnich paru lat.
Nie bardzo - nie chodzi o "trafianie się", tylko o regularne powracanie w kolejnych rozdaniach, zgodne mniej więcej z rozkładem statystycznym nakładów poszczególnych roczników :-)

Gdyby GNy obiegały w takiej ilości, w jakiej zostały wybite, otrzymywalibyśmy je praktycznie codziennie i stanowiłyby pewnie z jakieś 30-40% wszystkich wydanych dwójek. A takie "trafienie" raz na parę lat jest pomijalne statystycznie - mnie np. częściej zdarzają się w reszcie monety nie będące środkiem płatniczym na terenie Polski - GNy wydano mi przez 20 lat ich bicia ze 3-4 razy, a przez ten sam czas trafiłem z pewnością ze dwa razy więcej eurocentów, nie licząc innych pojedynczych dziwactw.

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #22 dnia: 19 Kwietnia 2020, 18:27:31 »
Gdyby nagle nie było nic ciekawszego do zrobienia, to polecam - kontynuując wątek... Tym razem 10 złotych - "Kolumna Zygmunta":



Pozdrawiam

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #23 dnia: 26 Kwietnia 2020, 17:56:13 »
Witajcie,

może kogoś zainteresuje ten temat. Józef Piłsudski i srebrne 10 złotych z okresu II RP:



Pozdrawiam Was wszystkich bardzo serdecznie, życząc dużo zdrówka i dużej dawki dobrego humoru. Czołem.

Mandaryn

  • Członkowie TPZN
  • Stały bywalec
  • *
  • Wiadomości: 608
  • Legitymacja: 121
Odp: Krótkie filmy o monetach - ciekawostki, historie - "Ciekawe Monety" - YouTube
« Odpowiedź #24 dnia: 26 Kwietnia 2020, 22:39:20 »
No pewnie że zainteresuje. Dzięki bardzo.

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Witam,

W sobotę, do południowej kawki polecam: 1000 złotych - Jan Paweł II - 1982-83:



Pozdrawiam i życzę dobrego dnia.

Ciekawe Monety

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 8
Witam,

Jak mawiał o niej T. Kałkowski - "Moneta o miłym wyglądzie zewnętrznym". 1 złoty 1924-25. Polecam do kawki, życząc jednocześnie miłego dnia :)


 

R E K L A M A
aukcja monet